Witam mojeustronie - stało się, teraz inni ciekawi internauci rozszyfrowali tajemniczą zaszyfrowaną postać ,dodam od siebie życzliwą ,inteligentną , dogłębnie zatroskaną o naszą gminę. Tak trzymaj.Dodam jedynie, że moi dziadkowie nie żyją już ćwierć wieku. Mam dla nich wielki szacunek. Babcia była ciepła, choć szorstka w obyciu. A dziadek? No cóż, to bohater mojego dzieciństwa. Mimo niewielkiej postury dużo pracował i do śmierci posesja była zadbana, czysta a także wszystko funkcjonowało jak w zegarku. Dopiero po jego śmierci posesja zaczęłą podupadać. Szkoda, że nie mogę już z nimi porozmawiać :(
Pozdrawiam.
oczywiście, że rozpoznałam Państwa Wesołowskich na zdjęciu, pamiętam ich doskonale !Pani Doroto, dziękuje za bezbłędne rozpoznanie moich dziadków i za ciepłe wspomnienia o nich. Również pozdrawiam!
Pani Wesołowska przychodziła do nas po mleko a Pan Wesołowski często pżyczał konia Orlika od mojego ojca.
Bardzo się obaj panowie lubili, często sobie pomagali. Wspominam te ich pogaduch z sentymentem.
1951. Personel nauczycielski szkoły w Ustroniu MorskimPanią Włodarczyk pamiętam,p.Bujewicz wraz z żoną Różą(niektórzy mówili na nią Ruzia)mieszkali na przeciwko obecnej policji,a bibliotekę prowadzili w nie istniejącym już budynku urzędu gminy.
kier (nazwisko nieczytelne)
Żak Urszula
J. Włodarczyk
Nocuń (?)
Ludwik Bujewicz
Kto ich pamięta i pomoże precyzyjnie rozszyfrować mało czytelne nazwiska?
(...) gospodarka p. Lenartowicz ciągnęła się od ul. Chrobrego w kierunku morza. Dom, który uwieczniono na zdjęciu położony jest vis a vis wesołego miasteczka i wchodzi obecnie w skład kompleksu Malibu. Jest w nim pizzeria Pod Modrzewiem (obecnie chyba Corleone).Gwoli ścisłości - dzisiaj otrzymałem informacje, że właściciele tej gospodarki nazywali się Folmer, a p. Beata Lenartowicz (prowadząca Cafe Ambrozja przy Domu Kultury) to ich prawnuczka.
:) FOTO LEICA znajdowała się przy ul. Bol. Chrobrego w budynku p. Eugeniusza Lewandowskiego.Ale ja nie wiem, gdzie mieszkał p. Lewandowski :( Proszę uprzejmie o przybliżenie dla takich gap jak ja i nowych mieszkańców, gdzie to było. Nr domu, co znajduje się tam teraz, okolica itp. Pozdrawiam :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4VK0nQRdQpf[/url])
Chłopiec na rowerku to przecież Pan Zyszek Rejbo - nic sie nie zmienił
Z kolei na tych pochodzących sprzed około pół wieku fotografiach widać, że pierwsi mieszkańcy Ustronia potrafili też dobrze się bawić :) Może ktoś rozpozna wśród imprezowiczów swoich rodziców bądź dziadków? No i kim jest ta wytworna królowa balu w kapeluszu z drugiego zdjęcia? Pisać śmiało!
No, w końcu ktoś ustrzelił p. Zbigniewa! Też uważam, że nic się nie zmienił ;) A co do siostry, Tereski - to również mam wrażenie, że siedzi ona na schodach przedszkola. W tej sprawie najlepiej jak wypowie się sam p. Rejbo.
Witam-patrzę na to pierwsze zdjęcie i część balowiczów chyba kojarzę .No proszę - nie myślałem, że ktokolwiek zostanie rozpoznany. Z wymienionych nazwisk znam tylko Meyerów. Ma pan rację - na pierwszym zdjęciu po prawej stoi nieżyjący już p. Meyer a zanim jego żona. Natomiast królowa Balu była (a może nadal żyje) naprawdę atrakcyjną kobietą! Może ktoś jeszcze rozpozna kolejnych.
Pierwsza z prawej p. Kajkowska obecnie Chmielewska,obok Edmund Meyer, następnie żona Zofia,dalej Pan.Feczko następnej nie rozpoznaję,trzecia od lewej chyba p.Feczkowa.
Królowa balu p.Kajkowska,tańczy z męzem
Pochwalę się ,że również chodziłem do tego przedszkola.Ja także chodziłem do tego przedszkola. I nigdy nie zapomnę dwóch rzeczy - pysznych zup gotowanych przez p. Jarguz oraz przeźroczy z bajkami, które wyświetlała p. Marciniak! A w jej córce Monice, to się nawet w przedszkolu podkochiwałem.
Witam-
Niedługo w Ustroniu Morskim rozpocznie się następna inwestycja realizowana przez Urząd Morski,którego zadaniem jest ochrona brzegu morskiego tak ważnego dla miejscowości nadmorskich.
Tym razem zapytam ,czy pamiętacie pierwszych kierowników i pracowników Urzędu Morskiego?
Może wiecie , gdzie i w którym budynku początkowo mieścił się Urząd Morski?, a może pamiętacie pod kogo podlegał?
Pozdrawiam
Natomiast ta fotografia pochodzi sprzed równo pół wieku i widać na niej pierwsze zajęcia lekcyjne w dopiero co oddanej tysiąclatce. Na odwrocie zapisano: Iwańczuk Wawrzyniec. Domyślam się, że musi tutaj chodzić o kogoś z rodziny rybaków? Przydałoby się również zidentyfikować nauczyciela.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4irKF0siGwZ[/url])
:-[Oj nieładnie pisac i pisac a sie nie przedstawić - wstyd .Więc wyjaśniam Moi rodzice to Władysław i Amelia Karasińscy mieszkali przy ul.Wojska Polskiego 10 ( w budynku pralni )To witam jeszcze raz i informuję, że Pani ojciec jest na fotografii dokumentującej kopanie torfu w wątku Henkenhagen :)
Witam ponownie Tak to mój ojciec jest przy torfie Szczerze mowiąc tęsknię za dawnymi czasami a to dlatego ze wszyscy byli blisko siebie.Jednym słowem znali się jak łyse konie. Jeden za wszystkich , wszyscy za jednego Teraz sie nie spotykamy jest wesoło ale trochę inaczej. Pozdrawiam Jeżeli dobrze kojarzę to Pana znam jako sympatycznego czarnulka czerpiącego wiedzę w Zakładzie Naprawy Telewizorów u Pana Wawrzonka 9 GS Ustronie Morskie ):-[Oj nieładnie pisac i pisac a sie nie przedstawić - wstyd .Więc wyjaśniam Moi rodzice to Władysław i Amelia Karasińscy mieszkali przy ul.Wojska Polskiego 10 ( w budynku pralni )To witam jeszcze raz i informuję, że Pani ojciec jest na fotografii dokumentującej kopanie torfu w wątku Henkenhagen :)
Ta piękna kolekcja zdjęć pochodzi z połowy lat 50-tych i przedstawia głównie młode mamy z pociechami na spacerach. Pierwsze najpewniej zostało wykonane na ul. Kościuszki, a drugie najprawdopodobniej na Chrobrego. Niesamowite wrażenie na mnie i na mojej żonie robią te wózki, które dzisiaj nazwalibyśmy spacerówkami! Są przesympatyczne!
Może ktoś rozpozna swoją mamę lub babcię na tych fotografiach? :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/6ZQfZqOjBHf[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/8mtJujkXymN[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4VCvwHoVqMR[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/a3jlooR7Bsx[/url])
Witam serdzecznie na zdjęciu przedstawiającym uczniów w Sianożętach - pierwsza od prawej to moja mama ,a u góry stoi juz nie żyjący jej brat!Pozdrawiam!
Czy pamiętacie, gdzie były dwa stawy z zaporami regulującymi poziom wody w ,których hodowano karpie?W dzieciństwie lubiłem piesze wycieczki w pola (za co dostawałem burę w domu), to pamiętam kilka stawów:
kto był właścicielem hodowli?,
Sam jestem zaskoczony, że wątki wspomnieniowe tak przypadły mieszkańcom do gustu! Miałem co do tego wątpliwości. Dziękujemy za zdjęcia i proponuję publikować nadal na forum sukcesywnie, tak abyśmy każdym mogli się nacieszyć.Witam jeszcze raz wszystkich użytkowników forum.
Przy okazji - witam na forum Panie Kubo (chociaż nie znamy się osobiście). Cieszę się, że kosiarka dobrze służy :)
PS. Orlik był p. Szumowskiego, a mój dziadek go pożyczał. Czekam z niecierpliwością na zdjęcie.
Na odwrocie tej powojennej fotografii ktoś odręcznie zapisał: Pradziadkowie, Marianna i Szczepan Gasińscy. Dziadkowie, Jadwiga i Jan Gasińscy. Chociaż to nazwisko brzmi mi bardzo znajomo, to jednak nie znam i nie wiem gdzie mieszkała/mieszka ta ustrońska rodzina. Chętnie również dowiedziałbym się, kim są te sympatyczne szkraby ze zdjęcia :) Z zasobów Biblioteki Gminnej.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/afrmeYITMdD[/url])
Rodzinka Szumowskich
([url]http://c.wrzuta.pl/wi18669/84da12fb001326cf4da6a824/0/oldtimes1[/url])
W ramach przypomnienia-czy ktoś pamięta wieżę drewnianą w Ustroniu ,w jakim miejscu stała?A to kolejna ciekawostka. Nic o tym nie słyszałem. Ciekawe do czego służyła ? :)
A rozszyfrujmy jeszcze dziewczynki przy fontannie z wcześniejszego postu. Ja nie dam rady. Nie kojarzę zupełnie. Wiem, że moja mama przyjaźniła się kiedyś z p. Krystyną Naklicką. Czy jest na tej fotografii?
Kiedyś jacyś Pasternakowie mieszkali w takim małym budyneczku przy promenadzie (teraz tam są toalety). Mniej więcej z tyłu sklepu p. Pilarskiej. Pamiętam, że ich syn pięknie grał na klawiszach i śpiewał. Być może to ktoś z tej rodziny. Co się z nimi stało? Gdzie teraz mieszkają?
Prawdopodobnie jest to stary budynek OW "Zagłębie". Pewności jednak nie ma. Prosimy o wypowiedź kogoś bardziej zorientowanego.
Może ktoś z Ustroniaków rozpozna się na tych zdjęciach:
To jest para która jako piąta wg księgi parafialnej (sprawdzałem) wzieła ślub w Ustroniu Morskim tj 25.12.1945 roku :)
A może ktoś się rozpozna ;DTroje tych chłopców rozpoznaję, pierwszy po prawej Eugeniusz Lewandowski,pierwszy po lewej Ryszard Kurzawa,a ta wystająca głowa w środku tej akrobacji to Zygmunt Fiutak. Powinno być dobrze,co tych dwóch to mam skojarzenia ,ale na razie
Witam! Obiekt z trzeciej fotografii to budynek na ul. Chrobrego / Targowa - tak mi się wydaje.Dziękuję za wyjaśnienia. Dodatkowo zaskakująca ta informacja, o wykonawcy neonów w powojennym Ustroniu. A z drugą lokalizacją trafiłem? Czy to rzeczywiście budynek na Chrobrego 56 przy skrzyżowaniu z ul. Wąską?
Dziękuję ,na pewno wypijemy. Nie byłem pewien ,która z sióstr jedzie na tym rowerku,zaryzykowałem napisałem Ela.Dopytałem się w jasnym płaszczu foktycznie p.Smyl a w berecie p.Ślizień nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko :)
Na tym zdjęciu stoi również w berecie p.Fiutak ,a w jasnym płaszczu p. Smyl ,czy tak?
Dla miłośników staroci wygrzebałem fajny dokument powojenny pozdrawiam wszystkich :)Niesamowite rzeczy wynajdują na strychach nasi forumowicze! Robi nam się coraz ciekawiej. Pierwsze powojenne dni Ustronia nigdy nie były mi tak bliskie! Mam wrażenie, że czuję nawet atmosferę tamtych czasów :)
Dla miłośników staroci wygrzebałem fajny dokument powojenny pozdrawiam wszystkich :)
Witam- zdjęcie zrobione na rogu budynku dawnej Muszelki ,a na zdjęciu p.Biazik z żoną, na ręku chyba córka
Halina ,a który z chłopaków to trudno rozpoznać. Czy dobrze?
PS. Prywatnie p. Niekraszowie przyjaźnili się z moimi dziadkami.Dodam,że u p.Majby były super ogórki kiszone ,a u p .Niekrasz kapusta kiszona w beczkach.
A rozszyfrujmy jeszcze dziewczynki przy fontannie z wcześniejszego postu. Ja nie dam rady. Nie kojarzę zupełnie. Wiem, że moja mama przyjaźniła się kiedyś z p. Krystyną Naklicką. Czy jest na tej fotografii?Witam.Dziewczynki przy fontannie to dwie siostry Wanda Naklicka ( obecnie - Pisarzewska) i starsza Marysia Naklicka wraz z Danusią Wesołowską (obecnie Kowalska). Najstarszej siostry Krystyny na zdjęciu nie ma ) Pozdrawiam
to skrzynka na żywą przynętę używana niegdyś przez rybakówNiesamowite! Pierwszy raz o tym słyszę :) Proszę przybliżyć, o co w tej skrzynce chodziło? trzymano w niej mniejsze rybki na przynętę? czy raczej czerwonego robaka? dlaczego ma kształt domku?
Skrzynki na żywe przynęty przechowywane na pełnym morzu przypominały raczej małe łódki. Nosiły nazwę tobiaszówek ...
Może ktoś z Ustroniaków rozpozna się na tych zdjęciach:
Zakończenie I klasy - 1957 r.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi8784/dc4d97430004292a4da81e05/0/oldtimes17[/url])
(...) Mój ojciec Mieczysław Rejbo pracował w Urzędzie Morskim od 1949 roku,na początku lat 50-tych został kierownikiem Urzędu Morskiego ,pracował do końca 1971 roku i odszedł na emeryturę.
Na drugim zdjęciu mój ojciec na tle fragmentu budynku przy ul.W.Polskiego 7 w którym mieszkaliśmy.Tam
początkowo mieścił się Urząd Morski ,później został przeniesiony na ul.Nadbrzeżną 8.
Przypomnę również pierwszych pracowników : p.Kłosa , Krzewiaka , Leszczuka.
Kończąc prezentację fotografii z albumu p. Krzewiak przedstawiam jeszcze jedno zdjęcie pochodzące z lat 60-tych. Na nim uwiecznieni zostali od prawej p. Józef i Danuta Pilarscy, następnie p. Stefan Krzewiak i p. Teresa Pilarska. Rozpoznanie osoby pierwszej z prawej strony zostawiam forumowiczom na deser. Myślę, że nie powinno sprawić to większych kłopotów. Proszę śmiało pisać :)oj, pomyłka. Pierwszy z lewej jest pan Józef Pilarski, potem Danuta Krzewiak, obok niej mąż Stefan, dalej Teresa Pilarska, a pani z lewej, jak Beata Tyszkiewicz z gestem ,Ustronianka znana mi, ale zgadnijcie. Cudne zdjecie
Pewnie najmłodsi mieszkańcy nie wiedzą, że kiedyś plac zabaw był za obecnym parkingiem przy kościele, naprzeciw OW Faleza. Nazywano go wówczas wioską indiańską. Poniższe zdjęcia przedstawiają już młodsze pokolenie ustroniaków. Może teraz będzie łatwiej rozpoznać bawiące się dzieci. Ja niestety nikogo nie kojarzę. Dlatego liczę na pomoc. Zapraszam do identyfikacji :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4AnM3lkubuR[/url])
Co do tego placu zabaw wykonanego z drewna, to nie byl on zaparkingie przy kościele tylko między przedszkolem a domem p. Rejby.O tym placu zabaw również wspominał p. Rejbo. Natomiast ten plac ze zdjęcia był na pewno pomiędzy parkingiem a Pod Dmuchawcem. Proszę spojrzeć na OW Skarbnik w tle :)
był tam jeszcze wóz i wieża z zjeżdżalnią
Na tej kolejnej fotografii z rodzinnego albumu p. Krzewiaków stoi mały Andrzej Krzewiak. Zdjęcie pochodzi z ok. 1956 roku i zostało wykonane na ul. Nadbrzeżnej w kierunku południowym. Z tyłu widać dom p. Lenartowicz (gdzie obecnie jest Cafe Ambrozja). Gdzieś po lewej stronie chłopca powinien być teraz GOK. Ówczesny wygląd ul. Nadbrzeżnej wydaje mi się tak nieprawdopodobny, że zwracam się do Państwa z prośbą o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak mogło wyglądać pół wieku temu zejście na plażę przy tej ulicy?Prawdopodobnie pomyłka o jedną ulicę za daleko.Ta drużka na której stoi Andrzej to byłe przejście skrótowe na ul Nadbrzeżną z ul Chrobrego.Dom widoczny to raczej dom p.Urbaniak dalej widać dach domu gdzie mieszkał p.Pisarzewski i p.Bajer, który mieszka do chwili obecnej. Po prawej stronie teraz stoją campingi Ireny.
Pierwsi mieszkańcy powojennego Ustronia oczywiście korzystali również z uroków plaży. Na tej ponad półwiecznej fotografii widzimy po prawej p. Kajkowską-Chmielewską (wspominaną wcześniej "królową balu") z córką Anią oraz po lewej mamę pani Bajer. Pozostałe dziewczynki nie rozpoznane. Panie siedzą na czymś, co przypomina domek. Skąd się wziął na plaży i do czego służył, to nie mam pojęcia :)Czarnowłosa dziewczynka siedzaca w srodku to Marysia Bernat (obecnie mieszka w Kołobrzegu)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5HPpWImihPD[/url])
oj, pomyłka. Pierwszy z lewej jest pan Józef Pilarski, potem Danuta Krzewiak, obok niej mąż Stefan, dalej Teresa Pilarska, a pani z lewej, jak Beata Tyszkiewicz z gestem ,Ustronianka znana mi, ale zgadnijcie. Cudne zdjecie
dla mnie ta tajemnicza dama to p.Sobczak była dyrektor szkoły ?Panie Zbyszku . Bardzo duże podobieństwo do p. Barbary Sobczak jednak nie pasują mi lata 60 - te tej fotografi. Może się mylę że p.Sobczak jeszcze w Ustroniu wtedy nie było .
Prawdopodobnie pomyłka o jedną ulicę za daleko.Ta drużka na której stoi Andrzej to byłe przejście skrótowe na ul Nadbrzeżną z ul Chrobrego.Dom widoczny to raczej dom p.Urbaniak dalej widać dach domu gdzie mieszkał p.Pisarzewski i p.Bajer, który mieszka do chwili obecnej. Po prawej stronie teraz stoją campingi Ireny.
Damą z tej fotografii, osobiście mi potwierdziła, jest pani Barbara Sobczyk-Ruchniewicz. Została dyrektorem naszej szkoły w 1967 r. i była do roku 1985. Wielu osobom pokazywałam to zdjecie, nikt nie zgadł. Serdecznie gratulujęTo by się zgadzało, gdyż na rewersie tego zdjęcia ktoś zapisał: ok. 1968r. Poza tym akurat Pani dyrektor nic się nie zmieniła. Podobieństwo powalające :)
Lata 50-te na drugim planie górka na miejscu której dzisiaj znajduje się OW GWAREK :)Ulica Wolności zupełnie nie do poznania! Ale ten murek po prawej jest chyba do dzisiaj? FEANOR, a można wiedzieć kto jest na fotografii?
Murek jest do dzisiaj,dociekałem dlaczego powstał,okazuje się że wiatr z wydm które były w miejscu dzisiejszego Gwarka zasypywał piaskiem domy znajdujące się przy ul.Wolności (...)A to ciekawostka. Faktycznie na jednym z przedwojennych zdjęć lotniczych widziałem ogromną wydmę na miejscu Gwarka. Takich murków przy klifie od strony zachodniej jest w Ustroniu jeszcze kilka. Między innymi z tyłu budynku p. Korzon. Tam też po zachodniej stronie była onegdaj wielka wydma (przy dawnej Villi Elisabeth). Taką chyba ostatnią naturalną wydmą nawianą przez wiatr jest mała górka właśnie za domem p. Korzon (kiedyś nie była zupełnie porośnięta). Zimą zjeżdżało się z tej wydmy na sankach :)
Na drugim zdjęciu po prawej jest mój wujek, Zdzisław Wesołowski. Chłopca po lewej nie znam. Wujek był w tamtym czasie bardzo obrotny. Kopał wczasowiczom grajdoły, wozik walizki z dworca, sprzedawał lody i ogórki na plaży. Zbierał też bursztyny na handel. Wujek nie mieszka w Ustroniu już ponad 40 lat.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/arcvEZogyMd[/url])
Pomóżmy rozpoznać tajemniczego kolegę wujka Piotra,na pewno będzie wdzięczny.Jak się nie uda, to nic się nie stanie. To przecież mógł być ktoś przyjezdny a czapki tylko podobne :)
Witam. Oprócz placów zabaw istniała w Ustroniu ścieżka zdrowia na terenie parku - wokół muszli koncertowej .Kozystali z niej dzieci i dorośli.Pani Wandziu.- Pani obecnie nie potrzebna gimnastyka. Zamieszczone zdjęcia pięknie wypielęgnowanych przez Panią rabatów kwiatowych i tyle poświęconego czasu to wystarczająca dawka wysiłku fizycznego ! W
Każdy na sprzętach wyginał śmiało ciało.Mozna było chodzić po drabince ( wisząc na rękach ) ,były rownoważnie i inne To były
lata 80 - te.Miejsce bezpieczne do wspólnych ćwiczeń, spotkań i zabawy.
Każdy na sprzętach wyginał śmiało ciało.Mozna było chodzić po drabince ( wisząc na rękach ) ,były rownoważnie i inne To byłyOsobiście nie miałabym nic przeciwko podobnej ścieżce zdrowia...może nawet w pobliżu tego miejsca...Dziś jest coraz więcej osób zainteresowanych zdrowym trybem życia. Niewątpliwie ta inicjatywa spotkałaby się z aprobatą turystów. Jak myślicie?
lata 80 - te.Miejsce bezpieczne do wspólnych ćwiczeń, spotkań i zabawy.
(...) patrząc na lokalizacje zdjęcia, mam wrażenie, że zdjęcie jest zrobione za skrzyżowaniem ul .W.Polskiego z ul.Okrzei, a budynek po lewej stronie w oddali to budynek Walkowiaków.Z informacji, które otrzymałem do tej fotografii wynika, że na miejscu kierowcy siedzi Włodzimierz Pisarzewski (i to jest raczej pewne) a pasażerem jest Marian Ślizień. Zdjęcie miało być wykonane właśnie przy rodzinnym domu p. Ślizieniów. W tej sytuacji, to skrzyżowanie w tle, to będzie ul. Targowa.
Na tej kolejnej fotografii z rodzinnego albumu p. Krzewiaków stoi mały Andrzej Krzewiak. Zdjęcie pochodzi z ok. 1956 roku i zostało wykonane na ul. Nadbrzeżnej w kierunku południowym. Z tyłu widać dom p. Lenartowicz (gdzie obecnie jest Cafe Ambrozja). Gdzieś po lewej stronie chłopca powinien być teraz GOK. Ówczesny wygląd ul. Nadbrzeżnej wydaje mi się tak nieprawdopodobny, że zwracam się do Państwa z prośbą o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak mogło wyglądać pół wieku temu zejście na plażę przy tej ulicy?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5yr5vKSLEoZ[/url])
(...) patrząc na lokalizacje zdjęcia, mam wrażenie, że zdjęcie jest zrobione za skrzyżowaniem ul .W.Polskiego z ul.Okrzei, a budynek po lewej stronie w oddali to budynek Walkowiaków.Z informacji, które otrzymałem do tej fotografii wynika, że na miejscu kierowcy siedzi Włodzimierz Pisarzewski (i to jest raczej pewne) a pasażerem jest Marian Ślizień. Zdjęcie miało być wykonane właśnie przy rodzinnym domu p. Ślizieniów. W tej sytuacji, to skrzyżowanie w tle, to będzie ul. Targowa.
Jak o motocyklach to ja też coś pokażę :)Wow! Co to za maszyna???
Proszę państwa troszkę większe te fotki dawajcie bo na tych wyżej to nikogo się nawet dojrzeć nie da!
Wow! Co to za maszyna???
Witam- nasi ojcowie i dziadkowie borykali się z nie szczelnymi i źle grzejącymi piecami kaflowymi ,które ogrzewały mieszkania. Stąd pytanie . Czy pamiętacie ustrońskich zdunów?Panie Zbigniewie, wygląda na to, że nikt już nie pamięta naszych zdunów. Będzie Pan chyba musiał sam ich przypomnieć :)
Wiele do życzenia miały również instalacje elektryczne w budynkach wymagające wymiany.
Przypomnijmy naszych pierwszych elektryków.
Był też ogrodnik - pan Salmonowicz, nazywano go "wczasowy"bo dostarczał warzywa dla FWP.Pamiętam, że w latach osiemdziesiątych warzywa do ośrodków wczasowych dostarczał też ktoś z rodziny Ślizieniów. Teraz powinien być po 50-tce.
Witam-Małgorzato , ta odpowiedź jest poprawna ,dodam również p. Zwoleńskiego (chyba poprawnie napisałem nazwisko) który był z zawodu wyuczonym zdunem . Mieszkał na ul B. chrobrego 17 ,obecnie zamieszkują tam p.Dankowscy (rodzina)
Elektrykami byli p.Michał Kozak ,tyle co słyszałem inż.elektryk . Drugi p. Kajkowski , pierwszy mąż zmarłej obecnie p.Chmielewskiej. Zajmował się elektryką też p.Fiutak ,ale czy chodził po domach i naprawiał ?
Tych fachowców ja pamiętam ,jeśli znacie jeszcze kogoś ,dopiszcie.
cdn.
Ten zdun z Chrobrego 17 nazywała się Zwoliński - to mój dziadek, a ja mieszkałam w obecnej Villi MarieRobi się ciekawie. Coraz więcej ludzi rozpoznaje i kojarzy z naszych wspomnień swoich bliskich. Również pozdrawiam :)
Pozdrawiam
Na jednej z pierwszych stron była mowa o filmie kręconym w Ustroniu i o p.Kłosowskim.chciałbym pokazać jedno z zdjęć nieżyjacej już niestety wieloletniej mieszkanki Ustronia i p.Kłosowskiego starsi mieszkańcy będą wiedzieli o kogo chodzi dodam tylko że była to bardzo miła osoba :)
P.Roman i ustrońska plaża w całej okazałości przy okazji pozdrawiam Zosię i Słupsk :D
Na tej kolejnej fotografii z rodzinnego albumu p. Krzewiaków stoi mały Andrzej Krzewiak. Zdjęcie pochodzi z ok. 1956 roku i zostało wykonane na ul. Nadbrzeżnej w kierunku południowym. Z tyłu widać dom p. Lenartowicz (gdzie obecnie jest Cafe Ambrozja). Gdzieś po lewej stronie chłopca powinien być teraz GOK. Ówczesny wygląd ul. Nadbrzeżnej wydaje mi się tak nieprawdopodobny, że zwracam się do Państwa z prośbą o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak mogło wyglądać pół wieku temu zejście na plażę przy tej ulicy?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5yr5vKSLEoZ[/url])
Druga kobieta po prawej to chyba pani Krzewiakowa.Kończąc prezentację fotografii z albumu p. Krzewiak przedstawiam jeszcze jedno zdjęcie pochodzące z lat 60-tych. Na nim uwiecznieni zostali od prawej p. Józef i Danuta Pilarscy, następnie p. Stefan Krzewiak i p. Teresa Pilarska. Rozpoznanie osoby pierwszej z prawej strony zostawiam forumowiczom na deser. Myślę, że nie powinno sprawić to większych kłopotów. Proszę śmiało pisać :)oj, pomyłka. Pierwszy z lewej jest pan Józef Pilarski, potem Danuta Krzewiak, obok niej mąż Stefan, dalej Teresa Pilarska, a pani z lewej, jak Beata Tyszkiewicz z gestem ,Ustronianka znana mi, ale zgadnijcie. Cudne zdjecie
Zgadza się, to p. Bolesław Sentysz. A wnuczka, to oczywiście p. Ewa Oksenfeld. Ciekawe jedynie, czy też jest na którymś zdjęciu? Może ktoś rozpoznaje :)
Ratownikami byli między innymi: T. Stadnik, Budny, Bielec...Innych nie pamiętam .A o którego Budnego chodzi? Bo ja pamiętam jak ratownikiem był p. Kuba Budny. Czy o nim mowa? A przy okazji - czy to prawda, że p. Tadeusz Stadnik zajmował się kiedyś szkutnictwem i budował łodzie i żaglówki?
Panią Oksenfeld chciałbym przeprosić, że oglądając zdjęcie jej dziadka nierozważnie oceniłem wiek dziewczynki z tego zdjęcia (która okazała się ciocią) i przez to dodałem Pani Ewie lat :) Przepraszam Pani Ewo!Zgadza się, to p. Bolesław Sentysz. A wnuczka, to oczywiście p. Ewa Oksenfeld. Ciekawe jedynie, czy też jest na którymś zdjęciu? Może ktoś rozpoznaje :)
Ten chłopiec to chyba syn Marian , a dziewczynka to córka Małgorzata (dla Ewuni to ciocia) znałem p .Sentysz ponieważ razem z Małgosią chodziłem do ogólniaka.
Bardzo dobrze pamiętam ten bar i pyszne dania. Bar był w budynku, który jest obecnie przeznaczony do rozbiórki (ul. Chrobrego/Wąska wejście było od ul. Wąskiej)Super trafna odpowiedz o tą lokalizację chodziło. Pozdrawiam
Na początku lat 80-tych racuchy oferował Maciej Walkowiak, miał na swojej posesji kiosk /obecnie stoi tam dom p. Macieja/. Ale pachniało na ulicy i w okolicy. No cóż, moda się zmieniła. Nie ma smażalni placków ziemniaczanych, nie ma racuchów, śledzi smażonych /najlepsze były u Fiutaków/, a są frytki i gofry i nie ma kolejek. Serdeczności zasyłamGratuluję błyskawicznej odpowiedzi o taką mi chodziło. Jestem łasuchem i byłam częstym klientem u p.Macieja a smak czuje do dzisiaj.Pan Maciej był jednym z pierwszych, który prowadził swoją własną działalność .Pozdrawiam serdecznie.
Zadam dwa pytania . W Ustroniu był bar mleczny, kto pamięta jego lokalizację ?Ja też pamiętam ten bar. Ale mam pytanie - czy czynny był przez cały rok? Bo ja pamiętam jedynie, jak otwarty był tylko w sezonie.
Kto smażył racuchy i chrusty ? były pyszne - palce lizać.
Nie wiem w jakich latach, ale w małym domku na ulicy Brzozowej była lecznica ustrońska. Potem właścicielką została p.Leokadia Jasińska i mały domek rozbudowała, stąd mamy Ostoję- bardzo ładny budynek, posesja zadbana, choć ciasnaBardzo dobra lokalizacja, właśnie na ul.Brzozowej dbano o nasze zdrowie, w budynku tym mieszkali państwo Marcula a pózniej p.Jasińska.Miło wspólnie powspominać stare dzieje a przy okazji nieżyjących już mieszkańców.Pozdrawiam
Działalność gastronomiczną prowadziła Gminna Spółdzielnia "SCh" . Bar był czynny tylko w sezonie letnim .Całoroczną działalność prowadziła tylko rest.Ustronianka a pózniej Bursztynowa.Zadam dwa pytania . W Ustroniu był bar mleczny, kto pamięta jego lokalizację ?Ja też pamiętam ten bar. Ale mam pytanie - czy czynny był przez cały rok? Bo ja pamiętam jedynie, jak otwarty był tylko w sezonie.
Kto smażył racuchy i chrusty ? były pyszne - palce lizać.
A racuchy u Macieja były wyśmienite. Pamiętam, że czasami mama mnie po nie wysyłała. Rozmawiałem nawet o tym osobiście z Maciejem :)
Na tej kolejnej fotografii z rodzinnego albumu p. Krzewiaków stoi mały Andrzej Krzewiak. Zdjęcie pochodzi z ok. 1956 roku i zostało wykonane na ul. Nadbrzeżnej w kierunku południowym. Z tyłu widać dom p. Lenartowicz (gdzie obecnie jest Cafe Ambrozja). Gdzieś po lewej stronie chłopca powinien być teraz GOK. Ówczesny wygląd ul. Nadbrzeżnej wydaje mi się tak nieprawdopodobny, że zwracam się do Państwa z prośbą o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak mogło wyglądać pół wieku temu zejście na plażę przy tej ulicy?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5yr5vKSLEoZ[/url])
Jednymi z pierwszych mieszkańców Ustronia byli Państwo Wójciccy. Przywędrowali oni tutaj w ramach przesiedleń rodzin zabużańskich. Poniższe fotografie przedstawiają właśnie ich, latem 1953 roku podczas prac żniwnych (które wtedy często były prowadzone przy użyciu kosy, co widać na zdjęciu). Przy p. Wójcickiej stoją córka Halina Borowiec i syn Zbigniew Barabasz. Widać także grupę wypoczywających letników.
Państwo Wójciccy mieszkali przy ul. Targowej 1. Proszę zwrócić uwagę na strój p. Wójcickiej typowy dla kresowiaków.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/8Uw2VM3RQqN[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/1UZwjxQtVC5[/url])
Zaczynam się rozkręcać z zagadkami.Mam już następną.Kto z Państwa wie gdzie był pierwszy w Ustroniu Ośrodek zdrowia?
Natomiast na tym zdjęciu wykonanym przy dawnej kawiarni Muszelka stoją od lewej: Bogdan Brodowski, Eugeniusz Lewandowski i Ryszard Kurzawa, kołobrzeski notariusz.Witam Na pierwszym zdjęciu Gieniu Lewandowski napewno nie stoi z Bogdanem Brodowskim Kto to jest nie wiem
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0elgahsMFbD[/url])
Z kolei na tej fotografii p. Lewandowski stoi w okularach a kuca przed nim prawdopodobnie nieżyjący już Jan Malarewicz. Przy okazji tej fotografii zwracam się do Państwa z prośbą o zlokalizowanie miejsca wykonania. W tle widać dziwny obiekt tuż przy samej wydmie. Nie mam pojęcia, co to może być i gdzie wykonano zdjęcie. Zapraszam także do identyfikacji pozostałych młodzieńców ze zdjęć p. Lewandowskiego :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/7TLl0Py8Cep[/url])
Rozumiem, że p. Borowiec rozpoznała się na tych zdjęciach. To miło. Poprosimy o jakiś komentarz :)
26 kwietnia 1986 roku nastąpiła katastrofa w Czarnobylu. Władze PRL-u najpierw szybko zorganizowały podawanie dzieciom płynu lugola, a potem zagoniły ludność całej Polski na pierwszomajowy pochód (chyba w celu zademonstrowania, że nie ma żadnych zagrożeń i można śmiało wychodzić z domów). I właśnie w tym roku odbył się rzekomo jedyny w Ustroniu Morskim pochód pierwszomajowy. Prezentuję kilka zdjęć z tego pochodu, gdzie można zobaczyć część mieszkańców. Ja rozpoznałem między innymi p. Makowskiego, p. Piątkiewicza, wójta Zielińskiego i byłego woźnego szkoły (p. Urbaniaka). Rozpoznanie reszty osób pozostawiam ku uciesze czytelnikówNa pierwszym zdjęciu transparent niesie Jurek Malarewicz. Na drugim zdjęciu obok p. Makowskiego idzie p.Głogowski ( mieszkal tam gdzie było stare przedszkole, już nie żyje). Z przedszolakami idą wychowawczynie p. Ewa Wiśniewska ( mieszka w ustroniu) i p. Zdzisława Grecka ( z domy Urbaniak< córka wspomnianego woźnego). a ta wysoka pani na ostatnim zdjęciu to chyba Bogusia Jeleń.
Przedstawiam dzisiaj Państwu naprawdę fajne zdjęcia, które dotarły do mnie z rodzinnego albumu p. Eugeniusza Lewandowskiego. Wszystkie pochodzą z lat 60-tych i widać na nich ustrońską "kawalerkę" :)
Na pierwszej fotografii p. Lewandowski (z prawej) stoi z kolegą, Bogdanem Brodowskim. Zdjęcie wykonano przy nieistniejącym zejściu na plażę między dawnym kinem a Wodnikiem.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/ahdpOi0lV4x[/url])
Drugie zdjęcie wykonano na ul. Targowej w zabudowaniu poniemieckiej rzeźni (obecnie bar Jar). Pan Lewandowski w okularach, a stoi prawdopodobnie ten sam Bogdan Brodowski.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/aQGwU1UoOI5[/url])
Rozpoznaje osoby na pierwszym zdjęciu, to Pan Eugeniusz Lewandowski i mój ojciec Jerzy Malinowski. zdjęcie jest najprawdopodbniej z roku1964 lub starsze.A to ciekawostka, bo kilka osób twierdziło wcześniej, że to Bogdan Brodowski :)
Rozpoznaje osoby na pierwszym zdjęciu, to Pan Eugeniusz Lewandowski i mój ojciec Jerzy Malinowski. zdjęcie jest najprawdopodbniej z roku1964 lub starsze.A to ciekawostka, bo kilka osób twierdziło wcześniej, że to Bogdan Brodowski :)
PS. W książce Jest takie miejsce na ziemi wyczytałem, że jednym z powojennych wójtów Ustronia Morskiego był p. Malinowski. Wciąż żyje (a ma już podobnoć ponad 100 lat) i mieszka obecnie w Gościnie. Czy to ojciec Jerzego Malinowskiego a Pana dziadek? czy po prostu zbieżność nazwisk? Pozdrawiam!
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/7TLl0Py8Cep[/url])
PS. A czy ktoś z Państwa kojarzy miejsce wykonania zdjęcia i ten niby obiekt w tle? Ja zupełnie nie mam pojęcia, gdzie ta fotografia mogła być wykonana.
Pierwszy Ośrodek Zdrowia był zlokalizowany w Villi Zameczek (obecnie pensjonat Mewa) na ul. Kościuszki vis'a'vis Wodnika. Właściwie był to spory szpitalik na 40 łóżek bardzo potrzebny pierwszym mieszkańcom a także powracającym jeńcom wojennym i rannym żołnierzom. W okresie II Wojny Światowej funkcjonował tam niemiecki lazaret dla rannych żołnierzy Wermachtu. Prowadził ów szpital p. Bruno Neumajer-Niwiński, felczer z wykształcenia.
Przedstawiam dzisiaj jednego z pierwszych mieszkańców powojennego Ustronia. Fotografia pochodzi z początku lat 50-tych i uwieczniony na niej został Józef Niekrasz, mąż Matyldy Niekrasz (z domu Szumowskiej). Państwo Niekraszowie mieszkali w obecnej Viili Perła obok Leny. Zdjęcie wykonano na ul. Chrobrego przy nieistniejącej już werandzie Hotelu Lambert. W tle budynek dawnej kawiarni Muszelka.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/aiCPbOnwjm5[/url])
Pan Niekrasz był szwagrem p. Kazimierza Szumowskiego, seniora rodu. Skoro już mowa o Kazimierzu Szumowskim, to trzeba wspomnieć, że odegrał on ogromną rolę w zasiedlaniu Ustronia Morskiego. Sprowadził on do naszej miejscowości wielu członków swojej rodziny, mieszkańców rodzinnej miejscowości (Osmołowa) a także sybiraków. Pomagał on ofiarnie w przeprowadzkach a także w organizowaniu życia już tutaj na miejscu. Historię jego i jego rodziny spisano w książce Jest takie miejsce na ziemi. Do rodzin niejako "ściągniętych" do Ustronia przez p. Kazimierza należą m/n Państwo Maksymowiczowie, Ślizieniowie, Michałowscy, Korzonowie, Niekraszowie, Rymaszewscy, Bujniewiczowie.
PS. Prywatnie p. Niekraszowie przyjaźnili się z moimi dziadkami.
Panie Piotrze wszystko prawda z małym wyjątkiem: seniorem rodu Szumowskich był mój dziadek Józef natomiast Kazimierz to jego młodszy brat. PozdrawiamNo tak, często mylę fakty. Trochę mi za to wstyd. Dlatego cieszę się, jak czytelnicy mnie poprawiają. Dziękuję i również pozdrawiam :)
Czy ktoś wie o kim mowa? Dla ułatwienia dodam, że jest uznanym nie tylko w naszej gminie producentem bram i ogrodzeń. A może ktoś rozpozna dziewczynki?Czy naprawdę nikt nie rozpoznał tego chłopca? Myślałem, że to będzie proste. Czekam na identyfikację :)
Uwielbiam oglądać te zdjęcia. Muszę przejrzeć zdjęcia, które przechowuje moja mama. Zapewne znajdzie się tam dużo ciekawych zatrzymanych momentów z życia Ustronia. Pozdrawiam wszystkichWitam. Cieszę się, że oglądanie starych zdjęć sprawia Pani radość. Nie kojarzę osobiście, ale bardzo dobrze pamiętam Pani mamę. Uczyła mnie języka rosyjskiego. Do dzisiaj pamiętam jej piękny, melodyjny głos! Proszę koniecznie poszperać w archiwach mamy. W razie braku skanera proszę dostarczyć zdjęcia do mnie. Pozdrawiam i witam na forum :)
Panie Zbyszku wybudził mnie pan ze snu. A wiec kontynuuje na pierwszym zdjeciu balowiczów rozpoznaje jeszcze pania Susłową w kotylionie księżyc - nasza miejscową położną wraz z córką w białej bluzce z motylem.
Pani Susłowa mieszkała w budynku koło kościoła gdzie mieściła sie masarnia , księgarnia a na koncu ośrodek Chemik.Pózniej nazywała sie Iwanek i Siryk i mieszkała przy ul.Kościuszki
Dostałem dzisiaj tak piękne materiały, że nie można się z nimi nie podzielić. Obie fotografie wykonano w latach powojennych na terenie byłej Łodzianki (dawnej szkoły rolniczej) Proszę zwrócić uwagę na tą wielką fontannę i w dodatku działającą! W dzieciństwie odwiedzałem tam stryja (Jana Wesołowskiego), ale nijak nie mogę sobie tej fontanny przypomnieć.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4rPKFm4fsCF[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/4meTLibLNgV[/url])
Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia z wycieczki na Westerplatte.Organizatorem była Gminna Spółdzielnia "SCh" w Ustroniu Morskim której prezesem był Władysław Trzeszczkowski.
A tak na marginesie to mojeustronie, a właściwie już naszeustronie ostatnio się trochę rozleniwił (?) :)Ja również czekam na ciekawe materiały :) Nie czuję się rozleniwiony i znużony. Dopóki temat będzie forumowiczów interesował i dopóki będą nowe materiały, to będę je publikował. Wszystko zależy od mieszkańców. Dlatego osoby, które lubią czytać wątki wspomnieniowe proszę o dostarczanie materiałów. Pozdrawiam wszystkich czytelników :)
Czekamy na nowe ciekawe materiały
Witam- przy okazji Baterii Artylerii , którą dzisiaj Piotr wziął na tapetę może warto wymienić
dowódców tej jednostki . Przypomnijcie kogo pamiętacie .
Pozdrawiam
Te piękne Panie w pięknych strojach jedne z pierwszych mieszkanek Ustronia są do rozpoznania.
Ciekaw jestem komu uda się rozwikłać tę zagadkę?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/3Yuq6qau50h[/url])
Witam- Panie w strojach są siostrami. Po prawej stronie Irena Ślizień ,a obok Danuta Ślizień (Rebelska) .Po konsultacji małe sprostowanie te Panie to siostry Michałowskie Irena Ślizień z d.Michałowska i Danuta Rebelska z d.Michałowska pozdrawiam
Obie Panie aktywnie działały w Związku Sybiraków. Pani Irena była nauczycielką w Ustroniu.
Zdjęcie Pierwszej Komunii Św. z 1952 r. podpisane przez Janinę Kubiak ( jeżeli się nie mylę obecną panią Ogon ) w którym wspomina dom p.Wolskich na ul.Bol.Chrobrego - obecny DW Janosik przypomniał mi opowiadany żart dotyczący zamówienia kaczek do rest.którą prowadził p.Wolski a ustrońscy zgrywusy nałapali sów i dostarczyli je w worku . Zbliża się burza wiec sie wyłączam. PozdrawiamPamiętam bardzo dobrze ks. Franciszka Pochwałę udzielał mnie I Komunii Świętej wiem że nie żyje ciekawa jestem gdzie jest pochowany może ktoś wie jutro muszę poszperać w moich fotkach bo mam i te dawne
Na fotografii I Komunii z 1960 r. wśród grupy chłopców rozpoznaję :Pani Wando, dziękuję za rozpoznanie mojego wujka, Henryka Wesołowskiego (nieżyjącego już od 15 lat). Osobiście w życiu bym go nie poznał. Ale dzięki Pani pomocy nie mam wątpliwości, że to on. Zresztą zgadza się rok I Komunii gdyż urodził się w 1951 roku, tak więc na zdjęciu ma 9 lat.
od lewej 2. Kucharycz, 3.Jermakowicz 5. Wesołowski Henryk (zmarł) 6. Karmelita
Ja natomiast kroczę obok z tłumem w stroju marynarskim (...) taki miałam więc może to ja ? ?A nie jest to przypadkiem p. Irenka Krawczyk (z domu Pietrzak)?
igielke22 poprosimy o opis zdjęcia. Z jakich lat pochodzi i kogo przedstawia? Dziękuję i pozdrawiam :)Nie wiem z którego roku pochodzi to zdjęcie prawdopodobnie jest to koniec lat 50 tam jestem ja Jola Bujniewicz niestety nie pamiętam wszystkich nazwisk może ktoś inny rozpozna dziewczyny zdjęcie jest zrobione w Ustroniu Morskim w zakaładzie foto Laica niestety i tego zakładu ja nie pamiętam. jak widać dziewczyny pięknie się reprezentują w strojach krakowskich
(...) zdjęcie jest zrobione w Ustroniu Morskim w zakładzie foto Laica niestety i tego zakładu ja nie pamiętam.Zakład Foto Laica był wspominany w wątku Henkenhagen. Zapraszam do lektury :)
Witam.Określam rok zdjęcia około 1957-1958 Wśród prześlicznych krakowianek rozpoznaję na dole od lewej strony Jola Bujniewicz ,igielke22 poprosimy o opis zdjęcia. Z jakich lat pochodzi i kogo przedstawia? Dziękuję i pozdrawiam :)Nie wiem z którego roku pochodzi to zdjęcie prawdopodobnie jest to koniec lat 50 tam jestem ja Jola Bujniewicz niestety nie pamiętam wszystkich nazwisk może ktoś inny rozpozna dziewczyny zdjęcie jest zrobione w Ustroniu Morskim w zakaładzie foto Laica niestety i tego zakładu ja nie pamiętam. jak widać dziewczyny pięknie się reprezentują w strojach krakowskich
Pani Wando, dziękuję za rozpoznanie mojego wujka, Henryka Wesołowskiego (nieżyjącego już od 15 lat). Osobiście w życiu bym go nie poznał. Ale dzięki Pani pomocy nie mam wątpliwości, że to on. Zresztą zgadza się rok I Komunii gdyż urodził się w 1951 roku, tak więc na zdjęciu ma 9 lat.Ja też lubiłam Pana Henryka ,chociaż był ode mnie młodszy często mnie odwiedzał ( po śmierci swoich rodziców).A to za sprawą kwiatów z mojego ogrodu którymi go obdarzałam i nosił je na groby.Bardzo miło się z nim rozmawiało był osobą serdeczną i wrażliwą i bardzo inteligentną. Aż trudno uwierzyć ,że minęło już 15 lat
PS. Lubiłem wuja Henia. Uczył mnie jeździć na rowerze, grał w piłkę, badmintona i zabierał na grzyby. Wszystko się skończyło, gdy zachorował. I pomyśleć, że zaczęło się od zawodu miłosnego. Ech...co te kobiety potrafią z nami zrobić ;)
Wandziu na wstępie pozdrawiam.Odnośnie foto z procesji Bożego Ciała blondynka w drugim rzędzie to ja.Obok w tłumie w ogromnym skupieniu kroczą Wandzia w mundurku i moje koleżanki z klasy,które rozpoznaję to Krysia Stasiak i Ela Kornaszewska.Witaj Halinko - buziaki posyłam .Ciekawe ,że im bardziej przyglądam się na zdjęcia z Bożego Ciała widzę za każdym razem inne osoby ;)a to przez zmianę okularów .Pożyczyłam mocniejsze okulary od męża i jeszcze gorzej widzę. Chyba zaniecham rozszyfrowania tego zdjęcia.
"Ten chłopiec to chyba syn Marian , a dziewczynka to córka Małgorzata (dla Ewuni to ciocia) znałem p .Sentysz ponieważ razem z Małgosią chodziłem do ogólniaka".Niestety potwierdzam, oboje już nie żyją. Ale miłe jak można takie zdjęcie mojego dziadka, babci, wujka Mariana i mojej ukochanej mamy zobaczyć w takim wątku.... Pozdrawiam Panią Ewę, szkoda że nie znam rodziny osobiście, ale może kiedyś....
Bardzo dobrze trafiłeś Zbyszku. Niestety obydwoje już nie żyją. Pozdrawiam serdecznie. Ewa
([url]http://c.wrzuta.pl/wi13443/e8c82ced0021c2b64da6a825/0/oldtimes5[/url])
Witam Dominiko! Skoro trafiłaś na nasze forum i tutaj odnalazłaś pamiątki po swojej rodzinie, to mam dla Ciebie oraz p. Ewy Oksenfeld (rozumiem, że Twojej kuzynki) dodatkowy prezent - zdjęcie dziadka (Bolesława Sentysza) na tle morza. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/41wd0He8NDv[/url])
(...) Pozują w starej muszli mała Grażynka Jankowska (igielka22) z bratem Tadeuszkiem.
Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję. Dziadek zmarł jak byłam malutka i nie wiem czy pamiętam go czy tylko tak mi się wydaje, może po opowieściach i jakiś zdjęciach kiedyś widzianych...Nie ma za co! Proszę podziękować swojej kuzynce, p. Ewie, gdyż to ona nadesłała kiedyś zdjęcia. Pracuje w Urzędzie Gminy i łatwo ją znaleźć :)
Ks.dr Franciszek Pochwała któremu przez kilka lat służyłem do mszy św. jest pochowany w Gorzowie Wlkp
Mnie ciekawi też, gdzie stała widoczna na zdjęciach wielka, drewniana stodoła i pozostałe zabudowania? (...) Być może ktoś skojarzy miejsce wykonania tych fotografii.myslę, że jest to Chrobrego 9
26 kwietnia 1986 roku nastąpiła katastrofa w Czarnobylu. Władze PRL-u najpierw szybko zorganizowały podawanie dzieciom płynu lugola, a potem zagoniły ludność całej Polski na pierwszomajowy pochód (chyba w celu zademonstrowania, że nie ma żadnych zagrożeń i można śmiało wychodzić z domów). I właśnie w tym roku odbył się rzekomo jedyny w Ustroniu Morskim pochód pierwszomajowy. Prezentuję kilka zdjęć z tego pochodu, gdzie można zobaczyć część mieszkańców. Ja rozpoznałem między innymi p. Makowskiego, p. Piątkiewicza, wójta Zielińskiego i byłego woźnego szkoły (p. Urbaniaka). Rozpoznanie reszty osób pozostawiam ku uciesze czytelników :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/76qqQCGGmBT[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/7NgY8XN8JsF[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5xjrYfE534p[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/3fOD0WkF2EB[/url])
Witam Pani Nino! Nie znamy się osobiście, ale cieszę się, że odnalazła Pani swojego tatę na forum. Czy można wiedzieć skąd Pani do nas klika?
Pozdrawiam :)
A teraz coś nieco nowszego. Na poniższym zdjęciu uwieczniono ślubowanie pierwszych klas w roku 1979. Myślę, że bez problemu będzie można rozpoznać wiele ustrońskich twarzy. Ja rozpoznaję dyr. Barbarę Sobczyk, doktor Dziedziech i oczywiście mojego stryja, Jana Wesołowskiego :)Od strony lewej za stołem 1.Eugeniusz Kozmiński 3.Swiat Benedykt - Wójt Gminy , 4.dr.Krystyna Dziedziech, 5. Władysław Trzeszczkowski - Prezes GS , 6. Jan Wesołowski 7. Dyrektor SKR nazwiska nie pamiętam
Jeden z czytelników przysłał nam dzisiaj bardzo cenną fotografię. Uwieczniono na niej pierwszą powojenną kadrę nauczycielską. Zdjęcie wykonano równo 60 lat temu przed starą szkołą podstawową. W tle widać Almirę i dom p. Korzon. Na odwrocie zapisano:
1951. Personel nauczycielski szkoły w Ustroniu Morskim
kier (nazwisko nieczytelne)
Żak Urszula
J. Włodarczyk
Nocuń (?)
Ludwik Bujewicz
Kto ich pamięta i pomoże precyzyjnie rozszyfrować mało czytelne nazwiska?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/7QW8zzKpfut[/url])
Pierwsza z prawej to chyba pani Nowocień (a nie Nocuń), zaś pierwsza z lewej to Jadwiga Włodarczyk (pamiętam bo się w Niej "kochałem" a nawet mam z Nią zdjęcie, tylko muszę je odnaleźć - wtedy prześlę) - długie czarne włosy - w przeciwieństwie do blondyny Nowocień. To właśnie ponoć J. Włodarczyk trafiła do klasztoru.Widzę, że Pana pamięć będzie bardzo przydatna na forum. Super! Proszę przeglądać wątki historyczne (oczywiście w miarę możliwości czasowych) i dzielić się z nami swoim komentarzem.
Od strony lewej za stołem 1.Eugeniusz Kozmiński 3.Swiat Benedykt - Wójt Gminy , 4.dr.Krystyna Dziedziech, 5. Władysław Trzeszczkowski - Prezes GS , 6. Jan Wesołowski 7. Dyrektor SKR nazwiska nie pamiętamSkorzystałam z pomocy męża i już znam nazwisko dyr. SKR to Kazimierz Ciba .Natomiast Benedykt Swiat był Naczelnikiem Gminy
Nie ukrywam,że chciałabym wiedzieć, kto jest taki miły?Jeśli użytkownik klara nie chcę się ujawniać publicznie, to proszę skorzystać z komunikatora (prywatna wiadomość - ikona chmurki). Informuję jednocześnie, że ani administrator ani moderator nie ma możliwości czytania PW. Jest to zakodowane w skrypcie silnika forum. Mniej ufnych informuję także, że moderator nie ma podglądu adresu mailowego i numeru IP. Natomiast administrator nie ma zwyczaju ujawniać nikomu żadnych danych. Proszę zatem czuć się tutaj bezpiecznie :)
Na poniższej fotografii pozują od lewej biskup Ignacy Jeż i właśnie ustroński proboszcz przełomu lat 50-tych i 60-tych, ksiądz Franciszek Pochwała.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/2tZS01UGR0N[/url])
26 kwietnia 1986 roku nastąpiła katastrofa w Czarnobylu. Władze PRL-u najpierw szybko zorganizowały podawanie dzieciom płynu lugola, a potem zagoniły ludność całej Polski na pierwszomajowy pochód (chyba w celu zademonstrowania, że nie ma żadnych zagrożeń i można śmiało wychodzić z domów). I właśnie w tym roku odbył się rzekomo jedyny w Ustroniu Morskim pochód pierwszomajowy.
Na odwrocie poniższej fotografii napisano: Kolega Górczyński Czesław. Rodzina kombatancka przy pracy żniwnej rok 1946.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/9utXxbb6zUp[/url])
Na kolejnej napisano: Kolega Górczyński Czesław na maszynie żniwnej przy sprzęcie zboża rok 1947. W tle najprawdopodobniej ulica Kolejowa.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/6cOlJn2eWeV[/url])
Czy ktoś tego Pana znał? :)
Niestety nie napisze dużo o zdjęciach z tej kategorii, ale osobę z pierwszych zdjęć- Czesława Górczyńskiego zdążyłam poznać. Czesław Górczyński to wujek mojego męża. Na zdjęciu jest ze swoją żoną. Ten starszy Pan to ojciec Czesława i tym samym to pradziadek mojego męża. Zdjęcie to, z tego co się dowiedziałam zostało zrobione w Rusowie. Czesław Górczyński był mieszkańcem Rusowa- niestety zmarł ok. cztery lata temu.Będąc kiedyś fotografować przedwojenny cmentarz w Rusowie zauważyłem grób wspomnianego w pierwszym poście Czesława Górczyńskiego. Teraz mamy potwierdzenie, że był mieszkańcem Rusowa i najpewniej obie fotografie zostały wykonane właśnie w tej miejscowości.
Poniższe dwie fotografie pochodzą ze zbiorów Jana Tomczaka i pierwsza z nich przedstawia pochód w roku 1987. Druga jest nieco wcześniejsza i pochodzi z 1984 roku. Zapisano na niej: W oczekiwaniu na przebieg sztafety. Rozpoznanie miejsc wykonania zdjęć i postaci na nich uwiecznionych pozostawiam czytelnikom. Myślę, że nie będzie z tym większego problemu :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/6MJSSoB6IIt[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/89cP3xvU4bb[/url])
([url]http://w669.wrzuta.pl/sr/f/8tNTs81YJ2z[/url])
...........mam kilka zdjęć ze szkoły w swojej galerii... na tym zdjęciu jest moja ciocia(siostra tatusia)...boskie,dziękuję ,że możemy to oglądać,fantastyczne....Witaj Eljotka! Czy mogłabyś sprecyzować, na którym zdjęciu jest Twoja ciocia i jak się nazywa? Będę również wdzięczny, jak podzielisz się swoimi zdjęciami. Można podrzucić do mnie osobiście. Zeskanuję na miejscu. Pozdrawiam:)
Witam. Panie Zbigniewie, zdaje się, że nie zostały rozszyfrowane osoby z tego zdjęcia. Czy możemy prosić o identyfikację? Myślę, że będzie miło jeśli w te deszczowe dni odświeżymy ten nieco zapomniany wątek :)
(...) dzięki takim trudnym warunkom nauki wytwarzała się szczególna więź pomiędzy nauczycielami a wychowankami, co zresztą udowadniają inne karty kroniki.
Kto pamięta nauczyciela p.Kurka ? czego uczył? Pamiętacie również sympatyczną nauczycielkę p. Nowocin?p.Kurek uczył wf, był bardzo fajnym nauczycielem.
Pierwsi mieszkańcy powojennego Ustronia oczywiście korzystali również z uroków plaży. Na tej ponad półwiecznej fotografii widzimy po prawej p. Kajkowską-Chmielewską (wspominaną wcześniej "królową balu") z córką Anią oraz po lewej mamę pani Bajer. Pozostałe dziewczynki nie rozpoznane. Panie siedzą na czymś, co przypomina domek. Skąd się wziął na plaży i do czego służył, to nie mam pojęcia :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5HPpWImihPD[/url])
Elektrykami byli między innymi panowie Świerkowski( chyba Mieczysław) i Sierocki.
Był też ogrodnik - pan Salmonowicz, nazywano go "wczasowy"bo dostarczał warzywa dla FWP.Obecnie przebywa on w domu opieki społecznej.
ten samochod powyzej to chyba Skoda model 633
([url]http://c.wrzuta.pl/wi2006/131bf1450016f94f4e85d34f/grupa_mieszkancow[/url])zdjęcie zrobione na granicznej 2( budynek gospodarczy), ten pan klęczący z dwójka dzieci na rekach to
(...) Pani Teresa obecnie nazywa się Felikszowska. Wszystkie panie były pracownicami Gminnej Spóldzielni .Za mojej młodości p. Teresa była bodajże księgową w jednostce za rzeczką.
Tak była księgową w jednostce za rzeczką ,ostatnio księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Spolecznej - teraz jest na emeryturzeGwoli ścisłości - w jednostce za rzeczką była kasjerką.
Gwoli ścisłości - w jednostce za rzeczką była kasjerką.
Pierwsze zdjęcie jest w większości do rozszyfrowania. W razie potrzeby włączę się. :)Panie Zbyszku, prosimy w wolnej chwili o opisanie osób ze zdjęć. Zarówno z tych szkolnych jaki i chłopców z Pana zdjęcia. Proszę tylko koniecznie zaznaczyć, którego zdjęcia dotyczą opisy. Pozdrawiam :)
Nasza młodzież ustrońska na pełnym luzie beztrosko wypoczywa na plaży. Och!...to były czasy.
([url]http://img593.imageshack.us/img593/6965/img007kopia.jpg[/url])
([url]http://c.wrzuta.pl/wi48/1fa23ca5002378454e97fa79/dzieci_szkola_1[/url])
([url]http://c.wrzuta.pl/wi19083/529214c1000539dd4e9f2d3c/grupa_stare_2[/url])
Tutaj natomiast uwieczniono Ewę i Stasia Lipskich. Zastanawiam się, gdzie wykonano to zdjęcie?
([url]http://c.wrzuta.pl/wi17375/95c32354001ed4834e9f306f/lipscy_1[/url])
Słyszałem, że na tej fotografii jest również p. Korzon i p. Ślizień. Czy ktoś jest w stanie opisać wszystkich nauczycieli? Może p. Wanda i p. Zbigniew by spróbowali :)
Zgadza się, to p. Bolesław Sentysz. A wnuczka, to oczywiście p. Ewa Oksenfeld. Ciekawe jedynie, czy też jest na którymś zdjęciu? Może ktoś rozpoznaje :)Witam
"Grupa osób z dziećmi siedzącymi na dole"Dowiedzialam się:
Witam- Umieszczam dwa zdjęcia w dziale "Ocalić od zapomnienia" ze względu na widocznym na pierwszym planie mężczyznę.
Powinniście rozpoznać tego pana.Dodam,że zdjęcia przedstawiają jednego z pierwszych mieszkańców Ustronia.
([url]http://img508.imageshack.us/img508/360/img113m.jpg[/url])
"Dzieci z nauczycielką na ławce"Na tym zdjęciu druga od lewej to Lucyna Wajgert nauczycielka p.Nowicin
Witam- Spotkałem dzisiaj kolegę ze zdjęcia(po lewej stronie).Obiecałem mu zamieszczenie zdjęcia na forum,które prawdopodobnie po raz pierwszy obejrzy.
Mam nadzieję,że przedstawi resztę towarzystwa? Zagadka również dla Państwa.
([url]http://img259.imageshack.us/img259/3060/img120cf.jpg[/url])
Pozdrawiam
chciałabym, żeby ktoś pomógł mi rozwiązać zagadkę: kim była ta tajemnicza kobieta? w tle budynek Almiry jak sądzę
"Śpieszcie się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"-J.Twardowski.Warto odnotować, że na wczorajszej sesji Rady Gminy, na wniosek przewodniczącego, wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy zmarłą niedawno Romanę Sierocką.
Roma Sierocka odeszła w ciszy.
Gdzie jesteście Wy, którym zabrakło kilku słów nad Jej grobem.
Gdzie jesteście Wy, od sztandarów, których zapomnieliście wystawić.
Gdzie jesteście Wy, włodarze i rajcy Ustronia, którzy kariery przy Niej rozpoczynaliście.
Gdzie jesteście Wy, których wprowadzała w arkana zarządzania szkołą.
Gdzie jesteście Wy, AA którym pomagała wrócić na drogę radości życia.
Gdzie jesteście Wy, nad którymi sprawowała kuratelę.
Gdzie jesteście Wy, którym pomagała w trudnych życiowych chwilach.
Gdzie jesteście Wy, którym udzielała korepetycji.
Gdzie jesteście...
nie mogę się powstrzymać, więc muszę dodać kolejce fotkiTrochę lepsza wersją .
"Grupa młodzieży na tle trafostacji"
Trochę lepsza wersją .Od lewej stojący .Leon Urbaniak,Genowefa Szulc (Molcan),Jan Kopiel,Marysia Molcan,Benek Molcan.Na dole od prawej Czesław Urbaniak i także Czesław (brat pani Krauze ) nie wiem nazwiska.
chciałabym, żeby ktoś pomógł mi rozwiązać zagadkę: kim była ta tajemnicza kobieta? w tle budynek Almiry jak sądzę.Ta kobieta o Aleksandra Stańczyk z domu Lipska.W tym okresie pracowała w FWP. To był 1957-58 rok
jestem pełen podziwu za to forum tak trzymać zbyszku i piotrze oraz inni nie wymienieni. przez kilka lat coś tam robiłem dla Was.
Rok 1951,Ustronie Morskie klasa IV. (kobiety nazwiska po mężu nie wszystkie znane)
(...)
19. Alicja Wesołowska (mama Piotrka Skopowskiego)
Rok 1951,Ustronie Morskie klasa IV. (kobiety nazwiska po mężu nie wszystkie znane)Poprawione odnośnie wychowawców.
1. p.Helena Bogusiewicz
2. p.Urszula Żak
3. Genowefa Wołowicz (Lewusz)
4. Irena Gontek (Kopiel)
5. Teresa Sochacka (Kajkowska)
6. Aldona Szymaytys (Barańska)
7. Zdrijewski
8. Miszewski
9. Kazimierz Grotnik
10 . Mioduszewski
11. Gienek Dureński
12. Janek Kopiel
13 . Tolek Pisarzewski
14. Bogusia Melerowicz
15 .Rozalia Dyrbusz (Zientek)
16. Emilia Naklicka
17. Antoni Bartczak
18. Stanisława Lipska (Urbaniak)
19. Alicja Wesołowska (mama Piotrka Skopowskiego)
"Zbyszek R i mojeustronie" dzięki za forum pozdrawiam w dniu moich imienin. Basia W. z domu L.
"Zbyszek R i mojeustronie" dzięki za forum pozdrawiam w dniu moich imienin. Basia W. z domu L.Ja również dziękuję za słowa uznania i chociaż nie znam osobiście, to składam życzenia wszystkiego najlepszego w dniu św. Barbary :)
Szok, nie wierzę :o Moja mama we własnej osobie. Rok na to czekałem! Proszę zwrócić uwagę, jaki śliczny ma płaszczyk. Wygląda jak Czerwony Kapturek. Zresztą stroić, to lubi się do dzisiaj. Jest jeszcze jeden członek mojej rodziny - Kazimierz Grotnik. To kuzyn mojej mamy. Jestem tak wzruszony, że muszę wręczyć jeszcze jeden bukiet kwiatów. Dziękuję i pozdrawiam!
([url]http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTK9yIsXVFwTge0Yu2WhoIXHX9VtSUZPO57aBOv41056rjzPxoh[/url])
Ja również dziękuję za słowa uznania i chociaż nie znam osobiście, to składam życzenia wszystkiego najlepszego w dniu św. Barbary :)
Na drugim widzimy natomiast dwukonną bryczkę. Nic o obu fotografiach nie wiem - ani gdzie zostały wykonane, ani kogo na nich widzimy. Pozostaje znowu liczyć na pomoc forumowiczów :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi1589/3c96c3a0000a70444ede7e32/bryczka[/url])
Nie może być tak, żebyśmy przez elektrownię zapomnieli o naszych ulubionych wątkach ;) Przedstawiam dzisiaj dwa bardzo ciekawe zdjęcia. Oba pochodzą pewnie z lat 50-tych. Na pierwszym widzimy coś w rodzaju tramwaju konnego, który kursował ku uciesze turystów, pomiędzy centrum a dworcem kolejowym.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi19226/64e802db001e21d24ede7e2e/tramwaj_konny[/url])
Na drugim widzimy natomiast dwukonną bryczkę. Nic o obu fotografiach nie wiem - ani gdzie zostały wykonane, ani kogo na nich widzimy. Pozostaje znowu liczyć na pomoc forumowiczów :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi1589/3c96c3a0000a70444ede7e32/bryczka[/url])
A tutaj zagadka: kto stoi z przedłużaczem? podpowiem że na tym forum jest dużo zdjęć wykonanych przez niego.
(https://lh5.googleusercontent.com/-ri8m22N5adI/Tt6Xpr6Q-DI/AAAAAAAAAf0/gg2Z70UoY_U/s800/Im001-46.jpg)
trzecia to Monika Marciniak (...)Jak mogłem nie rozpoznać swojej pierwszej miłości z przedszkola?! Zresztą w Monice, to podkochiwały się wszystkie przedszkolaki płci męskiej. Bo była śliczna, starsza i dodatkowo była córką dyrektorki przedszkola ;) Na tym zdjęciu powinna być jeszcze Ewa Spirzak.
W głębi po lewej stronie nieco niższy z bujną czupryną to "mojeustronie" czy tak?Dokładnie. I nie "nieco niższy", a najniższy w klasie! Potem trochę nadgoniłem ze wzrostem. A ponieważ to moja klasa, to spróbuję z pamięci wymienić wszystkich jak leci. Jeśli kogoś pominąłem, to przepraszam.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi16187/7d636636001dbc964ef8ca87/dzieci_rocznik64[/url])
([url]http://c.wrzuta.pl/wi1240/31200a33001616d14ef30b19/lebkowska11[/url])
Rok 1955. Miejsce wykonania zdjęcia mi nieznane.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi17932/81fb8cce002368374ef30b23/lebkowska14[/url])
WitamZapomnieliśmy o Wojtku Iwańczyku. Pierwszy od lewej na górze. Pozdrawiam moją klasę.
Oto pelna identyfikacja
Od lewej
Iwona Fronckiewicz , Anna Zieba , Monika Marciniak , Janina Sentysz , Gosia Dybek , Basia Zietek , Darek Rutkowski , ................ , Ola Prystupa , Iwona Rudnicka , Danuta Nuzkiewicz , Ewa Spizak , p ROMA SIEROCKA , Kasia Zawacka , Grzegorz Pelka(o), J Grabowiecka, Ela Slomczynska , Wioletta Cios , E Grebowska , Pawel Lewusz , Krzysztof Waskiel , Grzegorz Nehring , Mariusz Ziolkowski , Krzysztof Szczepaniak
Z tej klasy brakuje tylko Ewy Koleczko
Chłopcy: Darek Plesiak, Paweł Piwko, Adaś Wieloch, Mirek Proć, Wojtek Kosewski, Rysiu Kosowski, Robert Goluch, Zbyszek Krzysztofiak, Andrzej Frączkiewicz, Sławek Mata, Irek Pilarski, Rafał Sudoł, Heniu Kądzioła, Kazik Grębocki...no i ja.
Dziewczęta: Gosia Lewusz, Beata Dąbrowska, Kasia Ulicka, Gosia Węclewska, Gosia Góral, Ilona Dziewiałtowicz, Iwona Stasiak, Iwona Rosińska, Stasia Przyłęcka...
A teraz proszę nazwiska dopasować do postaci z fotografii. Miłej zabawy.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi16374/876ea22e0010dd814ef8d91a/dzieci_rocznik66[/url])
Ja natomiast otrzymałem informację, że dziewczęta z mojego zdjęcia nie są z naszej klasy. Chyba się zgadza, bo nie mogę rozpoznać żadnej koleżanki :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi14803/09033be500127c044ef30b16/lebkowska10[/url])
Witam- Zdjęcia zrobione w " Dniu Kobiet" w latach 60-tych.Witam .Znowu zagadka czeka na mnie .A więc na drugim zdjęciu wesołe panie to - od strony prawej Urszula Żak,
(...) Stryj (podobnie jak jego brat a mój dziadek, Bronisław) przybył po wojnie do Ustronia. Zamieszkał i gospodarzył przez wiele lat na terenie dawnej Łodzianki. Był pierwszym kowalem w miejscowości, a potem trudnił się ślusarstwem w zakładzie przy ul. Rolnej. Obaj bracia przywędrowali z Włodawy w gm. Urszulin (lubelskie) gdzie ich bratanek był przez wiele lat wójtem gminy. Ściągnięty przez nich najmłodszy brat Bogusław osiadł na poniemieckiej gospodarce pod Połczynem Zdrój. Wszyscy już nie żyją :(
([url]http://c.wrzuta.pl/wi1589/3c96c3a0000a70444ede7e32/bryczka[/url])
Natomiast to zdjęcie jest bardzo cenne, gdyż wykonano je wewnątrz dawnej kawiarni Muszelka. Za bufetem stoją panie Leokadia Jasińska oraz Teresa Zawada. Rok 1965. Za zdjęcia serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich forumowiczów :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi5530/87a54d970014fa884f329b28/jas8[/url])
Zdjęcie I Komunii Świętej z 1955 roku
Kluch senior przed kinem Syrena, gdzie pracował.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi19249/72aa4be3001148b34fa5467a/kluch3[/url])
Na dwóch kolejnych zdjęciach Zdzisław Kluch dosiada motory. Marka pierwszego jest nieznana (może ktoś zdoła rozpoznać) a drugi, to legendarny Junak.
Panie Piotrze ten pierwszy motor ma znaczek DKW . Czyli niemiecka dekawka.No tak, nie za bardzo wyznaję się na motoryzacji :( Właściciel zdjęć również nie potrafił powiedzieć, co to za maszyna.
Pamięć o nich przetrwa w kamieniuWspaniała inicjatywa.
Wspaniała inicjatywa. (...) najlepsze przemówienie - księdza proboszcza. Bez sztampy, od serca i na temat.
przepraszam bardzo ale z informacji które posiadam, to część zdjęć jest od państwa KUŁECZKOZa co przepraszasz? Takie piękne rodzinne fotografie są najczęściej od najbliższych. Piękny kawałek historii.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi16137/d17d89ad0002cad44fca2fe6/kul_04[/url])
Dziobak to mówiliśmy my.\, ale p. Zakrzewskiego. Też prowadził zespół muzyczy i chór, ale to było troszke później
Przez całą noc liczyłam lata . Ot co znaczy sugestia mężczyzny.Zagadka nie do odgadnięcia a taka prosta.Doszłam do wniosku, że zdjęcia są dobrze opisane przez Pana Piotra.Klasa I to rok 1955/1956.Koniec roku i zrobione zdjęcie to rok 1956 itd ;)
Pozdrawiam moją klasę
Śp Państwa Szydłowskich poznałam w 1969 roku.Pracowałam wówczas z ich córką Śp Genowefą,którą bardzo polubiłam i zachowałam ją w moim sercu i pamięci.
Po przeczytaniu wspomnień Pana Tadeusza zastanawiam się skąd czerpał energię do stawiania czoła przeciwnościom losu.
Mimo tylu doświadczeń życiowych był zawsze pogodny a dom emanuował ciepłem,gościnnością,szczerością i życzliwością.
Do tej pory pamiętam smak chleba upieczonego w domu posmarowanego smalcem swojej roboty - pycha.
Trudno myśli ubrać w słowa gdy wspomina się tak zacnych ludzi.
A może ta energia to miłość ?
([url]http://c.wrzuta.pl/wi3119/a256acfe000a49794feb2de7/leica[/url])
Czy nikt nie podejmie się rozszyfrowania osób z tej fotografii? :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi19518/9980b7d80011ca27501e8801/wesolowski1[/url])
Poniższe zdjęcia wykonane zostały w 1962 roku również w starej szkole. Uwieczniono na nich wspominaną tutaj nauczycielkę Jadwigę Setę. Patrząc na fotografie trudno mi uwierzyć, że ta miła Pani mogla być tak groźna dla uczniów. Czy rzeczywiście była bardzo ostra? Kto potwierdzi? Mnie już na szczęście nie uczyła :)
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/8nUiFqW5XvL[/url])
Na tej kolejnej fotografii z rodzinnego albumu p. Krzewiaków stoi mały Andrzej Krzewiak. Zdjęcie pochodzi z ok. 1956 roku i zostało wykonane na ul. Nadbrzeżnej w kierunku południowym. Z tyłu widać dom p. Lenartowicz (gdzie obecnie jest Cafe Ambrozja). Gdzieś po lewej stronie chłopca powinien być teraz GOK. Ówczesny wygląd ul. Nadbrzeżnej wydaje mi się tak nieprawdopodobny, że zwracam się do Państwa z prośbą o potwierdzenie, czy rzeczywiście tak mogło wyglądać pół wieku temu zejście na plażę przy tej ulicy?
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/5yr5vKSLEoZ[/url])
Przedstawiam dzisiaj dwie fotografie z albumu rodziny Wieczorek. Obie pochodzą z lat 1958-59. Pierwszą opisano jako Wanda Baryło/ul. Nadbrzeżna. Drugą natomiast jako Wanda Wieczorek z Małgosią Wiśniewską.
([url]http://w73.wrzuta.pl/sr/f/4HVBQhItp1U[/url])
([url]http://w73.wrzuta.pl/sr/f/03Avw9khK14[/url])
Mnie ciekawi też, gdzie stała widoczna na zdjęciach wielka, drewniana stodoła i pozostałe zabudowania? Nie mogę jej zlokalizować nawet na zdjęciach lotniczych. Wiem, że kilka drewnianych stodół istniało kiedyś z tyłu domu p. Szymanek przy ul. Chrobrego. Być może ktoś skojarzy miejsce wykonania tych fotografii.
Tutaj natomiast uwieczniono Ewę i Stasia Lipskich. Zastanawiam się, gdzie wykonano to zdjęcie?
([url]http://c.wrzuta.pl/wi17375/95c32354001ed4834e9f306f/lipscy_1[/url])
Witam. Dotarły do mnie wyjątkowo ładne fotografie jednej rodziny. Na odwrocie jednej z nich napisano:
Na pamiątkę od syna i synowicy dla Kochanej Rodziny - Ustronie Morskie, 22 lipca 1964r.
Nie wiem kim są osoby z tych zdjęć, dlatego proszę bardziej zorientowanych o rozpracowanie tej zagadki. Dodatkową ciekawostką jest oczywiście miejsce wykonania tych fotografii, czyli okolice starego kina Syrena. Widać na nich również piękny plac z ławkami i kwietnikami. Po wojnie znajdował się w tym miejscu targ. Widać również legendarny kiosk spożywczy (pamiętam go i ja) przy ul. Kościuszki, w którym podobnoć (według p. Rejbo) zawsze było piwo. Miłego oglądania :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi3107/6da8a4e30021ac134ed3b237/plac_kino3[/url])
Dorzucam jeszcze trzy archiwalne zdjęcia na tle Almiry (wtedy Pomorzanki). Pierwsze dwa zostały wykonane od strony morza a trzecie do strony ul. Chrobrego. Najpewniej widać na nich dawną załogę tego obiektu. Również i tutaj nie wiem kto jest na tych fotografiach, więc opis pozostawiam Państwu. Miłej zabawy :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi2988/68843bc20000cd674ed3b890/almira_zaloga1[/url])
Dawny przystanek autobusowy koło,, Almiry''. Te drzewa w tle to teraz ,,Biedronka''Zdjęcie wykonano z balkonu Pomorzanki 1.
I kolejna porcja archiwalnych zdjęć o których nie wiem nic lub prawie nic. Przyjemność ustalania miejsc i postaci pozostawiam forumowiczom :)
Rok 1955. Miejsce wykonania zdjęcia mi nieznane.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi17932/81fb8cce002368374ef30b23/lebkowska14[/url])
Z kolei na drugiej fotografii widać dzieci z klasy A, które uczęszczały do naszej szkoły w latach 1967-1975. Osoby z tej klasy zapewne zdołają rozpoznać siebie jak i nauczycielkę. Ja niestety nie kojarzę. Proszę pisać śmiało.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/8UXgsJRlZFH[/url])
"Grupa osób z dziećmi siedzącymi na dole"Zgadza się .R.Urbaniak,P.Bernat,obok Ryszarda chyba Córka Basia.Janina zmarla w tym roku w wieku 87 lat w Grudyni[opolskie]oczywiście mowa o J.Urbaniak zd.Smaler.
ach jak mu dobrze, tyle pieknych panien a on sam i tak wdziecznie je kokietuje :)Na pewno Czesiu Urbaniak.
Witam,"Dzieci z nauczycielem muzyki"Tu chyba rozpoznaję Jacka Kopiela?
przyznam się szczerze, że przez przypadek trafiłam na to forum i jestem zachwycona. Cudnie móc zobaczyć tak stare zdjęcia i móc dowiedzieć się o rzeczach i miejscach tego czego pewnie nigdy bym nie usłyszała. Zainspirowaliście mnie do przeszukania rodzinnych zasobów i choć w większości nie mam pojęcia kto jest na zdjęciach to mam nadzieję, że pomożecie rozpoznać osoby które zostały na nich uwiecznione.
Przejażdżka wozem drabiniastymZgadza sie z tyłu b.gospodarczy p.Ciurla
([url]http://img208.imageshack.us/img208/1897/img142f.jpg[/url])
Pan Folmer mieszkający na ul.Nadbrzeżnej zanim zwiózł siano z łąki dał dużo radości dzieciom.
Zdjęcie zrobione od północnej strony budynku p.Bernat.
Często jako dziecko tam bawiłam się :) i też nie jednokrotnie coś sobie rozbiłam, a w tej chwili nawet nie ma gdzie z dzieckiem iść żeby się pobawiło.
W szkole plac zabaw jest ale jest zamykany. Więc nie wiem dla kogo go zrobiono i ten tragiczny żwirek . Czy nie można było zrobić innego podłoża.
nie można. bez atestu w czasach świadomych obywateli taki plac nie przejdzie. wtedy jednostka sie nie liczyła i praw nie miała, wiec jak dziecko sobie krzywde by zrobiło o jakiś wystający element to po prostu wina matki- opiekuna.
Witam.Pani Seta rzeczywiscie była bardzo ostra.Uczyła mnie przez trzy lata.Takie kary jak,żabki ,doniczka z kwiatkiem trzymana nad głową na ugiętych nogach,tzw.łapy wymierzane piórnikiem no i ten jezyk gdy wyzywała uczniów.Ale wspomnienia są miłe.Byliśmy trochę twardsi od dzisiejszych uczniów.W każdym razie nie miałem bóli brzucha idac do szkoły.Na tym zdjęciu jest także mój brat czwarty w rzędzie z podniesioną ręką
Jest to już nieistniejący dom za domem była i jest muszla koncertowa gdzie latem jak się siadło przed domem na ławeczce było słychac z muszli dziwięki muzyki za domem była pralnia gdzie też mieszkala pani Lucynka , która była juz wspomniana na tym Forum niedaleko był budynek Marysin ( nie wiem czy dalej nosi taką nazwę ) ten dom stał przy ulicy Bolesława Chrobrego 75 a teraz tam już pozostał tylko stary dąb na tym miejscu jak kazdy z Ustroniakow wie jest wybudowanych wiele budynków i teraz ta ulica nazywa się okrzei
Witam ,chcę pokazać kilka zdjęć ze zbiorów rodziny Kołodziejczyków i Siedleckich.Zdjęcia są bardzo stare i można na nich zobaczyć miejsca w Ustroniu których już nie ma.Na początek mała zagadka,na zdjęciu widać targowisko,ciekawe czy ktoś wie gdzie to było,ja wiem ale nie powiem ;)Może się myle ale to przypomina plac przed kinem Syrena. ;)
Nie wiedziałem kto jest na tym zdjęciu,miejsce to plac po drugiej stronie nie istniejącego kina tak myślę.Co do drugiego zdjęcia to zgadzam się z wypowiedzią. :)
Na drugim zdjęciu plac gdzie teraz jest Gwarek na drugim planie stara Kaszubianka.
Witam- Oto zdjęcie ze znanymi mieszkańcami wykonane w miejscu, gdzie stały foczki.Faktycznie Pan Feczko był bardzo miłym i pogodnym człowiekiem.Zawsze cos ciekawego wymyslił dla dzieciaków.Był zreszta moim sasiadem.Bardzo pogodny człowiek.
Patrząc na poniższą fotografię i przykucniętego na zdjęciu Pana Eugeniusza Feczko, mam w pamięci tak sympatycznego człowieka. Był to chyba jeden z niewielu ludzi w Ustroniu o tak pogodnym uosobieniu i dużym poczuciu humoru, co widać na tym zdjęciu.
Przykucnięty jakby chciał powiedzieć: Romanie, jaki jestem mały przy Tobie. ;) Jak na tamte czasy Roman, Bartruszis miał posturę?
(https://dl.dropbox.com/u/58935668/brb.jpg)
Pozdrawiam
Dzisiaj kilka zdjęć przedstawiających sklepy w dawnym Ustroniu.Może sie myle ale to chyba sklep na Chrobrego wizawi sklepu p.Paciorka.
Jeszcze dwa zdjęcia.Chyba wiem gdzie był ten sklep lub sklepy ale nie jestem pewny.Przepraszam,być może sie myle.Mam trzy wersje.Jedną podalem wczesniej ;).Pozostały dwie.Druga to sklep w budynku gdzie mieszkali p.Szreter,Ziemba i Paciorek.Obecnie rozebrany.A trzecia, sklep w budynku p.Jony wizawi Almiry.Jeżeli sie myle to przepraszam.Proszę o sprostowanie :)
Jubileusz jednej z najstarszych mieszkanek Ustronia Morskiego, Pani Elżbiety Osińskiej.Serdeczne zyczenia dla tej miłej Pani. :) :) :)
(czytaj) ([url]http://www.ustronie-morskie.pl/setne-urodziny-pani-elzbiety-osinskiej,1803,l1.html[/url])
([url]http://www.ustronie-morskie.pl/pics/art_galerie/4918_img1_a3faac1b57bc38d171e8ea42e76b67b4.jpg[/url])
Fot: UG Ustronie Morskie
I jeszcze dwa kolejne zdjęcia z tego okresu
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/1tI4M7jjWPr[/url])
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/aCwqvatEjjv[/url])
Witam- To może i ja dołożę szkolne zdjęcia. Obecnie byli uczniowie mają już 30-35 lat.
([url]http://img824.imageshack.us/img824/8579/img216f.jpg[/url])
Drobne sprostowanie, chłopiec stojący obok Basi Ziętek nazywa się Darek Ruczkowski a nie Rutkowski.
Pozdrawiam :)
to niemozliwe zeby te zdjecia byly z 1963 roku poniewaz Rodek jest jakies 4 lata starszy ode mnie wiec urodzil sie ok 1968 to zima z lat 80-tychA jednak prawda.to nie lata 80-te.P.Michałowski mnie uczył i na tych zdjeciach jest młodszy. :)
Zdjęcie z końca lat 40-tych. Właściciel łodzi Edmund Urbaniak, brak informacji na temat drugiego rybaka. Łódź o długości 5,14 m z doczepianym silnikiem.Proszę zwrócić uwagę na długosc ostróg.Były dłuzsze niz obecnie.
Dodam jedynie, że moi dziadkowie nie żyją już ćwierć wieku. Mam dla nich wielki szacunek. Babcia była ciepła, choć szorstka w obyciu. A dziadek? No cóż, to bohater mojego dzieciństwa. Mimo niewielkiej postury dużo pracował i do śmierci posesja była zadbana, czysta a także wszystko funkcjonowało jak w zegarku. Dopiero po jego śmierci posesja zaczęłą podupadać. Szkoda, że nie mogę już z nimi porozmawiać :(Witam.Rozpoznalem.Często widziałem Pana dziadka jak krzatał sie koło domu.Przechodzilismy codziennie idac do szkoły. :)
Nadal nikt jednak poza Panem nie rozpoznał moich dziadków ;)
Dzięki pomocy znajomych dowiedziałam się że, na ławce siedzą od lewej: Basia Malarewicz(Masiak), Marzena Molcan (Barańska) , Olga Sroka (Wójcicka), a stojące pomóżcie odgadnąć. Może Marzena pamiętaStoją Agata Krzemińska zd. Przewoźna i Krzysiek Malarewicz
Na jednej z pierwszych stron była mowa o filmie kręconym w Ustroniu i o p.Kłosowskim.chciałbym pokazać jedno z zdjęć nieżyjacej już niestety wieloletniej mieszkanki Ustronia i p.Kłosowskiego starsi mieszkańcy będą wiedzieli o kogo chodzi dodam tylko że była to bardzo miła osoba :)Czy to nie jest przypadkiem pani Jadwiga Seta nauczycielka z Naszej szkoły?
Może ktoś z Ustroniaków rozpozna się na tych zdjęciach:
Zakończenie I klasy - 1957 r.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi8784/dc4d97430004292a4da81e05/0/oldtimes17[/url])
Natomiast na tym zdjęciu widzimy jeden z roczników naszej szkoły. Niestety, nieczytelny jest rok wykonania tej fotografii. Pan Stanisław rozpoznaje jedynie na niej p. Krystynę Kochańską.
([url]http://mojeustronie.wrzuta.pl/sr/f/0mYX28jKm8d[/url])
Natomiast to zdjęcie wykonano podczas wycieczki szkolnej do Wieliczki dokładnie w Dzień Dziecka roku 1968. Podobnoć bez problemu można rozpoznać na nim sporo mieszkańców Ustronia. Ja rozpoznaję jedynie p. Macieja Walkowiaka. Zatem miłej zabawy :)
([url]http://c.wrzuta.pl/wi15881/5327eef50006139d4f329b1d/jas5[/url])
trzeci rząd od dołu...czwarta panienka od lewej to moja ciocia Lucyna Kowalska (Sobieraj) siostra mojej mamy Krysi Kochańskiej, ciocia mieszka obecnie w KołobrzeguZa kierowcą z tylu to pan Oleksiewicz niestety imienia nie pamiętam , poznaję dość dużo osób , ale niestety nazwisk nie pamiętam , nie mieszkamw Ustroniu już 40 lat , jest tam też pani Jasińska , jestem także i ja. Jest tam też siostra Zbyszka a moja koleżanka z lat dzieciństwa Irena Rejbo
Za kierowcą z tylu to pan Oleksiewicz niestety imienia nie pamiętam , poznaję dość dużo osób , ale niestety nazwisk nie pamiętam , nie mieszkamw Ustroniu już 40 lat , jest tam też pani Jasińska , jestem także i ja. Jest tam też siostra Zbyszka a moja koleżanka z lat dzieciństwa Irena RejboPoznałam jeszcze Joasię Rybka oraz Elę Wiśniewską
Dziś tu zajrzałam i z mojej rodziny znalazłam tylko trzy osoby. Krótko mieszkałam w Ustroniu, ale moja rodzina od wielu, wielu lat. Babcia miała zakład fryzjerski, mama pracowała w Urzędzie Gminy. Muszę poszperać w archiwach rodzinnych, bo istnieje wiele fotografii. Na początek to, co posiadam u siebie...Z.Pietrzak,M.Ziętek,J,J.Przyłęcka i chyba króraś z sióstr Ania lub Zosia Lukasiewicz oraz p.Brylińska.
Jest jeszcze Z.Kubiak, J.Górska, E.Barabasz, bliźniaczki są obie:) A co do tego kim jestem? Moja babcia miała zakład fryzjerski damsko - męski, teraz go już nie ma...To chyba był kiedyś jedyny zakład w Ustroniu:)Ja pamiętam zakład Męsko - Damski pana Korzona ( przepraszam jeżeli źle napisałam nazwisko ) sama do niego chodziłam , pani Korzon uczyła mnie matematyki . Innego zakladu fryzjerskiego ja nie pamiętam
Był jeszcze zakład pani Rajmus ( nie jestem pewna pisowni nazwiska, z góry przepraszam). Była to mama p. Rybkowej i p. Lakomek. Zresztą później ten zakład prowadziła p. Lakomek. Mieścił się w domu , gdzie mieszka p. Lakomek, obecnie są tam sklepy. a tajemnicz Danka to chyba córka jeszcze innej córki p. Rajmus - Ireny(?)Pani Klaro nazwisko jakby było mi znane , ale zakładu nie pamiętam ja już nie mieszkam w Ustroniu Morskim 40 lat tak że nie wszystko soie przypominam , chociaż wiele rzeczy pamiętam
Za kierowcą z tylu to pan Oleksiewicz niestety imienia nie pamiętam , poznaję dość dużo osób , ale niestety nazwisk nie pamiętam , nie mieszkamw Ustroniu już 40 lat , jest tam też pani Jasińska , jestem także i ja. Jest tam też siostra Zbyszka a moja koleżanka z lat dzieciństwa Irena RejboRoman; Roman Oleksiewicz........(mój kolega z ogólniaka).
od lewej zaraz po chlopcu który trzyma tabliczke siedzi grzegorz rozmiarek
sorki to młody Nering
Na pierwszym zdjęciu transparent niesie Jurek Malarewicz. Na drugim zdjęciu obok p. Makowskiego idzie p.Głogowski ( mieszkal tam gdzie było stare przedszkole, już nie żyje). Z przedszolakami idą wychowawczynie p. Ewa Wiśniewska ( mieszka w ustroniu) i p. Zdzisława Grecka ( z domy Urbaniak< córka wspomnianego woźnego). a ta wysoka pani na ostatnim zdjęciu to chyba Bogusia Jeleń.Witam wszystkich ;)
Otrzymałem dzisiaj kolejną porcję przepięknych, archiwalnych zdjęć mieszkańców Ustronia. Pierwsze dwa przedstawiają załogę Ustronianki.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi7077/4c3197c7001bcec44e85cce5/zaloga_ustronianka_1[/url])
([url]http://c.wrzuta.pl/wi19395/2520a799002a308d4e85ccea/zaloga_ustronianka_2[/url])
Trzecie natomiast przedstawia załogę dawnej Aspy (obecnie hotel Wodnik). Wśród postaci rozpoznaję dr Dziedziech.
([url]http://c.wrzuta.pl/wi7131/e2845ebe000077734e85cce0/zaloga_aspa[/url])
Życzę dużo radości z oglądania i proszę o opisywanie zdjęć. Chętnie dowiem się np. kim jest ten szarmancki kelner na schodach Ustronianki :)
Będąc kiedyś fotografować przedwojenny cmentarz w Rusowie zauważyłem grób wspomnianego w pierwszym poście Czesława Górczyńskiego. Teraz mamy potwierdzenie, że był mieszkańcem Rusowa i najpewniej obie fotografie zostały wykonane właśnie w tej miejscowości.witam.dopiero teraz znalazłem to forum.Czesław Górczyński to moj ś.p. dziadek.miał żonę Barbarę ktora też już nie żyje.
PS. Przy okazji - witam na forum Pani Małgorzato :)
Na zdjęciu pierwszy od prawej to mój dziadek Kontak Bolesław ,był dróżnikiem a ten drugi Pan to Pan Jan Fomiczewski ( Foniczewski).Zdjecie było zrobione na skrzyżowaniu obok Polo marketu / wybudowanego w roku 2011/ spisywali natężenie ruchu pojazdów na drodze Kołobrzeg- KoszalinPan Fomiczewski był moim chrzestnym