Lotnisko w Bagiczu jak każde wojskowe lotnisko posiadało skład amunicji tzw bomboskład.
Znajduje się on w południowo-wschodniej części lotniska, po prawej stronie drogi prowadzącej do Domu Pilota. Obecnie teren ten jest zarośnięty krzakami, i z drogi niewiele widać co tam się znajduje. Zajmuje obszar ok. 5 ha.
Bomboskład zbudowano w latach pięćdziesiątych ub. wieku na miejscu dawnej wsi Bodenhagen (południowo-wschodniej części wsi) Do dziś zachowało się kilka obiektów, w dość dobrym stanie. Wokół każdego obiektu usypano wały ziemne, od strony lotniska i sąsiednich budynków. Grzbiety tych wałów są wyższe niż budynki, zadaniem ich była ochrona sąsiednich budynków przed skutkami wybuchu składowanych tam materiałów.
Cały teren był podzielony na trzy strefy: pierwsza obejmowała magazyny (1),(2),(3),(4), do których prowadziły bramy A i B.
Strefa druga obejmowała pozostałą część bomboskładu do której prowadziła brama (C), strefa trzecia to magazyn (7).
Każda z tych stref była odgrodzona od sąsiednich ogrodzeniem z drutu kolczastego.
W magazynach na terenie bomboskładu składowana była amunicja i bomby lotnicze, a także materiały chemiczne m.in. środki do odkażania chemicznego.
Do bomboskładu prowadziły trzy bramy.
Bramy „A” i „B”prowadziły do kompleksu magazynów (1),(2), (3),(4).
Magazyn (1) i (3) to budynki murowane,wysokości ok. 6 m, szerokie ok. 10 m, pierwszy długości 20 m, a (3) ok. 30 m. Kiedyś zamknięte były ze szczytów potężnymi wrotami.Podłogi w tych magazynach były drewniane. Te dwa magazyny były ogrzewane przez kotłownię znajdującą się po drugiej stronie szosy(10).
Magazyn (2) i (4) betonowe, z góry i z boków są osypane ziemią, wewnątrz wysokie na ok 2 metry. W pobliżu bramy „A” znajdowała się wartownia (11).Obiekt (12) to ruiny małego budynku murowanego.
Od strony łąk znajdowały się garaże z prefabrykatów kryte eternitem, niestety zostały rozebrane (zaznaczone na mapce linią przerywaną).Ta część bomboskładu była odgrodzona podwójnym płotem od sąsiednich magazynów.
Co kilkadziesiąt metrów znajdowały się zbiorniki przeciwpożarowe.
Były to stalowe cysterny o pojemności 10 000 litrów każdy, posadowione na nasypie ziemnym wysokim na 2 m. i zasypane ziemią.
Obecnie teren bomboskładu jest własnością prywatną.








Więcej na stronie
http://kukinkasolectwo.blogspot.com/p/1.html