Ustronie Morskie Forum

Dyskusje o Ustroniu Morskim => Historia Ustronia Morskiego i okolic => Wątek zaczęty przez: mojeustronie w Styczeń 06, 2011, 22:39:20 pm

Tytuł: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Styczeń 06, 2011, 22:39:20 pm
Zachęcam tych z Państwa, którzy jeszcze nie znają strony poświęconej m/n 31 Baterii Artylerii Stałej położonej w lesie, wzdłuż brzegu morza od miejscowości Wieniotowo do ujścia rzeczki Czerwonej, do zapoznania się z jej bogatą treścią. Baterię utworzono w 1954 a rozwiązano w latach 80-tych. Miała bronić wejścia do portu Kołobrzeg od strony wschodniej.

http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bas31.htm (http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bas31.htm)

Na tejże samej stronie znajdziemy wiele ciekawych informacji dotyczących lotniska w Bagiczu. Opisano tam lotnisko niemieckie oraz późniejszą bazę lotniczą wojsk radzieckich.

http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_do45.htm

http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_po45.htm (http://www.mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_po45.htm)

Zapraszam także użytkowników do podzielenia się swoimi informacjami, wspomnieniami i ewentualnie zdjęciami dotyczącymi tych dwóch obiektów wojskowych.

Zapasowy punkt kierowania ogniem - 31.BAS Ustronie Morskie:
(http://www.mapy.blink.pl/kolberg/grafika/bas3106.jpg)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Maciej Grala w Styczeń 16, 2011, 01:39:52 am
  Wejście do jednego z bunkrów BAS31, 2008 rok
(http://img257.imageshack.us/img257/9774/img1047l.jpg)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 16:36:06 pm
Jedną z atrakcji naszej gminy (choć terytorialnie leży częściowo w gminie Będzino) jest właśnie wspominana tutaj Bateria Artylerii Stałej chroniąca w okresie zimnowojennym dostępu od strony wschodniej do portu Kołobrzeg. Jak zapewne Państwo wiedzą rozciągała się od Wieniotowa (gdzie były koszary) do ujścia Czerwonej Rzeczki. Bateria rzekomo składała się z czterech stanowisk ogniowych (choć ja naliczyłem 3), których wyposażenie stanowiły radzieckiej konstrukcji armaty morskie B-13 kaliber 130mm. Była to konstrukcja z 1929 roku i Polska otrzymała je w ramach reparacji wojennych.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/1IDblnMMWMJ)

Pasjonaci militariów mogą zapoznać się z danymi technicznymi tej armaty na tej stronie:

czytaj-->http://www.bas.tpf.pl/Uzbrojenie/b13.htm
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 16:44:49 pm
Poniżej prezentuję zupełnie współczesne zdjęcia bunkrów, na których osadzone były armaty. Proszę pamiętać, że w okresie funkcjonowania BAS-31 umieszczone na wysokich wydmach stanowiska ogniowe nie były tak gęsto zarośnięte od strony morza i działa mogły swobodnie razić cele morskie. Obecnie wydmy porosły gęstym i wysokim lasem.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/631u5z9Fy9T)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/8Y8q1fpz057)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 16:50:44 pm
Na środku poniższego zdjęcia widać śruby mocujące łoże armaty oraz tunel którym najprawdopodobniej konserwowano łożysko działa.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0OwxdN5zVKR)

Wokół korony stanowiska była namalowana podziałka według której ustawiano kierunek ognia. Podziałki już praktycznie nie widać, ale zachował się jeszcze jeden napis. Wszystkie obiekty tej Baterii były oczywiście pomalowane w barwy maskujące, które gdzieniegdzie jeszcze można dostrzec.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/3oI1UomYagd)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 16:54:56 pm
Na przełomie lat 70/80-tych lubiłem myszkować po tym terenie. Wówczas wciąż były łoża armat i ogromne parasole z rur, za pomocą których marynarze obracali armaty. Przypomnę te parasole na zdjęciu armaty z Helu.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/42bryVjhvgN)

Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 17:04:43 pm
A teraz kilka zdjęć bunkrów znajdujących się pod armatami. Były w nich magazyny amunicji, którą wyciągano przy pomocy wind łańcuchowych. W przypadku silnego obstrzału czy bombardowania chroniła się tam oczywiście obsługa stanowiska ogniowego.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/61f5MWVnXJH)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0HegfBkKe3P)

Na ścianach widoczne są otwory systemu wentylacji.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/3f4MiDgJHWB)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 17:13:45 pm
Komunikacja obsługi armaty z magazynem amunicji odbywała się za pomocą rury (dokładnie tak samo, jak na starych okrętach wojennych). Poniżej widoczna dolna część rury choć nie wykluczam, że mogła być to rura spalinowa do dieslowskiego agregatu prądotwórczego. Jeśli ktoś jest lepiej zorientowany, to proszę mnie poprawić.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5eZloGyOa0t)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 17:24:30 pm
W skład BAS-31 wchodził również Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem. Używany miał być pewnie w wypadku awarii radaru. To wysoka wieża ze stanowiskiem dalmierza. W dzieciństwie bez problemu wchodziłem do środka tej wierzy. Na górze również były pozostałości dalmierza i bodajże małego działa bądź karabinu maszynowego. Słabo już to pamiętam, więc proszę o doprecyzowanie. Obecnie do wieży nie ma już dostępu, gdyż znajduje się na terenie radiostacji nasłuchowej należącej do Marynarki Wojennej. Jedyną fotografię udało mi się wykonać od strony plaży. UWAGA - kiosk obserwacyjny nie jest oryginalny. Dobudowano go później.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/3tR4N88FJ7T)

Mniej więcej w tym rejonie widoczne są na plaży (a dwa nawet w morzu) betonowe kręgi, w których przypuszczalnie znajdowały się gniazda karabinów maszynowych na wypadek wrogiego desantu.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0PtVSIgs0D3)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/aCFZkeSavMF)

Nieco dalej w kierunku ujścia rzeczki znajduje się coś, co wygląda na pozostałości cumowiska dla małych jednostek pływających.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0iVhyHNHJoV)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 17:36:17 pm
Ostatnimi istotnymi obiektami BAS-31 są dobrze nam wszystkim znane hangary na ogromny reflektor (zwany "szperaczem"), który służył do oświetlania plaży i morza w przypadku desantu nieprzyjaciela oraz na agregat prądotwórczy do jego zasilania. Znajdują się na parkingu przy ujściu Czerwonej Rzeczki.

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5kyDu23ztbv)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/7mWTXNRgHit)

Poza tym cały las na terenie dawnej baterii armat usiany jest różnymi, dziwnymi fragmentami budowli czy betonów. Jest nawet murowany kanał do naprawy samochodów. Można wnioskować, że BAS-31 był onegdaj strategicznym punktem obrony wybrzeża. Z celem i historią powołania polskich Baterii Artylerii Stałej można zapoznać się na poniższej stronie. Jest tam również mapa z naniesionym zasięgiem rażenia poszczególnych baterii dział. Dziś, w epoce broni rakietowej i namierzania satelitarnego tego typu punkty obrony nie mają większego znaczenia. Dlatego już dawno temu ta jednostka została rozwiązana.

czytaj-->http://www.bas.tpf.pl/Baterie/baterie.htm

(http://www.bas.tpf.pl/Baterie/mapaBAS.gif)


 
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 18:05:47 pm
Koszary jednostki obsługującej działa ulokowano w Wieniotowie mniej więcej na terenie dawnej osady Alte Wendhagen (Stare Wieniotowo). Od strony morza koszary osłaniała wysoka na 22 metry wydma!

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/9HefBswCEGV)

Do dzisiaj ocalał tylko jeden użytkowany budyneczek dawnej jednostki oraz kilka zdewastowanych, w tym wojskowe garaże. Obecnie Urząd Gminy ma tam magazyn mniej lub bardziej przydatnych szpargałów :)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/aQKRJqRhbDL)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5UpslhrgdU1)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/20yabQ3A2UJ)

Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 18:28:37 pm
Poniższe fotografie pochodzą z połowy lat 60-tych i widać na nich marynarzy służących w ustrońskim BAS-31. Jednemu z nich autor tej strony poniekąd zawdzięcza życie, gdyż zdołał on "zbałamucić" pewną ustroniankę :)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/6Ev2KL7pOsZ)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/91Kxop4ooEB)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2011, 18:38:50 pm
Zachęcam Państwa do zwiedzenia terenu byłej Baterii Artylerii Stałej. Pomijając aspekt historyczny i militarny to wspaniała okolica! Przyroda tam aż kipi zielenią. Cudownie wyglądają piaskowe wydmy, które północno-zachodnie wiatry nawiewały przez miliony lat. Raz wspinają się na wysokość ponad 20 metrów, by potem opadać w głębokie wąwozy. Obecnie są porośnięte gęstą roślinnością i czasami odnosi się wrażenie, że jesteśmy na jakimś przedgórzu, a nie nad brzegiem morza! Proszę pamiętać jedynie o solidnym obuwiu, przylegającej odzieży (na wypadek kleszczy), latarce i aparacie. Ci, którzy tam bywali na pewno sobie odświeżą wspomnienia, a nowi będą w mojej ocenie zachwyceni! Proszę również dzielić się tutaj swoimi uwagami, wiadomościami i zdjęciami historycznymi jak i współczesnymi dotyczącymi tej jednostki. Na zakończenie kilka ujęć wydm i jarów, choć tak naprawdę zdjęcia nie oddają ogromu tych naturalnych tworów przyrody. Trzeba koniecznie zobaczyć samemu :)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5mkMcU8S6ln)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0JNKhm5ufgp)

(http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/644ROBJPchL)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: rs w Maj 23, 2011, 08:59:40 am
Nieco dalej w kierunku ujścia rzeczki znajduje się coś, co wygląda na pozostałości cumowiska dla małych jednostek pływających

Rozbujałeś fantazję ;D
jest to pozostałość obudowy rury ściekowj z karlińskiej fabryki
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 23, 2011, 09:22:10 am
Tego nie wiedziałem. Dziękuję za wyjaśnienia! W takim razie nie wykluczam, że betonowe kręgi też nie miały charakteru militarnego. Tym bardziej, że gniazda karabinów miały wąskie szczeliny i betonowe kapsle od góry. Proszę śmiało nanosić poprawki i uzupełnienia.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Lila w Maj 24, 2011, 02:09:08 am

Mieszkam w Ustroniu 30 lat, i dawno temu często chodziłam plażą nad rzeczkę, dalej wopiści mnie zawracali.  Po drodze /plaży/ widzialam platformę desantową. A starzy Ustroniacy mówili mi, ze to odpływ ścieków z Karlina. Nigdy tam zabrudzonej wody nie widziałam. Znając komunę  nie wyobrażam sobie, żeby z Karlina doprowadzono rurociąg do Ustronia, a mieli tak blisko Parsętę. Czy ktoś widział i  wie w jakich latach  budowano ów rurociąg, to jest 30 kilometrów  z Karlina . Wydaje mi się, że ówcześnie  wmówili nam Karlino, a była to wojskowa inwestycja
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: rs w Maj 24, 2011, 08:14:09 am
Mieszkam w Ustroniu 30 lat, i dawno temu często chodziłam plażą nad rzeczkę, dalej wopiści mnie zawracali.  Po drodze /plaży/ widzialam platformę desantową. A starzy Ustroniacy mówili mi, ze to odpływ ścieków z Karlina. Nigdy tam zabrudzonej wody nie widziałam. Znając komunę  nie wyobrażam sobie, żeby z Karlina doprowadzono rurociąg do Ustronia, a mieli tak blisko Parsętę. Czy ktoś widział i  wie w jakich latach  budowano ów rurociąg, to jest 30 kilometrów  z Karlina . Wydaje mi się, że ówcześnie  wmówili nam Karlino, a była to wojskowa inwestycja

skąd ta podatność na teorie spiskowe?
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 24, 2011, 20:00:18 pm
Koszary jednostki obsługującej działa ulokowano w Wieniotowie mniej więcej na terenie dawnej osady Alte Wendhagen (Stare Wieniotowo). Od strony morza koszary osłaniała wysoka na 22 metry wydma!
Do dzisiaj ocalał tylko jeden użytkowany budyneczek dawnej jednostki oraz kilka zdewastowanych, w tym wojskowe garaże. Obecnie Urząd Gminy ma tam magazyn mniej lub bardziej przydatnych szpargałów.

Tak się złożyło, że akurat w tym czasie Gmina teren koszarów wystawiła na sprzedaż. Poniżej ogłoszenie o przetargu

czytaj-->http://www.ustronie-morskie.pl/index.php?page=urzad&sub=ogloszenie&id=271
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Wrzesień 10, 2011, 23:41:51 pm
Jeśli mogę wrzucić do tematu swoje spostrzeżenia....

Drogi Admnie stanowisk ogniowych na 31.BAS jest cztery.
W rozkazie sformowania dla 31.BAS przydzielono cztery armaty B-13 więc nie mogli przydzielić więcej niż jest stanowisk.
Sprawdziłem osobiście i się zgadza. Numeracja też. Obiekty 801-804 są.

Tunel o którym mówisz w miejscu mocowania armaty służył do poprowadzenia okablowania.

Cytuj
Na przełomie lat 70/80-tych lubiłem myszkować po tym terenie. Wówczas wciąż były łoża armat i ogromne parasole z rur, za pomocą których marynarze obracali armaty. Przypomnę te parasole na zdjęciu armaty z Helu


Rury służyły do rozciągnięcia na nich siatki maskującej aby stanowiska ogniowe nie były widoczne z powietrza.
Do obracania służyły korby przy łoży armaty - tu proszę jest film z 19.BAS w Kołobrzegu.
http://forum.eksploracja.pl/fot/19_BAS.wmv

Wokól tego zdjcia zza płotu...
Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem [ZPKO] istnieje na terenie 31.BAS jednak nie jestem do końca przekonany że akurat masz go na tym zdjęciu. Powiedziałbym że jest to Głowny Punkt Kierowania Ogniem [GPKO] a obok w wydmie powinna być Centrala Artyleryjska - jednak puki jest tam wojsko tego nie zweryfikujemy.
ZPKO jest na pierwszym zdjęciu tego tematu (notabene zrobione osobiście).
Zarówno na GPKO i ZPKO nie montowano  żadnego uzbrojenia - były tam jedynie dalmierze prawdopodobie 4 metrowe i radar ZAŁP-B na GPKO.

Te betonowe kręgi na plaży to pozostałosć po Kompanijnym Rejonie Umocnionym [KRU] - odcinka którego mieli bronić marynarze z 31.BAS w razie desantu nieprzyjaciela - bronili oni również baterii aby wrogie oddziały jej nie zajęły.

A z tą kanalizacją z Karlina to popłakałem się ze śmiechu....
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 11, 2011, 00:03:37 am
Za wszystkie informacje i uzupełnienia w imieniu swoim i czytelników dziękuję. Jestem laikiem w sprawach militarnych i po prostu błądzę po omacku. Aż się zawstydziłem, czytając o przeznaczeniu parasoli nad działami. Przecież to takie oczywiste a ja myślałem, że służyły do obracania działa. Ale przynajmniej betonowe kręgi na plaży dobrze zdiagnozowałem. Proszę nadal kontynuować uzupełnianie informacji o BAS-31. Wielu mieszkańców Ustronia ten temat bardzo ciekawi.

PS. Jak już wspomniałem - w tej jednostce służył mój ojciec :)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Wrzesień 11, 2011, 00:45:11 am
W 1954 sformowano 31.BAS to wiemy ale niewielu wie, że Marynarka Wojenna uczyła się na "błędach" i przy budowie 31.BAS już zastosowano inne projekty.
Mianowicie - pod Stanowiskami Ogniowymi [SO] są 2 poziomy - pierwszy z pomieszczeniami na amunicję i ładunki, i drugi jako pomieszczenie dla obsługi działa.
Jako jedyny BAS w Polsce miał podstację sredniego napięcia - obiekt 810.

Wszystkie BASy miały na obu końcach zbudowane wieże obserwacji dwubocznej - w 31.BAS albo nie było, albo już nieistnieją. Czy ktoś cos wie na ten temat - taka sama wieża stała koło Arki w Kołobrzegu.

Adminie czy istnieje mozliwość dowiedzenia się u Twojego Taty informacji nt - czy obok GPKO (tej z nadbudówką) był jakiś obiekt pod wydmą ? Może jakies wejscie było ?
Wyjaśniło by to zamieszanie z wieżami kierowania ogniem w 31.BAS.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Ja w Wrzesień 11, 2011, 02:12:38 am
Cytuj
A z tą kanalizacją z Karlina to popłakałem się ze śmiechu....
Ja płakałem, ale nie ze śmiechu.
Kanalizacja z Karlina była i być może jeszcze jest czynna.
A na dowód postaram się załaczyć mapę dostępną na portalu (bip) gminy Będzino, gdzie to ustrojstwo jest wykazane.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 11, 2011, 10:30:39 am
Adminie czy istnieje mozliwość dowiedzenia się u Twojego Taty informacji nt - czy obok GPKO (tej z nadbudówką) był jakiś obiekt pod wydmą ?
Ojciec służył w połowie lat 60-tych i dodatkowo był sanitariuszem. Ale może coś jeszcze pamięta - podpytam go, jak się spotkamy (mieszka w Bydgoszczy). Pan Rejbo wymienił w wątku Ocalić od zapomnienia wszystkich dowódców BAS-31. Nie mam natomiast pojęcia czy żyją, gdzie mieszkają i czy nadal obowiązuje ich tajemnica wojskowa.
Z ciekawostek pamiętam jeszcze, że gdzieś na początku lat 80-tych doszło w BAS-31 do tragicznego wypadku. Otóż podczas ćwiczeń eksplodował pocisk (bądź ładunek miotający) zabijając przy okazji 2 lub 3 rezerwistów. Wtedy obowiązywała tajemnica, ale i tak Ustronie buczało. Czy ktoś może pamięta, co konkretnie wtedy się wydarzyło?

Festung Kolberg, zapewne wiesz, że dawniej Ustronie oprócz charakteru turystycznego było mocno zmilitaryzowane. Mieściła się tutaj strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, za rzeczką była jednostka Wojsk Obrony Powietrza Kraju (obecnie Marynarka Wojenna) i oczywiście BAS-31. Wielu obecnych mieszkańców Ustronia przywędrowało tutaj w związku ze służbą w tych jednostkach. Myślę, że bardzo ich ciekawią wspomnienia związane z wojskowością. Festung, jeśli posiadasz, to umieść na forum swoje zdjęcia związane z obiektami wojskowymi na terenie naszej gminy (szczególnie mile widziane zdjęcia archiwalne). Będziemy Ci wdzięczni :)

I jeszcze jedno - rzekomo na terenie jednostki za rzeczką była przed wojną jednostka Wermachtu. Najpewniej dlatego Niemcy wybudowali do niej betonową drogę. Jeśli dobrze pamiętam, to ustroński kolekcjoner, p. Pogonowicz posiada przedwojenny list wysłany przez żołnierza z tej jednostki. Pytanie: czy ktoś wie, jaka formacja niemiecka stacjonowała za rzeczką? Na skraju Wieniotowa stała onegdaj wysoka stalowa wieża. Rzekomo służyła do ćwiczeń spadochronowych( choć mi wydaje się to mało prawdopodobne). Proszę wszystkich czytelników o dzielenie się swoją wiedzą na ten temat.

Pozdrawiamy Kołobrzeg!
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: turysta49 w Wrzesień 11, 2011, 20:39:43 pm
Zginął w tedy nie pamiętam stopnia pan Bieniek mieszkał w bloku na Wojska Polskiego.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: kt w Wrzesień 11, 2011, 21:07:18 pm
Niemcy sluzyli tam na pewno na dowod tego dodaje zdjecie znalezionej tam przez znajomego porcelany
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: MIESZKANIEC--UM w Wrzesień 12, 2011, 09:17:17 am
witam, pamiętam te działa ,w dzieciństwie bawiłem się na tych działach i pamiętam ze jeszcze się obracały,a niedaleko nich było coś jakby pozostałość po karabinach maszynowych chyba ,to było takie loże półokrągłe "góra--dól,robiłem nawet zdjęcia aparatem --smiena 8m hihi , ale gdzieś je zgubiłem,na tą wierze tez wchodziłem piękny widok był na morze .pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 12, 2011, 21:11:15 pm
I jeszcze jedno - rzekomo na terenie jednostki za rzeczką była przed wojną jednostka Wermachtu. Najpewniej dlatego Niemcy wybudowali do niej betonową drogę. Jeśli dobrze pamiętam, to ustroński kolekcjoner, p. Pogonowicz posiada przedwojenny list wysłany przez żołnierza z tej jednostki. Pytanie: czy ktoś wie, jaka formacja niemiecka stacjonowała za rzeczką? Na skraju Wieniotowa stała onegdaj wysoka stalowa wieża. Rzekomo służyła do ćwiczeń spadochronowych( choć mi wydaje się to mało prawdopodobne).

Potwierdzeniem faktu, że za czerwoną rzeczką musiał stacjonować jakiś niemiecki oddział może być ta mapa z 1944 roku. Teren zaraz za rzeczką został opisany jako Schiessplatz Roonshagen, czyli strzelnica Roonshagen. Dodatkowo jeden ze starszych mieszkańców Ustronia powiedział mi dzisiaj, że stalowa wieża umiejscowiona była dokładnie na terenie obecnych ogródków działkowych w Wieniotowie. Została pocięta palnikami jakieś 3 lata temu. Miała wysokość ok. 30-40 m a pod nią wciąż wykopywane są kilkunastocentymetrowe łuski. Nie znam się na broni, ale stawiam, że mogą być to łuski od naboi przeciwlotniczych. Być może na wieży zamontowane było właśnie działko przeciwlotnicze lub służyła do wypatrywania nisko nadlatujących samolotów nieprzyjaciela.

Wiążąc wszystkie informacje oraz bliskość lotniska, można śmiało przypuszczać, że za czerwoną rzeczką umiejscowiony był w czasie wojny niemiecki punkt obrony powietrznej lotniska w Bagiczu. Na mapie nie ma co prawda naniesionych żadnych budynków w tym miejscu ale może to wynikać z tajemnicy wojskowej, bądź żołnierze byli skoszarowani w czasie wojny np. w łasińskim pałacu. To częsta praktyka wojenna.

Po wojnie, za rzeczką, również ulokowano polski oddział tej samej formacji, czyli Wojsk Obrony Powietrza Kraju . Na mapie, strzałką zaznaczyłem miejsce w którym stała wieża.

(http://c.wrzuta.pl/wi17053/7f156529000b58924e6e53db/roonshagen)

PS. Jeśli chodzi o tragiczny wybuch podczas ćwiczeń rezerwy, to otrzymałem wiadomość, że miał on miejsce w jednostce WOPK za rzeczką a nie w BAS-31. Wszytko się zgadza, bo w latach 80-tych BAS-31 był już rozformowany.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Wrzesień 13, 2011, 00:14:04 am
Witam
Co do wypadku  którym wspominacie. Znam przekaz ustny.

Miał on miejsce w latach 80-tych w 42 dywizjonie.
Grupa rezerwy ćwiczyła strzelanie z armat przeciwlotniczych  S-60 57mm.
Po wsadzeniu naboju do zamka, pocisk nie wystrzelił. Więc (niezgodnie z zachowaniem środków bezpieczeństwa) wyjeli niewypał z zamka i załadowali do drugiej armaty (sądząc że pierwsza ma uszkodzony mechanizm odpalający).
Przy drugiej próbie w drugiej armacie znowu pocisk nie wypalił i na dobre zaklinował się w zamku.
To rezewiści chcieli go wybić wyciorem. Niestety zapomnieli że pociski przeciwlotnicze mają dwa zapalniki - jeden na dole odpalający i drugi na górze wybuchajacy przy kontakcie z celem. Wsuneli wycior w lufe chcąc go wybić i trafili prosto w zapalnik.
Wywaliło wówczas przez otwarty zamek zabijając jednego rezerwiste oraz wywaliło z lufy wycior cięzko raniąc drugiego.
Już pomijam poparzonych .

Czyli jeden na miejscu zginął a drugi zmarł po ok dwóch tygodniach w szpitalu. Jednym z nich był sierżant Bieniek.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: janoks w Wrzesień 13, 2011, 12:59:13 pm
Małe sprostowanie. Wypadek miał miejsce nie w 42 dr WOPK lecz przed rzeczką. Obecnie jest tam parking. Strzelano w kieunku morza. Strzelanie wykonywała 114 bateria artylerii MW a dokładniej powołani na przeszkolenie rezerwiści. Po dwóch tygodniach zmarł bosman Bieniek. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Maciej Grala w Wrzesień 13, 2011, 15:48:10 pm
  Użytkownik "janoks" proszony jest o zarejestrowanie i branie czynnego udziału w życiu forum :)
  Cieszę się że Pan u nas napisał :)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Wrzesień 13, 2011, 21:21:57 pm
Mój znajomy słyszał jedynie o tym jak trafił do 42 drOP.
Na bank było to w tych okolicach - przed rzeczką czy za rzeczką tego nie wiedział. Czy napewno Bieniek był bosmanem ?

Co do tej "rury z Karlina" to czy user > Ja < posiada dalszą cześć mapki - tzn końcowy odcinek. Jakos nie chce mi się wierzyć aby przekopali wzdłuż jednostkę wojskową po to aby położyć rurę ściekową. To raz.
A dwa z "płyt" w Karlinie do brzegu morskiego w okolicy 31.BAS jest 19km i to w linii prostej - słyszałem o nierealnych projektach w PRL ale to by już graniczyło z absurdem. Znacznie bliżej mają oczyszczalnie ścieków w Karlinie.

Adminie  wsponiałeś o metalowej wieży w rejonie ogródków działkowych. Wg mnie mogłby to być jakiś punkt obserwacyjny - raczej nie montuje się działek p.lot. na wieżach - jedna seria z samolotu i po działku.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 13, 2011, 22:15:13 pm
Witam. Wątpliwości co do jednostki na terenie której doszło do wypadku ustalę, gdy spotkam byłego dowódcę WOPK, p. Grzywnowicza-seniora. Jeśli chodzi o poniemiecką wieżę, to wiem na której konkretnie stała działce. Tam wciąż są łuski. Wystarczy przyciągnąć wykrywacz metali i uzyskać zgodę właściciela działki na małe wykopki. Przez całe moje dzieciństwo obowiązywała wersja, że była to wieża do ćwiczeń spadochronowych. Ale dlaczego w Wieniotowie a nie w Bagiczu? Tego nie wiem, może kiedyś uda się rozwikłać tą zagadkę.

PS. Myślę, że niektórzy działkowicze mogą mieć tą wieżę na zdjęciach. Choćby uchwyconą przypadkowo gdzieś w tle.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: rs w Wrzesień 14, 2011, 08:18:41 am
Co do tej "rury z Karlina" to czy user > Ja < posiada dalszą cześć mapki - tzn końcowy odcinek. Jakos nie chce mi się wierzyć aby przekopali wzdłuż jednostkę wojskową po to aby położyć rurę ściekową. To raz.
A dwa z "płyt" w Karlinie do brzegu morskiego w okolicy 31.BAS jest 19km i to w linii prostej - słyszałem o nierealnych projektach w PRL ale to by już graniczyło z absurdem. Znacznie bliżej mają oczyszczalnie ścieków w Karlinie.
Niegdyś oczyszczalnie nie były w modzie,
a przemysł drzewny produkował ogromne ilości ścieków
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Wrzesień 16, 2011, 20:49:08 pm
Kiedyś też ekologia nie była w modzie.
Po co ciągnąć rurę 19km skoro za płotem jest rzeka ?

Dalej brak faktów że ta rura istnieje.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: didi w Wrzesień 27, 2011, 08:01:07 am
Witam rura istnije ale jest juz nie czynna ale...niecalkiem.Do rury zostala przyłączona w roku 2007 rura ,ktora zostala przeprowadzona przez Rusowo w kierunku zakładu Super Fish i gdzies tam jest przylaczona do rury odprowadzajaca scieki do oczyszczalni sciekow.Tak wiec rura od wysokosci Rusowa aż morza jest juz nieczynna!!! Ps bardzo interesuje mnie historia jednotki w Ustroniu dziękuje za temat. 8)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 27, 2011, 15:33:19 pm
Mój znajomy słyszał jedynie o tym jak trafił do 42 drOP.
Na bank było to w tych okolicach - przed rzeczką czy za rzeczką tego nie wiedział. Czy napewno Bieniek był bosmanem ?
Dzisiaj udało mi się w tej sprawie porozmawiać z p. Grzywnowiczem-seniorem, byłym dowódcą jednostki WOPK, co ostatecznie wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Tragiczny wypadek miał miejsce na plaży, przy ujściu rzeczki ale na ćwiczeniach marynarzy z BAS-31, który był w tamtym czasie już w stanie stałej konserwacji. Faktycznie eksplodował zawilgocony ładunek kalibru 57mmm w armacie dwulufowej sprzężonej. Zginął mat rezerwy i bosman Bieniek. Wycior przebił klatkę rezerwisty. Komisja orzekła winę bosmana, który dopuścił do ponownego załadowania niewypału.

PS. Przy okazji dowiedziałem się, że rozformowanie BAS-31 związane było z realizacją postanowień konferencji rozbrojeniowej OBWE w Helsinkach.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Ja w Wrzesień 28, 2011, 09:22:11 am
Cytuj
Co do tej "rury z Karlina" to czy user > Ja < posiada dalszą cześć mapki ...

Tak mam dalszą część mapki oraz link do jeszcze większego wydawnictwa utworzonego przez Gminę Będzino. Mapa jest bardzo duża i ciekawa.

http://bip.bedzino.pl/unzip/599.dhtml (http://bip.bedzino.pl/unzip/599.dhtml)

Niestety ograniczenia wielkości transferu uniemożliwiają umieszczenie czytelnej, dużej mapy na frum.
Życzę ciekawej lektury.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: JJ222 w Październik 28, 2011, 22:52:43 pm
Cytuj
Co do tej "rury z Karlina" to czy user > Ja < posiada dalszą cześć mapki - tzn końcowy odcinek. Jakos nie chce mi się wierzyć aby przekopali wzdłuż jednostkę wojskową po to aby położyć rurę ściekową. To raz.
A dwa z "płyt" w Karlinie do brzegu morskiego w okolicy 31.BAS jest 19km i to w linii prostej - słyszałem o nierealnych projektach w PRL ale to by już graniczyło z absurdem. Znacznie bliżej mają oczyszczalnie ścieków w Karlinie.
Postaram się to wyjaśnić.
Pod koniec lat sześćdziesiątych ub. wieku Władze postanowiły wybudować w Karlinie fabrykę płyt wiórowych. Dlaczego w Karlinie?
Z kilku powodów.Po pierwsze żeby utworzyć miejsca pracy dla mieszkańców Karlina i okolic. Ważna była też bliskość portu w Kołobrzegu(większość produkcji była eksportowana za dewizy).Technologia stosowana w tych latach produkowała znaczne ilości toksycznych ścieków(związki fenolowe).Tych ścieków nie można było wypuścić do rzeki.Kołobrzeg jest i był zaopatrywany w wodę z ujęcia  w Rościęcinie z Parsęty! Najprościej było wypuścić ścieki do morza.Wybudowano kolektor który miał się kończyć 3 kilometry w morzu. Poniżej mapka końcowego odcinka kolektora.
(https://lh6.googleusercontent.com/-A_kbXGCY5LU/TqsHD5Xv7CI/AAAAAAAAAdo/4AY5WegXi70/s800/Magical%252520Snap%252520-%2525202011.10.12%25252021.05%252520-%252520001.jpg)
Do dzisiaj istnieją pozostałości po tym kolektorze. Około 150 m od drogi betonowej w kierunku Łasina po prawej stronie drogi znajdował się wielki zawór odcinający(czerwona strzałka po prawej stronie)
(https://lh6.googleusercontent.com/-Ge_ivBHBTXM/TqsHBQSNgQI/AAAAAAAAAdg/vMM5ay7Jnjc/s800/IMG_0005.jpg)
Dzisiaj  wygląda to tak
(https://lh4.googleusercontent.com/-_louCvTMcSU/TqsHAJF4cjI/AAAAAAAAAdc/85B2CYIUtV0/s800/IMG_0004.jpg)

(https://lh5.googleusercontent.com/-KQiJwsypqxw/TqsG-uUPgzI/AAAAAAAAAdY/TU5leqVmmOU/s800/IMG_0001.jpg)
Dalej była stacja pomp która pompowała ścieki pod ciśnieniem do morza.Po tej budowli niema dzisiaj śladu
Pod mostem na rzece Czerwonce można zobaczyć pozostałości po kolektorze tłocznym.
(https://lh4.googleusercontent.com/-ADfXxsOnA38/TqsHCoZ6T3I/AAAAAAAAAdk/QttV0zr74zE/s800/IMG_0021.jpg)
I to by było na tyle.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Październik 29, 2011, 00:07:34 am
Bardzo ciekawe i rzetelnie udokumentowane informacje. Prosimy o więcej takich materiałów. Wciąż marzę, że ktoś będzie razem ze mną pchał ten wózek :)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Iwona w Październik 29, 2011, 13:19:50 pm
Fajny materiał. Nie pozostawia złudzeń.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: rs w Październik 29, 2011, 13:32:32 pm
Tych ścieków nie można było wypuścić do rzeki.Kołobrzeg jest i był zaopatrywany w wodę z ujęcia  w Rościęcinie z Parsęty! Najprościej było wypuścić ścieki do morza.Wybudowano kolektor który miał się kończyć 3 kilometry w morzu. Poniżej mapka końcowego odcinka kolektora.

moim zdaniem nie miał nawet 300m
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: JJ222 w Październik 29, 2011, 21:21:04 pm
moim zdaniem nie miał nawet 300m
Napisałem że miał mieć 3 km .Takie były założenia. Czy tyle wybudowano? A z drugiej strony,te ścieki były bardzo agresywne.
Mogło dojść do korozji i rozszczelnienia rurociągu bliżej brzegu.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Maciej Grala w Listopad 04, 2011, 19:40:05 pm
  Od trzech dni trwa rozbiórka ścianki Larsena stanowiącej ochronę wyjścia rurociągu "karlińskiego" w morze.


(http://img829.imageshack.us/img829/8223/mm201111041422.jpg)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Listopad 05, 2011, 07:53:45 am
Zapraszam do zapoznania się z obszerniejszą relacją Macieja z tej rozbiórki.

czytaj-->http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3303:pozostaoci-prl-u-w-ustroniu-morskim&catid=66:gm-ustronie-morskie&Itemid=127 (http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3303:pozostaoci-prl-u-w-ustroniu-morskim&catid=66:gm-ustronie-morskie&Itemid=127)

(http://www.miastokolobrzeg.pl/images/stories/foto/2011/011/A/rura2.jpg)
Fot: miastokolobrzeg.pl
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Listopad 07, 2011, 20:18:55 pm
Dobrze! Przepraszam za moje wątpliwości i przyznaję się do błedu.
Rura faktycznie istniała.

W "głowie mi się nie mieściło" że można takie dziwne inwestycje robić , a tu proszę - można i to tylko w PRLu ;)
Zawsze słyszałem o tym miejscu jako miejscu do wodowania łodzi/pojazdów, więc nie przypuszczałem, że ponizej jest rura.

Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Listopad 29, 2011, 21:34:58 pm
Przy okazji dowiedziałem się, że rozformowanie BAS-31 związane było z realizacją postanowień konferencji rozbrojeniowej OBWE w Helsinkach.


Niekoniecznie dlatego....
Patrząc dzisiaj początkowa faza rozformowywania BAS-ów rozpoczęła się już na początku lat 60tych. Wtedy to wszystkie BAS-y skadrowano do etatu 98 wojskowych.
W związku ze zmianą koncepcji wykorzystania PMW w ramach Układu Warszawskiego (m.in. wsparcie operacji desantowej na Cieśniny Duńskie), znaczenie i potrzeba utrzymywania rozbudowanej struktury artylerii nadbrzeżnej stanęła pod znakiem zapytania. Inną przyczyną likwidacji BAS-ów mógł być rozwój broni rakietowej i wzrost zagrożenia środkami napadu powietrznego. Początkowo zadania BAS-ów miały przejąć baterie rakiet "ziemia-woda" typu Sopka, później główny ciężar obrony wybrzeża przejęły Wojska Obrony Powietrznej Kraju dysponujące systemami rakietowymi  S-125 Newa, S-75 Wołchow i S-200 Wega, a także artylerią przeciwlotniczą (głównie działka 57mm S-60).

Jesienią 1974 roku rozwiązano większość baterii i przeszły w stan stałej konserwacji. W 1977 roku zrezygnowano i z tego, a sprzęt został wybrakowany. Od tego czasu baterie ulegały stopniowej dewastacji, szczególnie tam gdzie całkowicie rozwiązano jednostki i obiekty znalazły się na terenach ogólnodostępnych.

Rozformowanie  było błędem, ponieważ wiele krajów nadal posiada baterie nadbrzeżne i utrzymują w stałej gotowosci. Wystarczyło jedynie wymienić przestarzały sprzęt pamiętający jeszcze lata międzywojenne XXw na nowszy i trochę "podrasować" technikę. Jest to zawsze zabezpieczenie w wypadku nie sprawdzenia się obrony p.lot.

żródło:http://www.bas.tpf.pl i ...
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Grudzień 13, 2011, 22:35:04 pm
A tak sie zapytam - Adminie kiedyś czytalem, że zrobiliście spis dowódcw 31.BAS - mógłbyś go tu udostępnić ?

I czy są jakies pytania odnośnie 31.BAS ?
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Grudzień 13, 2011, 23:18:24 pm
A tak sie zapytam - Adminie kiedyś czytalem, że zrobiliście spis dowódcw 31.BAS - mógłbyś go tu udostępnić ?

Witam. Poszperałem trochę po forum i coś znalazłem. O dowódcach wspominał kiedyś p. Rejbo:

Wiem że w latach 50-tych dowódcą był kpt.mar Mielenko ( często gościł u moich rodziców) , nie pamiętam stopnia wojskowego p.Kamforowskiego , który prawdopodobnie też był dowódcą. W latach 70-tych dowodził kmdr.ppor. Dudek  z Kołobrzegu.

tutaj->http://www.ustronie-forum.pl/historia-ustronia-morskiego-i-okolic/ocalic-od-zapomnienia/msg2014/#msg2014 (http://www.ustronie-forum.pl/historia-ustronia-morskiego-i-okolic/ocalic-od-zapomnienia/msg2014/#msg2014)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: UBOOT w Grudzień 27, 2011, 18:10:47 pm
Witam,

Mam na imię Michał i mieszkam w Płocku. Wasze miasteczko zawsze będzie mi się kojarzyło z dzieciństwem i miłymi wspomnieniami. Elementem tych wspomnień są również bunkry. Mój tata, przez kilka z rzędu lat ,,dowodził'' wojskowym ośrodkiem ,,Barka''. Przyjeżdżałem z ojcem w drugiej połowie czerwca a wracałem na początku września. Fajne było mieć zawsze dłuższe wakacje niż innych.  :D

Ale wróćmy do bunkrów. Na terenie ośrodka barka, było ich kilka:

-Przy wjeździe przed górą jakieś ala piwnice wchodzące w głąb wzniesienia
-Mały grzyb- stanowisko strzeleckie zaraz po zejściu z góry (w lesie)
-Dwa hangary na końcu ośrodka (za kręgielnią)
 
Jako dzieciak latałem po tych lasach. Znałem wszystkie dziury w siatkach, leśne ścieżki. Oprowadzałem wszystkich po ,,moich'' bunkrach. Pamiętam również, słynne działa. Stały całe i można było je obracać za pomocą korb. Często bawiłem się na nich.

Po blisko 30 latach, w tym roku,  przejazdem na kilka godzin odwiedziłem  Ustronie.  Byłem w szoku. To już jest miasto, a nie tak jak je zapamiętałem mała wioska. Jedno co się nie zmieniło to widok stacji na rozjeździe. Pierwsze co zrobiłem to udałem się do Barki. A tu niestety zamknięte, szybko przeszedłem przez dziurę w siatce. Ośrodek pusty, ale w miarę zadbany. Widać, że nie funkcjonuje od góra dwóch, trzech lat. Połaziłem, pofociłem. Posiedziałem w miejscach które pamiętałem z dzieciństwa. O dziwo, wszędzie trafiałem bez problemu, choć minęło 30 lat.

Na koniec swojej wycieczki musiałem jeszcze odwiedzić jedno, szczególne dla mnie miejsce- Czerwoną Rzeczkę. Często jeździłem nad nią rowerem, posiedzieć, popatrzeć, wiele razy mijałem ją jadąc do Latarni w Gąskach. W moim domu na  ścianie wisi obraz Czerwonej Rzeczki, namalowany prze pewną malarkę, która gościła u mojego taty. Dodam, że tym czasie, w ośrodku gościło wielu możnych tego okresu. Pamiętam zwłaszcza dwójkę- Wojciech Siemiona oraz Wandę Rutkiewicz, którzy wyjątkowo zauroczeni byli Waszą miejscowością.

Poniżej przedstawiam zdjęcie na działach z roku 1980. (Ja to ten maluch wraz moimi kuzynami podczas wycieczki po bunkrach).

(http://c.wrzuta.pl/wi19714/f7dd93f7001edc974f9292af/bas-archiw)

Pozdrawiam serdecznie

Michał z Płocka

Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Kwiecień 15, 2012, 15:02:49 pm
Witam eksploratorów!
Ostatnim zasadniczym obiektem 31 Baterii Artylerii Stałej, który nie został jeszcze bliżej przedstawiony na forum, to wieża Zapasowego Punktu Kierowania Ogniem. Podczas dzisiejszej wycieczki rowerowej, wspólnie z p. Andrzejem Pogonowiczem zwiedziliśmy niemal wszystkie obiekty w tym większość czasu poświęciliśmy Zapasowemu Punktowi, który znajduje się na wysokiej wydmie (22m) tuż za terenem dawnych koszarów. Wieża robi niesamowite wrażenie swoją masywnością.

(http://c.wrzuta.pl/wi9074/db0f26e60019519b4f8abd4b/bas004)

(http://c.wrzuta.pl/wi12173/b8125c7a0018a5b54f8abd37/bas001)

(http://c.wrzuta.pl/wi741/d054c484002bf4be4f8abd3d/bas002)

(http://c.wrzuta.pl/wi17923/33bb78bf00236dff4f8abd43/bas003)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Kwiecień 15, 2012, 15:13:24 pm
Pomiędzy Zapasowym Punktem Kierowania Ogniem a koszarami ocalał jeszcze budynek hydroforni. W nim zobaczyć można jedynie betonowe postumenty pod pompy oraz zasobniki na wodę. Hydrofornia posiadała co najmniej dwa piece kaflowe, które zabezpieczały instalację przed zamarzaniem.

(http://c.wrzuta.pl/wi13045/9b9e27d3002710dc4f8abd51/bas005)

(http://c.wrzuta.pl/wi11646/b1cfc925001a53914f8abd58/bas006)

(http://c.wrzuta.pl/wi11218/a21ba2dc0023f50a4f8ac8e0/bas007)

Na zapleczu hydroforni istnieje jeszcze ukryty częściowo pod ziemią bunkier, w którym być może znajdowała się transformatorownia. Przemawiają za tym porozrzucane, solidne izolatory porcelanowe.

W okolicach koszar poszukiwaliśmy dodatkowo śladów nieistniejącej już osady Alt Wendhagen (Stare Wieniotowo). Niestety, po starych, ubogich chatach nie pozostało już absolutnie nic.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Kwiecień 15, 2012, 15:22:49 pm
Wszystkim tym, którzy ciekawi są, jak wyglądały uzbrojone stanowiska ogniowe, polecam poniższy filmik. Przedstawia on działobitnię z BAS 11 w Gdyni i jest to jedno z trzech stanowisk w Polsce, na którym wciąż osadzona jest armata B-13.

11 BAS w Gdyni-stanowisko ogniowe. (http://www.youtube.com/watch?v=BMxGgr0L8Gw#)
Natomiast ten materiał dokumentalny ukazuje eksplorację stanowiska ogniowego z BAS 17 w Międzyzdrojach. Gorąco polecam! Wszystkie BAS-y zbudowane były w oparciu o te same projekty, dlatego mamy okazję dokładnie poznać budowę działobitni i przeznaczenie każdego pomieszczenia.

17 BAS w Międzyzdrojach w 2004 roku (http://www.youtube.com/watch?v=ZmItws9oUiI#)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Kwiecień 18, 2012, 13:30:03 pm
Natomiast dzień później, w sobotę 21 kwietnia, członkowie Stowarzyszenia Sami Swoi będą sprzątać okolice obiektów militarnych dawnego BAS 31 (za Wieniotowem). Zbiórka o godz. 9.30 przy kompleksie Helios.

W rozszerzeniu do tej wiadomości:

W dniu 21 kwietnia br. z inicjatywy Stowarzyszenia „Sami Swoi” z Ustronia Morskiego zorganizowane będzie sprzątanie ścieżek dostępu do stanowisk Baterii Artylerii Stałej (BAS) zlokalizowanej w miejscowości Wieniotowo.
Wszystkich chętnych mieszkańców i nie tylko zapraszamy do wzięcia udziału w akcji społecznej mającej na celu propagowanie zagospodarowania miejsc historycznych w naszej gminie. Nadmieniamy, że powyższa akcja stanowi I etap tworzenia trasy przyrodniczo-dydaktycznej do obiektów historyczno wojskowo-przyrodniczych zlokalizowanych w gminie Ustronie Morskie.


Witryna Urzędu Gminy Ustronie Morskie informuje równocześnie, że swój akces zgłosiło także Stowarzyszenie "Nasza Gmina":

Swój udział w akcji odnowy tras i miejsc historycznych do baterii BAS zgłosiło również stowarzyszenie „Nasza Gmina” z Ustronia Morskiego. Gmina popiera wszelkie inicjatywy społeczne mające na celu rozwój atrakcji turystycznych gminy i integrację społeczności lokalnej. Do akcji włączył się również urząd gminy, który poprzez swoją jednostkę organizacyjną pracowników GOSiR podjął prace porządkowe i zabezpieczające powyższy teren.
 
Plan :
9:30-zbiórka na parkingu przed Centrum Helios w Ustroniu Morskim
10:00-11:30 -prace porządkowe w terenie
11:30 -wspólne ognisko poczęstunek
(mile widziany jako środek transportu rower).
Organizatorzy zapewniają worki na śmieci, rękawice i posiłek.
Stowarzyszenie zaprasza do współudziału wszystkich zainteresowanych.


źródło: ustronie-morskie.pl (http://www.ustronie-morskie.pl/zapraszamy-do-wziecia-udzialu-w-akcji-odnowy-tras-i-miejsc-historycznych,1291,l1.html)

Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Kwiecień 21, 2012, 12:07:15 pm
Z okazji Światowego Dnia Ziemi członkowie stowarzyszenia Sami Swoi wzięli udział w akcji sprzątania obiektów dawnego BAS 31. Pracom przewodził Wójt Gminy Ustronie Morskie, Jerzy Kołakowski. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na stronie Urzędu Gminy, w akcji nie uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Nasza Gmina.

Prace podglądnęło oko obiektywu Pozytywnego Forum Gminy Ustronie Morskie. Zapraszam do fotorelacji (zobacz) (http://www.informacje.kolobrzeg.pl/powiat/item/1018-wielkie-porzadki-w-ustroniu-morskim-galeria).

(http://www.informacje.kolobrzeg.pl/media/k2/galleries/1018/dzien_ziemi8.jpg)

(http://www.informacje.kolobrzeg.pl/media/k2/galleries/1018/dzien_ziemi7.jpg)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 17, 2012, 08:56:30 am
Jaki świat stał się mały dzięki internetowi! Napisał do mnie p. Janusz z Przemyśla, który na Pozytywnym Forum Gminy Ustronie Morskie znalazł informacje o swojej jednostce. Dzięki temu wzbogaciliśmy się o zdjęcie bramy wjazdowej z 1989 roku od strony OW Barka. Po prawej stronie widoczny budynek koszarowy (nie istnieje), po lewej niewidoczne garaże, w głębi najprawdopodobniej wspominana już hydrofornia. Litery na bramie MW, to oczywiście Marynarka Wojenna.

(http://c.wrzuta.pl/wi7210/a1c977c40004ece74fb49c09/brama_baterii)

W tym końcowym okresie funkcjonowania jednostki nie była to już 31. Bateria Artylerii Stałej, a 114. Bateria Artylerii Przeciwlotniczej również obsługiwana przez Marynarkę Wojenną. Na jej wyposażeniu były armaty przeciwlotnicze kalibru 37mm.

Pan Janusz wspomina kadrę z tego okresu: dowódcę chorążego Kolasińskiego, zastępcę dowódcy chorążego Kominowskiego, chorążego Bobra i bosmana Pilarskiego. Palaczem w jednostce był p. Przełęcki. Z kolei kolega ze służby ożenił się z mieszkanką Wieniotowa, p. Beatą Czekaj. Od tamtego czasu p. Janusz nigdy nie był w Ustroniu, a obraz naszej miejscowości z tamtych lat zachował w pamięci z najdrobniejszymi szczegółami. Za wspomnienia i zdjęcie pięknie dziękujemy :)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Czerwiec 28, 2012, 22:45:38 pm
Powstała inicjatywa oznakowania atrakcji jaką jest dawna Bateria Artylerii Stałej (czytaj) (http://www.ustronie-morskie.pl/oznakowanie-atrakcji-historycznych,1431,l1.html).

(http://c.wrzuta.pl/wi994/b14ba93700110b7f4fecbff7/bas_tablica)
Tablica informacyjna
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Czerwiec 28, 2012, 23:31:29 pm
Witam,
Drogi Adminie we wcześniejszym poście napisałeś :

Cytuj
Natomiast ten materiał dokumentalny ukazuje eksplorację stanowiska ogniowego z BAS 17 w Międzyzdrojach. Gorąco polecam! Wszystkie BAS-y zbudowane były w oparciu o te same projekty, dlatego mamy okazję dokładnie poznać budowę działobitni i przeznaczenie każdego pomieszczenia.

Otóż tutaj nie jest to jednoznaczne stwierdzenie, że wszystkie BASy były jednakowe.
Jak wiadomo 17.BAS był budowany jako jeden z pierwszych. Już na tym etapie wprowadzano wiele zmian do projektu.
Można to prześledzić na podstawie trzech BASów 17, 19 , 31. - w pierwszych dwóch stanowiska ogniowe są jedno poziomowe, po wprowadzeniu zmian w projekcie zaczęto budowę w 31.BAS z dwoma poziomami pod SO.

Prawie każdy BAS się różnii - np w 31.BAS zbudowano obiekt [810] którego próżno szukać w innych bateriach.
Obiekt 810 to podstacja średniego napięcia, wkomponowana w teren.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Lipiec 05, 2012, 20:57:30 pm
Powstała inicjatywa oznakowania atrakcji jaką jest dawna Bateria Artylerii Stałej (czytaj) ([url]http://www.ustronie-morskie.pl/oznakowanie-atrakcji-historycznych,1431,l1.html[/url]).

Oznakowanie Baterii Artylerii Stałej BAS 31 (czytaj) (http://www.ustronie-morskie.pl/oznakowanie-baterii-artylerii-stalej-bas-31,1444,l1.html)

(http://www.ustronie-morskie.pl/pics/art_galerie/4067_img1_2d9a8334adf7b0ab5b824d2fe3d4289e.jpg)

(http://www.ustronie-morskie.pl/pics/art_galerie/4071_img1_8d308db0a7d80354a64d8e11be2081e5.jpg)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Lipiec 07, 2012, 17:31:46 pm
Cytuj

Powstała inicjatywa oznakowania atrakcji jaką jest dawna Bateria Artylerii Stałej.

Mam pytanie: Czy to tylko projekt tablicy ? - Czy już ją postawiono ?
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: 71bruner w Sierpień 05, 2012, 20:37:36 pm
Witam serdecznie!
Bardzo mnie cieszy że i w Ustroniu Morskim znalazła się grupa ludzi lubiących beton i interesujących się BASami.
Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów!
Oczywiście zaparaszamy do współpracy!
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Sierpień 05, 2012, 21:12:35 pm
Witam serdecznie!
Bardzo mnie cieszy że i w Ustroniu Morskim znalazła się grupa ludzi lubiących beton i interesujących się BASami.
Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów!
Oczywiście zaparaszamy do współpracy!

Witam na forum nowego użytkownika z Ustki i proszę o dzielenie się z nami informacjami na temat 31. BAS w Ustroniu Morskim.
Mile widziane także informacje o innych obiektach wojskowych z terenu naszej gminy. Zarówno o tych przedwojennych jak i powojennych.
Proszę zaglądać do nas jak najczęściej :)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Sierpień 16, 2012, 17:59:44 pm
Mam pytanie: Czy to tylko projekt tablicy ? - Czy już ją postawiono ?

Tablica już stoi. Zlokalizowaną ją przy zejściu do pierwszego Stanowiska Ogniowego zaraz za Wieniotowem.

(http://c.wrzuta.pl/wi6805/d4ac21ea00161023502d17f1/tablica1)

(http://c.wrzuta.pl/wi14802/1aec710700298022502d17f7/tablica2)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Listopad 06, 2012, 14:15:18 pm
Nadesłane mailem:

Słupski Klub Turystki Pieszej "ORŁY", przy wydatnej pomocy Urzędu Miasta w Gdyni, ustanowił odznakę krajoznawczą "Szlakiem Baterii Artylerii Stałej na Polskim Wybrzeżu". Osoby, które zechcą zdobyć odznakę muszą odwiedzić między innymi obiekt BAS 31, który znajduje się w Wieniotowie na terenie gminy Ustronie Morskie. W najbliższym czasie klub "ORŁY" prześle do punktu Informacji Turystycznej okolicznościową pieczęć do potwierdzania zwiedzenia obiektu BAS 31 w Ustroniu Morskim.

Poniżej wzór książeczki z miejscem na okolicznościowe stemple oraz regulamin odznaki krajoznawczej.

(http://c.wrzuta.pl/wi13910/78876a200018a12f50990922/ksiazeczka1)

(http://c.wrzuta.pl/wi13355/99672a8a0023be9b50990926/ksiazeczka2)

(http://c.wrzuta.pl/wi17777/f9b4c6fe002ca08950990928/regulamin_bas_1)

(http://c.wrzuta.pl/wi7581/0ca5d01f0003603850990929/regulamin_bas_2)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: kamilos87 w Lipiec 19, 2013, 19:37:53 pm
Szukam kogoś kto mnie oprowadzi po tych bunkrach jak będę w ustroniu na urlopie. Moj numer kontaktowy 725 150 570. W ustroniu będę od 3 do 11 sierpnia 2013
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Sierpień 31, 2013, 08:32:04 am
BAS 31 na zimowych fotografiach :)

BAS 31- USTRONIE MORSKIE 2013 (http://www.youtube.com/watch?v=AGXw7nfAOrQ#ws)
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Zbyszek w Sierpień 31, 2013, 23:10:45 pm
Fajnie, że mój filmik tu się znalazł  ;) Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: cherokee w Wrzesień 08, 2013, 10:27:13 am
  Proszę o kontakt osoby interesujące się historia Ustronia Morskiego, BAS-u i innych obiektów wojskowych na terenie gminy Ustronie Morskie.

  Obecnie grupa pasjonatów tworzy portal poświęcony historii powiatu kołobrzeskiego (trwają testy, za kilka dni wszystko powinno już działać), dodatkowo zachęcam do "lajkowania" strony https://www.facebook.com/twierdzakolobrzeg?fref=ts (https://www.facebook.com/twierdzakolobrzeg?fref=ts)


  Mój tel. 796 263 988

 
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: supergmina w Luty 27, 2014, 10:26:51 am
Na przełomie lat 70/80-tych lubiłem myszkować po tym terenie. Wówczas wciąż były łoża armat i ogromne parasole z rur, za pomocą których marynarze obracali armaty. Przypomnę te parasole na zdjęciu armaty z Helu.

([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/42bryVjhvgN[/url])


Piotr z całym szacunkiem ja sobie owych parasoli nie przypominam,natomiast pamiętam że jedno działo można je było obracać za pomocą dużej,,korby,pokrętła,wajchy,,czy jak to zwał zamontowanej po prawej stronie w środku całej baterii,drugie działo tj:armatę można było ruszać taką wajchą góra dół ,a trzecie było całkowicie zablokowane tak to pamiętam ale żadnych,, parasoli'' raczej tu nie było,czy jest w stanie to ktoś zweryfikować?
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Iwona w Luty 27, 2014, 12:34:30 pm
Też nie przypominam sobie żadnych parasoli. Lubiliśmy tam chodzić, chociaż było to zabronione. Ja przypominam sobie tylko jedno ruchome działo. To kręcone  korbą. Pomieszczenia wewnątrz miały jeszcze prycze. Brud tam był straszny. Ale dzieciaki jak to dzieciaki wszędzie wejdą.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: ewa1 w Luty 27, 2014, 19:36:09 pm
 Przypomnę te parasole na zdjęciu armaty z Helu.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: supergmina w Luty 27, 2014, 21:24:30 pm
Przypomnę te parasole na zdjęciu armaty z Helu.

Proszę czytać cyt:Na przełomie lat 70/80-tych lubiłem myszkować po tym terenie. Wówczas wciąż były łoża armat i ogromne parasole z rur,
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: supergmina w Luty 27, 2014, 21:27:00 pm
Nie mamy zastrzeżeń co do zdjęcia,tylko do wpisu
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Czerwiec 19, 2014, 21:42:05 pm
Piotr z całym szacunkiem ja sobie owych parasoli nie przypominam,natomiast pamiętam że jedno działo można je było obracać za pomocą dużej,,korby,pokrętła,wajchy,,czy jak to zwał zamontowanej po prawej stronie w środku całej baterii,drugie działo tj:armatę można było ruszać taką wajchą góra dół ,a trzecie było całkowicie zablokowane tak to pamiętam ale żadnych,, parasoli'' raczej tu nie było,czy jest w stanie to ktoś zweryfikować?

"Parasole" służyły do rozciągania na nich siatki maskującej, chroniące działo i tym samym baterię przed wzrokiem wrogich samolotów/satelitów.

A stosowane były na pewno - mocowania znajdowały się na górze armaty.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Czerwiec 19, 2014, 22:12:48 pm
Piotr z całym szacunkiem ja sobie owych parasoli nie przypominam (...) żadnych,, parasoli'' raczej tu nie było,czy jest w stanie to ktoś zweryfikować?

Natomiast ja te parasole doskonale pamiętam z czasów gdy byłem nastolatkiem i lubiłem tam myszkować.
Tyle tylko, że błędnie myślałem, iż służą do kręcenia armatą, gdy tymczasem logiczne jest, że służyły do rozpinania kamuflażu przeciwlotniczego.

(...) czy jest w stanie to ktoś zweryfikować?

Tam służył mój ojciec, ale niestety już nie żyje.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Luty 22, 2015, 23:07:04 pm
Po dość długim okresie ciszy, zaczynamy powoli aktualizować stronkę.

Na pierwszy ogień poszła aktualizacja tekstu o 31 Baterii Artylerii Stałej zlokalizowanej w Ustroniu Morskim.
(zobacz) (http://twierdzakolobrzeg.pl/2015-01-04-23-45-17/bateria-artylerii-stałej/340-31-bateria-artylerii-stałej-w-ustroniu.html)

Powiem tak, bez wsparcia tego forum, nie byłoby wielu ciekawostek.

Miłego czytania !!!


Ps: jesli zauważa Państwo błąd lub niescislość prosze o informacje.
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Von Raf w Marzec 27, 2015, 22:05:40 pm
Witam
Wczoraj wędrowałem z kolegą po terenie BAS 31 i zaskoczony byłem wyrwami w ziemi prawdopodobnie po kablach energetycznych łączących ze sobą wszystkie obiekty. Czy coś wiadomo na ten temat? Czy jest to akt wandalizmu złomiarzy czy celowe działania jakis służb.
Pozdrawiam Rafał
Tytuł: Odp: Bateria Artylerii Stałej W Ustroniu Morskim.
Wiadomość wysłana przez: Festung Kolberg w Marzec 28, 2015, 18:58:28 pm
Niestety to robota złodziei - złomiarzy !!!

Będąc kilka lat temu pierwszy raz na BAS`ie jeszcze mogłem zaobserwować nie wyrwane do końca kawałki kabli.

Rok później były już tylko "rowy" po tych kablach....