Dyskusje o Ustroniu Morskim > Historia Ustronia Morskiego i okolic

Rewitalizacja starych cmentarzy.

(1/6) > >>

mojeustronie:
Do zabytków naszej gminy należą również bez wątpienia stare cmentarze. I to szczególnej troski. Na naszym terenie znajdują się jeszcze stare, poniemieckie cmentarze. Jeden jest w Bagiczu, drugi w Kukini. Przypuszczam, że może być jeszcze w Rusowie (proszę mnie doinformować). Myślę, że czas już na tyle zagoił powojenne rany iż można otwarcie o tym rozmawiać. Pamiętam jak likwidowano cmentarz poniemiecki w Ustroniu. Pamiętam te porozbijane trumny, walające się kości i nagrobne płyty. Już wtedy mi się to nie podobało, choć byłem nastolatkiem. Tym bardziej, że lubiłem tam zaglądać.

Dlatego szczególnie cieszę się, że Gmina podjęła starania w kierunku uporządkowania i renowacji tych miejsc spoczynku. A jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Zapraszam również do ankiety.

mojeustronie:
Przejeżdżając dzisiaj przez Kukinię zauważyłem, że prowadzone są również prace na tamtym cmentarzu. Usuwane są chaszcze i przycinane drzewa. Godne pochwały. Oby tylko nie skończyło się na jednorazowej akcji, a stare cmentarze były doglądane chociaż raz w roku.

mojeustronie:
Inicjatywa uporządkowania starych, poniemieckich cmentarzy jest mi tak bliska, że pojechałem tropem tych miejsc. Cieszę się, że podjęto jakieś pierwsze kroki naprawcze. Mam nadzieję, że pomysł nie pójdzie do lamusa. Na pierwszych zdjęciach jest uwidoczniony cmentarz w Rusowie. Został on już lata temu w zasadzie zlikwidowany, ale teren jest czysty i nie porośnięty chaszczami. Po lewej stronie ocalały dwa fragmenty nagrobków. Widać też kilka na wpół zarośniętych trawą płyt. W głębi była kiedyś kaplica cmentarna. Generalnie na tym cmentarzu nie potrzebne są żadne prace.

W Kukini cmentarz jest w gorszym stanie, ale nie tragicznym. Widać, że rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe. Przycięto graby które kiedyś stanowiły żywopłot cmentarza. Przydałoby się jeszcze wyciąć chaszcze ze środka, zgrabić suche gałęzie i uprzątnąć chyba ze dwie kupki śmieci.

Po prawej stronie zachował się cały szereg miniaturowych grobów dziecięcych

Po lewej zaś trochę porozbijanych pomników. Ocalało też jedno przęsło żeliwnego płotku nagrobkowego.

Do cmentarza w Bagiczu wrócę w osobnym poście. Gdybym mógł coś zasugerować władzom Gminy, to przydałyby się małe tabliczki informacyjne przy wejściu do cmentarza w Rusowie i Kukini. Choćby z krótką informacją w stylu: Stary cmentarz poniemiecki. Prosimy uszanować miejsce spoczynku pierwszych mieszkańców.

mojeustronie:
Zgodnie z obietnicą prezentuję nieco obszerniejszy materiał dotyczący tematu poniemieckiego cmentarza w Bagiczu. Jest to w tej chwili największy stary cmentarz na terenie naszej Gminy. Nie dotrwał do naszych czasów bowiem cmentarz dawnego Henkenhagen. Faktem jest, że wymaga on pilnej opieki, aby cokolwiek jeszcze uchronić przed dalszą dewastacją. Ktoś nieznany przybił na drzewie taką oto kartkę, której treść w pełni popieram:Przypuszczam, że spora część mieszkańców nigdy tam nie była ( ja byłem pierwszy raz) dlatego postaram się Państwu przybliżyć to miejsce dawnego pochówku na fotografiach.
Cmentarz położony jest na lekkim wzniesieniu i otacza go wieniec z polnych kamieni. Teren wkoło cmentarza jest podmokły.

Od strony wschodniej był najprawdopodobniej wjazd na cmentarz, a od strony północnej wejście.

Po zewnętrznej stronie furtki można jeszcze zobaczyć pozostałości fundamentów czegoś na kształ cmentarnej kaplicy.mojeustronie:
Na samym cmentarzu wciąż jest wiele pozostałości nagrobków i grobowców.  Niestety są one zdewastowane i często rosną na nich ogromne drzewa. Żeliwne płotki grobowe zostały dawno rozkradzione na złom. Taki sam los spotkał większość żelaznych krzyży. 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej