Ustronie Morskie Forum

Dyskusje o Ustroniu Morskim => Sezon wakacyjny => Wątek zaczęty przez: mojeustronie w Styczeń 01, 2011, 23:55:58 pm

Tytuł: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Styczeń 01, 2011, 23:55:58 pm
Czy macie pomysły, jak rozwiązać problem dzikiego handlu ulicznego w tym często zatarasowanych chodników? Do tego dochodzi bałagan wokół tych stoisk i tymczasowych punktów gastronomicznych.

Czy te bolączki może rozwiązać jedynie Straż Gminna, czy istnieją jakieś inne narzędzia do zdyscyplinowania handlowców?
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Styczeń 04, 2011, 17:08:41 pm
Witam,

jeden z internautów przesłał mi mailowo na tyle ciekawe spostrzeżenia dotyczące handlu sezonowego, że za jego zgodą pozwolę sobie je tutaj zaprezentować. Oto one:

handel na chodnikach uciążliwy dla wszystkich ,a w
szczególności dla pieszych zmuszanych do spacerowania po ulicach wraz z
wózkami dziecięcymi to efekt świadomego wydawania pozwoleń na handel
przez gminę.Pobierając opłatę targową akceptowano miejsca upodobane
przez handlujących tłumacząc potrzebą pozyskania pieniędzy  na
inwestycje gminne jak budowę basenu.
Chodniki,trawniki i ulica na której też prowadzono handel to miejsca
wydzielone od tego typu działalności,a plan przestrzennego
zagospodarowania nie uwzględnia takich miejsc do handlu,dlatego nie
należy wydawać zgody na działalność i po sprawie.
Co do śmieci -wprowadzić worki z napisami gminnymi,które można byłoby
kupić,a nasze służby porządkowe opróżniając kosze wywiozą wystawione
oznaczone worki.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: turysta49 w Styczeń 04, 2011, 18:21:34 pm
Nie znając Twojego znajomego muszę przyznać racje .Coś takiego wiązało by się z tym że przykładowo każdy handlujący kupił by od gminy pakiet worków za odpowiednią sumę z napisem urząd gminy lub jakaś inna nazwa która by wiązała by się z gminą.Co do handlujących trzeba by zatrudnić straż miejską lub upoważnić policje do przestrzegania porządku .Nie mówię żeby zaraz karać mandatem,można pouczyć zwrócić uwagę.Było kiedyś wyznaczone miejsce do handlu ,nie zdało egzaminu.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: oli22 w Styczeń 23, 2011, 09:48:41 am
Nie jest potrzebna straz gminna tylko z GŁOWĄ wydawane pozwolenia i wryfikacja miejsc handlowy .Myślę że zarobić pare groszy za cene bałaganu i utrudnień w spacerach mija się z celem .Pozatym połowa tych miejsc jest wynajmowana przez prywatne osoby  Może ustawa rady gminy o chandlu 1m od chodnika a nie na.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: beata w Styczeń 23, 2011, 10:43:53 am
problem super rozwiązał bodajże Rewal....800 zł opłaty za dzień handlu na wszelkich straganach i pozbyli się bałaganu :) :)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Styczeń 23, 2011, 11:57:01 am
problem super rozwiązał bodajże Rewal....800 zł opłaty za dzień handlu na wszelkich straganach i pozbyli się bałaganu :) :)
Przy tej okazji może udałoby się rozwiązać problem estetyki tymczasowych punktów handlowych. Wiem, że każdy chce zarobić, ale te budki w centrum Ustronia zrobione z płyt wiórowych są koszmarne. Przydałby się plastyk miejski :)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: oli22 w Styczeń 23, 2011, 17:54:23 pm
rewal rozwiązał problem porządku ale nie problem chandlu na chodniku .ten problem rozwiąże ustawa o chandlu przez naszarade .
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: um w Styczeń 23, 2011, 19:03:23 pm
Walka z "H"andlem ulicznym przypomina nieco walkę z wiatrakami. Cząstka z usadowionych w pasie drogowym baraczków z pamiątkami, tatuażami lub innymi pierdołkami, są to stoiska, bez zgłoszenia. Rzec można, "na czarno". Niestety taka jest prawda. Z takowymi, zachowanie na mieście porządku jest niezwykle trudne. Dopóki nie będzie osób, odpowiedzialnych za codzienne starania, celem utrzymania ładu, dopóty będziemy świadkami wspomnianego chaosu na chodnikach i mniejszych deptakach. Czy jedynym rozwiązaniem jest STRAŻ MIEJSKA? Hmm, tak na ogólne rozważanie, mimo sprzeciwu części osób, nie jest to zły pomysł. A przynajmniej wart wprowadzenia go w życie, w celu przekonania niedowiarków co do skuteczności jednostki, bądź udowodnienia racji tym, którzy od początku nie są temu przychylni. W innym przypadku można polemizować, ze sobą przedstawiając coraz to dziwniejsze argumenty, na "tak" bądź na "nie". W sprawie budek handlowych, które uzyskały uprawnienia dla bytowania na ustrońskich "bulwarach", należałoby oświecić decyzyjnych, że co za dużo to niezdrowo. Wpływająca kaska, na urzędowy rachunek bankowy z wynajmu miejsc handlowych, bądź dzierżaw terenów przeznaczonych pod handel, jest niezmiernie ważna, zgadza się. Ale udostępnianie pasa drogowego tatuażystom jeden przy drugim lub człowieczkom z wata cukrową obok siebie, mija się z celem. Niejednokrotnie widziałam, jak z tego powodu wybuchały na chodnikach awantury, bo jedna malująca zabrała klientelę drugiej. Gdzie leży wina?? Po stronie tego, który wydał oby paniom pozwolenie na zajęcie stanowiska w odległości 10cm obok siebie, czy pani, która rozstawiła się o 2cm zbyt blisko "sąsiadki"? Wydaje się być coś nonsensem, a z pewnością nie zachowanie obu pań, które jest wielce uzasadnione. Konkurencja jest zdrowa, ale dwa stragany z hot dogami obok siebie, to nie gospodarność przestrzeni. Takie jest moje zdanie, jednak pan w UG zajmujący się przedmiotowym pasem technicznym, ocenia owy problem najwyraźniej w innej koncepcji tj. "bierz ile wlezie".

Z poważaniem UM
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: oli22 w Styczeń 23, 2011, 20:36:38 pm
naprawde nie jest potrzebna do teg straż gminna lecz wydawanie zezwoleń na ten ;H;andel powinno odbywać sie zgłową i kontrola ludzi, kórzy pobierają opłaty dla gminy a nie do kieszeni co drógi raz ;autopsja;
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Styczeń 27, 2011, 18:03:21 pm
(...) Cząstka z usadowionych w pasie drogowym baraczków z pamiątkami, tatuażami lub innymi pierdołkami, są to stoiska, bez zgłoszenia. Rzec można, "na czarno". Niestety taka jest prawda. Z takowymi, zachowanie na mieście porządku jest niezwykle trudne.


Jak donosi portal e-kg.pl obecnie trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego w zakresie walki z dzikim handlem. W Kołobrzegu odbyło się nawet spotkanie poświęcone temu problemowi w którym uczestniczył poseł Czesław Hoc:

Jak się okazało na spotkaniu, uchwalenie prawa, które nie będzie podważane przez handlujących na Bulwarze Szymańskiego jest nie lada wyzwaniem. Jak mówił na spotkanie Mirosław Kędziorski, środki które dają im możliwość działania są środkami doraźnymi. Chodzi np. o oznaczenie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej czy ceny na produktach. Wszystkie te niedociągnięcia można naprawić w jeden dzień, po czym handlujący wracają na bulwar lub w inne miejsce do handlu nie przeznaczone.

czytaj-->http://www.e-kg.pl/wydarzenia/5913-razem-o-dzikim-handlu.html
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 19, 2011, 13:22:08 pm
Kto nie ma jeszcze pomysłu na wakacyjne interes, tego może zainteresuje gminny przetarg na uliczny handel przy GOK-u. Cena wywoławcza za placyk o powierzchni 7m2 wynosi 2.500zł netto za miesiąc. Nie mam pojęcia, czy to dużo czy mało i czy da się wyjść na swoje na takim placyku.

czytaj-->http://www.ustronie-morskie.pl/upload/ogloszenie/files/268/dzierzawa_punktow_handlowych_-_ul._nadbrzezna.pdf
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: Maciej Grala w Maj 31, 2011, 09:36:01 am
  Mam nadzieje że urząd gminy uporządkuje sprawy dzikiego handlu oraz zajmowania chodnika przez straganiarzy. O negatywny rozgłos dla naszej miejscowości, nawet z takiego powodu, nietrudno. Tutaj przykład Kołobrzegu : http://www.fakt.pl/To-pchli-targ-Nie-To-bulwar-w-kurorcie-,artykuly,105031,1.html
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Czerwiec 01, 2011, 23:14:43 pm
  Mam nadzieje że urząd gminy uporządkuje sprawy dzikiego handlu oraz zajmowania chodnika przez straganiarzy.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to chyba ktoś tutaj na forum wspomniał, że Urząd Gminy rozważa wynajęcie na czas sezonu strażników miejskich z Kołobrzegu. Czy taka ewentualność jest nadal brana pod uwagę?
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Czerwiec 02, 2011, 19:24:14 pm
Dzisiaj w kołobrzeskim porcie urzędnicy miejscy siłą usunęli postawiony tam nielegalnie kiosk. Sprawa jest kolejnym epizodem w trwającym od wielu miesięcy sporze pomiędzy UM Kołobrzeg a przedsiębiorcą, Kamilem Staszczakiem.

czytaj-->http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110602/KOLOBRZEG/787512874

(http://www.gk24.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=GG&Date=20110602&Category=KOLOBRZEG&ArtNo=787512874&Ref=AR&MaxW=580&border=0&title=1)

Jak Państwo myślą - czy takie zdecydowane działania są sposobem na walkę z nielegalnym handlem? W mojej ocenie pewna pobłażliwość prowadzi właśnie do tego, że handel sezonowy czasami (by nie powiedzieć często) przybiera dziką postać.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Lipiec 07, 2011, 18:17:55 pm
Miasto Kołobrzeg rozpoczęło zdecydowaną batalię z nielegalnym handlem na jego terenie (głównie na nadmorskim deptaku). Umożliwiły ją świeżo podjęte zmiany w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym:

Jest pierwszy sukces obowiązywania zmienionej ustawy o lecznictwie uzdrowiskowej, która od dziś wprowadziła możliwość karania mandatem od 20 do 500 złotych za handel w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Od rana na Bulwarze Szymańskiego nie było handlarzy z Bułgarii. Ci bowiem zanim spotkaliby się w sądzie, musieliby zapłacić jako obcokrajowcy gotówką. Ale już nasi rodzimi handlarze, w dużej większości kompletnie zlekceważyli nowe przepisy. Dlaczego? Bo karanie za nielegalny handel interpretują zupełnie inaczej. Jak? Tego nie chcieli powiedzieć. I dalej handlowali.

źródło-->http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2633:byy-mandaty-i-groby-karalne&catid=29:informacje&Itemid=46

(http://www.miastokolobrzeg.pl/images/stories/foto/2011/007/A/handel4.jpg)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: bea w Lipiec 07, 2011, 23:22:31 pm
u nas też by się przydało trochę porządku :):):)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: bryś w Lipiec 09, 2011, 20:24:26 pm
Dajcie im spokój.  Niech ludzie handlują bo można coś ciekawego przy okazji kupić. Jak ich usuniecie to więcej już nie przyjadę nad morze.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: Matylda w Lipiec 09, 2011, 21:52:23 pm
Dajcie im spokój.  Niech ludzie handlują bo można coś ciekawego przy okazji kupić. Jak ich usuniecie to więcej już nie przyjadę nad morze.
bryś gdzie stoisz ze swoim stolikiem , przyjde kupić  od ciebie suwenira
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: labeo w Lipiec 27, 2011, 13:59:57 pm
wiadomo my sobie gadu gadu o handlu w UM ale niektórzy radni co niedawno mieli worek pomysłów co do uregulowania problemu.Jest po wyborach......Tak naprawdę to nikt nie jest w UG zainteresowany tą sprawą bo poco.Kasa leci i już.No i sprawa śmieci.UG jak wydaje zezwolenie na handel w jakim kolwie miejscu to powinna wymagać od delikwenta umowy na wywóz śmieci PROSTE?
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 01, 2011, 23:11:09 pm
Jest szansa na to, że gminy w końcu będą mogły się uporać z dzikim handlem:

Posłowie przegłosowali projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który mówi o możliwości nakładania kary grzywny za handel w miejscu do tego nie przeznaczonym. O miejscach do handlowania mają decydować odpowiednie organy gminy. Poprawka dyskutowana była długo. (...) nowe przepisy pozwalać będą na przepadek towaru, nawet gdy nie jest własnością sprzedającego.

źródło-->http://www.e-kg.pl/news/7582-sejm-chce-skoczy-z-dzikim-handlem-.html
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: krętacz w Wrzesień 02, 2011, 22:21:58 pm
jeszcze senat...nie ma co skóry na niedzwiedziu dzielić
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: turysta49 w Wrzesień 03, 2011, 01:14:32 am
Dla niektórych urzędników gminy liczy się kasa a nie porządek,chyba że mają z tego zyski
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 14, 2011, 22:06:57 pm
jeszcze senat...nie ma co skóry na niedzwiedziu dzielić
Dzisiaj senat jednak przyjął nowy Kodeks Wykroczeń, w którym przewidziano zaostrzenie kar za tzw. "dziki handel". Jeszcze podpis prezydenta. Zobaczymy w przyszłym roku, jak w praktyce nowy kodeks pozwoli na walkę z nielegalnych handlem w takich miejscowościach, jak nasza.

czytaj-->http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3027:senat-mowi-qnieq-dzikiemu-handlowi&catid=29:informacje&Itemid=46
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Październik 10, 2011, 22:22:00 pm
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Wykroczeń.

Znowelizowany Kodeks wykroczeń czeka teraz na publikację. Zapisy wejdą w życie po 30 dniach od publikacji, a więc jest szansa, że jeszcze w listopadzie. Od teraz, karze grzywny będzie podlegać każdy, kto będzie prowadził sprzedaż "na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy". Ustawodawca przewidział również możliwość "orzeczenia przepadku towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nie stanowiły własności sprawcy"

źródło-->http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3166:prezydent-podpisa-nowelizacj&catid=29:informacje&Itemid=46 (http://www.miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3166:prezydent-podpisa-nowelizacj&catid=29:informacje&Itemid=46)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: andysol w Listopad 05, 2011, 01:25:56 am
Zbiorę głos, jako coroczny bywalec Ustronia i przemierzający je wzdłuż i wszerz...
Najgorzej sprawa wygląda od ul Nadbrzeżnej do okolic kościoła / przychodni, zależnie o której stronie ulicy mowa. Po postawieniu straganu i ustawieniu się przed nim klientów powinno pozostać wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się poruszać. I to bez konieczności wchodzenia na pas jezdni dość ruchliwej w tym miejscu ulicy Chrobrego. Rozwiązaniem, poza przede wszystkim odpowiednim ustaleniem zasad handlu i pilnowaniem ich przestrzegania, może być przeniesienie go w inne miejsce. A miejsce takie trzeba stworzyć w taki sposób, aby przenieść tam część ruchu pieszego. Jak to zrobić to już oddzielny temat, który pozwolę sobie wkrótce poruszyć w innym wątku.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Listopad 19, 2011, 18:10:45 pm
Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ulicznego handlu. 5.000 zł grzywny i przepadek towaru za nielegalny handel. I choć z "dzikim" handlem borykają się wszystkie turystyczne mekki Europy, to nie znaczy, że my nie mamy w żaden sposób cywilizować tego problemu. Pożyjemy i zobaczymy, jak te przepisy wprowadzą w życie władze naszej gminy.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Listopad 21, 2011, 11:18:07 am
Wygląda na to, że najprawdopodobniej jeden z handlowców z bulwarów Szymańskiego właśnie rozstawił swój kram na postoju dorożek przy kościele. W sobotę kołobrzeska Straż Miejska rozpoczęła w oparciu o nowe przepisy zdecydowaną walkę z handlem w niedozwolonych miejscach.

czytaj->http://miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3386:kto-ma-racj-handlarze-czy-stra-miejska&catid=29:informacje&Itemid=46 (http://miastokolobrzeg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3386:kto-ma-racj-handlarze-czy-stra-miejska&catid=29:informacje&Itemid=46)

Trochę jestem rozdarty, bo z jednej strony współczuję ludziom, którzy chcą żyć jak każdy, a z drugiej strony rozumiem rację tych handlowców, którzy ponoszą wszystkie koszta handlu łącznie z dzierżawą za lokal czy plac. Jestem też z tych, co optują za poszanowaniem prawa. Będę się zatem przyglądał, jak władze naszej gminy poradzą sobie z właśnie powstającym zalążkiem handlu na postoju dorożek.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mieszkaniec w Listopad 21, 2011, 11:53:10 am
Władze Ustronia Morskiego,  moim zdaniem, już z tym problemem  sobie nie poradzą. Bajzel handlowy w Ustroniu Morskim jest nie do opanowania. W tym temacie to władze Kołobrzegu, przede wszystkim Straż Miejska na czele z komendantem, były i są zdeterminowane. Sama ustawa jest z inicjatywy Kołobrzegu, zwana "kołobrzeską". Mi jednak zawsze w informacjach na ten temat brakuje rachunku zysków i strat. O jakie też pieniądze tu chodzi.  Jedyna rada,  są narzędzia i problem należy zdecydowanie szybko ukrócić.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: ina w Maj 01, 2012, 16:33:37 pm
I mamy weekend majowy, raj dla przyjezdnych handlarzy, ciekawe ilu z nich działa legalnie a ilu korzysta z zastoju w gminie i zwykłej samowolki a legalnie handlujący dostają po przysłowiowej du....  , ale cóż....przedsmak bałaganu sezonowego mamy jak na dłoni:):):)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 16, 2012, 09:39:03 am
UWAGA: ważna informacja dla osób prowadzących działalność handlową, posiadających cukiernie, lodziarnie, smażalnie, bistra itp.

Wójt Gminy Ustronie Morskie informuje, że w okresie letnim będą prowadzone działania z zakresu kontroli zajęcia pasa drogowego przez pracownika Urzędu Gminy.
W związku z powyższym handlujący, którzy eksponują swój towar w obrębie chodnika stanowiącego część pasa drogowego są zobowiązani do wystąpienia do Urzędu Gminy Ustronie Morskie o pozwolenia na jego zajęcie. Opłaty z tyt. zajęcia pasa drogowego stanowią przychody środków specjalnych i przeznaczone są m.in. na rozbudowę, remonty i utrzymanie dróg.
(...) Za zajęcie pasa drogowego:
1) bez zezwolenia,
2) z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi,
3) o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu,
- zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10 – krotności ustalonej opłaty.


(więcej) (http://www.ustronie-morskie.pl/informacja-wojta-gminy-ustronie-morskie,1346,l1.html)

Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: piko76 w Maj 16, 2012, 17:20:30 pm
I tu rodzi się patologia. Jak można wydać zezwolenie na zajęcie chodnika pod handel?
W szczycie sezonu ludzie przez takie zajęcia pasa wchodzą na ulice pod samochody. Zastanówcie się trochę. Partyzantka musi zniknąć, choć jest na rękę UG bo kaska wpływa i włodarze się cieszą.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Maj 22, 2012, 09:12:18 am
Urząd Gminy bierze się ostro za "dziki" handel.

Osoby mające zamiar dokonywać sprzedaży w obiektach o charakterze tymczasowym są zobowiązane do posiadania umowy z uprawionym podmiotem na odbiór odpadów komunalnych lub dowodu zakupu worków na produkowane odpady. Posiadając jeden z wymienionych dokumentów należy udać się do Urzędu Gminy, w celu otrzymania karty porządkowej oraz tabliczki z kolejnym wolnym numerem z ewidencji obiektów handlowych prowadzonej w tutejszym Urzędzie Gminy. (...) Dokonywanie sprzedaży bez wcześniejszego uzyskania karty porządkowej oraz tabliczki z numerem skutkuje odpowiedzialnością z art. 54 kodeksu wykroczeń.

źródło: ustronie-morskie.pl (http://www.ustronie-morskie.pl/zmiany-w-oplacie-targowej-na-terenie-gminy-ustronie-morskie-w-2012-r-,1338,l1.html)

Wzór tabliczki:

(http://www.ustronie-morskie.pl/upload/file/wzor_tabliczki.JPG)

Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: Zbigniew Rejbo w Sierpień 07, 2012, 14:10:08 pm
Witam-    Jeszcze w ubiegłym  sezonie letnim na terenie ośrodka " KORAL "przy ul . Chrobrego stały budy handlowe z płyt OSB.
W tym roku właściciele ośrodka postawili na estetyzacje swojego obiektu i jego otoczenia. Efekt widoczny na zdjęciach  :)


       (https://dl.dropbox.com/u/58935668/kor3.JPG)


       (https://dl.dropbox.com/u/58935668/kor2.JPG)


Na pewno takie ośrodki zwiększają zainteresowanie turystów niż te zasłonięte budami i namiotami handlowymi.  Oby takim śladem poszli inni.

Jeszcze jedno:   Przeglądając  reklamy internetowe naszych lokalnych ośrodków,  nie ma w galeriach zdjęciowych ujętych tych szpecących tworów, które często w niektórych ośrodkach zastaje rozczarowany turysta.

                                                                    Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Wrzesień 10, 2012, 20:43:39 pm
Kolejny głos w dyskusji:

Bazar w Ustroniu Morskim

Problem ten dotyczy każdego turystycznego miasta w Polsce. Stragany i budkinie oszczędziły też Ustronia Morskiego i  opanowały doszczętnie główną ulicę. Pytanie, komu to potrzebne. Chodniki i bez tego były ciasne. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy nie są zbyt zadowoleni. Zwykle, jeśli niewiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. Ale nie w tym przypadku. Wysyp sezonowych dorobkiewiczów szpeci wizerunek Ustronia. "Niby czasem się przydaje takie coś, ale generalnie tam nie chodze, bo to wygląda tragicznie" mówi Weronika, mieszkanka gminy. "Coś strasznego, totalna wiocha i jeszcze ten towar made in China" mówi inny mieszkaniec. Urocze starsze panie z Krzyża pod Poznaniem są za to innego zdania - "No wiadomo, każdy chce zarabiać. Nam to nie przeszkadza" - opowiadają. Młodzi z Żagania komentują "Strasznie tak naciapane". I pani z Bieszczad - "Przyjechałam tu godzinę temu i już wiem, że nie wygląda to dobrze. Gdyby jeszcze stało to gdzieś w jednym miejscu lekko na uboczu, a nie tak nawalone na głównej ulicy." To tylko przykładowe komentarze. I niestety, ale tych negatywnych było znacznie więcej. Gmina, mimo niezadowolenia z istnienia jarmarku jest bezradna - bo są to tereny prywatne. A profit z opłaty targowej - owszem, jest. Ale to marna rekompensata. Pozostaje jedynie przeczekać i mieć nadzieję, że z końcem lata skończy się też ten jarmark. Do końca sezonu nie zostało wiele.


(źródło) (http://wydarzeniakolobrzeg.pl/2012/08/22/bazar-w-ustroniu-morskim)

(http://wydarzeniakolobrzeg.pl/sites/default/files/styles/slider/public/zdjeciaart/IMG_2809.JPG)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: rs w Wrzesień 11, 2012, 07:08:11 am
Od kiedy chodniki i przejścia dla pieszych są prywatne!?,
a plac i parking przed domem kultury, ścieżka rowerowa...
sr.nie w banie i mydlenie oczu.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: zok w Grudzień 04, 2012, 16:34:09 pm
 :)Witam.Nie podoba mi się ten cały handelek.Szczególnie ulica Nadbrzezna.Nalezy wydac nakaz budowania stałych pawilonów handlowych a nie bud z płyty i budek krytych folią.Jak to wygląda w oczach przyjezdnych.Zwiedziłem troche swiata ale to co widze w Ustroniu naprawdę ładnie nie wyglada.Przyjezdni handlarze wyprowadzają pieniadze z tej miejscowosci,Nasi miejscowi płaca cały rok.Oni tylko w sezonie,nie zależy im na inwestycjach tylko na[zgarnieciu kasy]Parkingi zajęte przez handlarzy,Jurek wypowiada słowa,PRAWO RYNKU.Jakie to prawo pozwala blokować posesje?Jest to sezonowa boloaczka wielu Ustroniaków.Jestem za strażą gminna.Wiele osób rozbudowało posesje zapominając że turysci sa zmotoryzowani.A przecież to do nich należy zapewnienie parkingu gosciom.Kto zwroci mi pieniądze które musiałem zaplacić za transport.Samochód z drewnem nie mógł do mnie dojechać bo ulica była zablokowana.Policja nie przyjeżdza na wezwania.To nie są porzadki ,to nie jest żadne prawo rynku,jest to totalny bałagan i pazerność urzędników zeby skroić jak najwięcej kasy.Parking przy kosciele świeci pustkami.Pomyślcie jak zdobyć pieniadze dla gminy nie utrudniająć zycia mieszkańcom.Ale cóż mogą radni którzy radza jak najwięcej wyciągnąć za sezon bo większość ma swoje interesy,a reszta się nie liczy.Nie wiem po co i kto ich wybiera.Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: mojeustronie w Marzec 24, 2013, 21:26:41 pm
Koniec z budami?

(http://www.informacje.kolobrzeg.pl/media/k2/items/cache/97e01ec200ffa55bfa3bc0ba309a83fa_L.jpg)

Ustronie Morskie próbuje ucywilizować wakacyjny handel. Kształt tymczasowej zabudowy ma być konsultowany z Urzędem Gminy. Zapowiadane działania są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców.

Rozporządzenie dotyczy tylko obiektów zlokalizowanych na terenach dzierżawionych od gminy i zostało zawarte we właśnie zaproponowanym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Ten ma być przyjęty razem z pakietem uchwał śmieciowych na czwartkowej sesji Rady Gminy. Urząd ma jednak niewielki wpływ na obiekty, które stoją na terenach prywatnych.

Dodatkowo regulamin zobowiązuje sezonowe punkty handlowe i gastronomiczne do zapewnienia swobodnego ruchu pieszego i rowerowego na przyległych chodnikach. Zakazane będzie tarasowanie przejść przez wystawki reklamowe. Te zapisy regulaminu dotyczą już dzierżawców zarówno terenów gminnych, jaki i prywatnych.

Chaotyczny, nieestetyczny i uciążliwy handel uliczny, to wakacyjna zmora Ustronia Morskiego i Sianożęt. Zapisy w regulaminie są pierwszą jaskółką, że możliwe będzie opanowanie tego zjawiska. Przestrzegania regulaminu mają pilnować powołani do tego pracownicy urzędu wraz z funkcjonariuszami policji. (PS)

Także na portalu: informacje.kolobrzeg.pl (http://www.informacje.kolobrzeg.pl/powiat/item/2928-koniec-z-budami?)

(http://www.informacje.kolobrzeg.pl/images/stories/2013/1/regulamin_czystosci.jpg)
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: Zbigniew Rejbo w Marzec 25, 2013, 16:50:53 pm
Witam- Czy coś się ruszy odnośnie uporządkowania handlu sezonowego?

Pierwsze kroki podjęte w tym kierunku mają już być na najbliższej sesji Rady Gminy.  Można rzec; "Lepiej późno niż wcale."  Mam obawy, co do skutecznego uporządkowania handlu jak również czy gminie faktycznie na tym zależy?  O ile tak, to nie powinno dopuścić się handlu na placu po wyburzonym budynku przy ul. Chrobrego. Wynajmowanie terenu przez właściciela może być bardziej opłacalne i uzyskiwane długoterminowe zyski mogą opóźnić, albo zaniechać rozpoczęcia planowanej budowy. Należy przypomnieć, że z tego budynku zostali przeniesieni mieszkańcy do lokali gminnych. W tym miejscu ma powstać budynek z usługami  w części parterowej, nad którymi mają być mieszkania. Tego trzeba się trzymać!!! Nie wiem, jakie zapisy i ustalenia są zawarte w akcie notarialnym, do którego warto zajrzeć.. Oby ten plac nie był sobowtórem placu po Almirze.  :(

Warto również zasygnalizować, że wysokość opłaty targowej na terenie gminy może być zróżnicowana w zależności od lokalizacji, dnia tygodnia, w którym dokonywana jest sprzedaż.
Opłata targowa w 2013roku nie może przekroczyć 757, 79zł dziennie.  Jak widać samorządy mają szeroko otwartą furtkę i duże możliwości regulowania handlu na swoim terenie?
                                                       
                                             Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: inwestycja w Marzec 25, 2013, 20:21:24 pm
Trafna mysl p Zbyszka ,kazda dzialka ma swoje przeznaczenie w planie zagospodarowania i termin wykonalnosci(rozpoczecia budowy)co do stawek oplaty targowej to jednym ruchem mozna wykasowac bazar uliczny tak ze przestanie byc oplacalny(mam na mysli wszelkiej masci sklejane z plyt stragany czy pawilony),ale zeby na serio traktowac UG to powinno sie zaczac od miejsc(parkingi,chodniki,place) nalezace do Gminy ,no chyba ze to zwykla zagrywka pod publiczke!!!
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: ewa1 w Kwiecień 27, 2013, 19:50:29 pm
Weekend majowy a widzimy już jak będzie wyglądał sezon budy rosną jak grzyby po deszczu dalej będzie jedno wielkie targowisko
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: piko76 w Kwiecień 28, 2013, 06:57:37 am
nic się w tej materii nie zmieni.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: rs w Kwiecień 28, 2013, 07:25:24 am
Kasa, kasa...,
jak wójt nie uciuła przez sezon, to będzie musiał podnieść podatki.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: andysol w Kwiecień 28, 2013, 21:46:36 pm
Pytanie. Czy z bardziej "ucywilizowanego" handlu także nie można czerpać korzyści, przy okazji poprawiając wizerunek Ustronia.......  ?
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: xxx w Kwiecień 28, 2013, 21:48:06 pm
Kolejny plac targowy szykuje się na ul. Chrobrego 70 obok byłego Urzędu Gminy. Trwają bardzo intensywne prace.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: Iwona w Kwiecień 29, 2013, 09:58:05 am
Kolejny plac targowy szykuje się na ul. Chrobrego 70 obok byłego Urzędu Gminy. Trwają bardzo intensywne prace.
Jeśli tak będzie , nie mam nic przeciw temu. To nie handel na chodniku. Ich teren, ich sprawa.  Może powstanie coś przyzwoitego. Cały teren jest  utrzymywany w czystości i nie straszy wyglądem. Z naszej strony tych handlowych miejsc brakuje . Okolica jest kojarzona z " dziadem na rogu" , co jest wątpliwą atrakcją handlową.
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: inwestycja w Kwiecień 29, 2013, 10:28:19 am
To jest wlasnie myslenie bylych i terazniejszych radnych,dlatego Ustronie tak wyglada,a ja sie pytam to po co sa plany zagospodarowania ,ktos kupuje nieruchomosc gdzie jest wskazana zabudowa a potem robi co chce,zamiast pensjonatu mamy bazary,np plac po Almirze,po starym UG,ale jak czytam"ich teren ich sprawa" to gratuluje takich radnych!!!!
Tytuł: Odp: Handel uliczny.
Wiadomość wysłana przez: zok w Kwiecień 29, 2013, 18:59:36 pm
Ruchu nie ma a już część chodnika zajęta tak jak w ubiegłym roku.Były prezentowane zdjecja w okolicy ;Ogrodu Tajemnic;Do goscia nie dociera ze przeszkadza zajmujac chodnik.Następna sprawa to ul.Nadbrzeżna.Może pocjagnać do odpowiedzialnosci Pania z namiotu handlowego.Dzieki jej wyładowanym samochodom polbruk coraz bardziej sie zapada.Zbija pieniążki i po sezonie do siebie.Czy to z naszych podatków będziemy łatać ulicę? >:(