Witaj na Forum. Zaloguj się lub Załóż konto.

Ustronie Morskie noclegi blisko morza  e-wczasy.pl  Noclegi Ustronie Morskie  holidon.pl  

Autor Wątek: Sprawy Rady Gminy  (Przeczytany 129963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

new mayor

 • Z nami na dłużej
 • ***
 • Wiadomości: 85
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #315 dnia: Marzec 04, 2018, 09:54:01 am »
Ciekawostka w bip-ie. Brak uchwał z ostatniej sesji, brak protokołu! Wpisano natomiast składy komisji itd. Na jakiej podstawie? Istotne działy umierają, np. rejestr umów w grudniu...

UWAGA: Dla porządku scalono w jeden wątki dotyczące spraw Rady Gminy - Admin

GTW

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 128
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #316 dnia: Marzec 04, 2018, 11:58:40 am »
to jest nowa jakość
 
po pierwsze
mniej wiesz dłużej żyjesz

po drugie
bądź cierpliwy bo cierpliwi osiągają sukces

po trzecie
ciszej będziesz dalej zajedziesz

komu jakiś bip potrzebny chyba tylko kontrolerom z rio

pierwszych trzech naucz się na pamięć niech będą drogowskazem na życie, bo widać mieszkańcom gminy taki układ się podoba

Mizerykordia

 • Trochę się znamy
 • **
 • Wiadomości: 27
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #317 dnia: Marzec 05, 2018, 21:06:17 pm »
Pan B. znowu przewodniczącym ??? Az się chce zaśpiewać ale to już było - znowu będziemy słuchać, że cierpliwość  jest cnota i inne pierdalamenty nic nie wnoszące dla gminy, a drugi Pan B. vice to jedynie dobrze potrafi jeździć ciężarówka (chociaż tez czasami przekracza prędkość) bo chyba jego wiedza na temat samorządu, prawa i całej rzeszy przepisów jakie powinno się znać będąc na tym stanowisku jest raczej niewielka....obrzydliwe to jest, bo nie liczy się wiedza, doświadczenie, praktyka tylko kto jak podnosi rękę i z kim się trzyma...
No cóż, chciałoby się powiedzieć: jaka gmina taka władza.
Jednak tak na poważnie, zarówno ja jak i bardzo wielu Ustroniaków, którym los naszej gminy nie jest obojętny,
 czujemy olbrzymie zażenowanie w związku z taką jakością"elit". Zażenowanie to jedno, ale dochodzi do tego również niepokój o los naszej gminy. Gdy sobie uzmysłowimy w czyich rękach jest cała władza to już nie jest wesoło. Mimo, że do końca kadencji zostało tylko ok. dziewięciu miesięcy, mogą przez ten czas narobić jeszcze wiele złego.

Porozumienie Razem

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 123
  • Zobacz profil
Protokół RIO
« Odpowiedź #318 dnia: Marzec 05, 2018, 22:24:35 pm »
Temat, który rozpoczniemy fragmentarycznie Państwu przedstawiać, jest w pełni dostępny po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie. Najprościej drogą mailową z zaznaczeniem opcji nośnik CD, gdyż wielkość pliku (ponad 500 stron) nie pozwala na przekazanie pocztą elektroniczną.

 Skomentujemy wybiórcze elementy protokołu z kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie, istotne w naszym przekonaniu do oceny pełnienia funkcji publicznych przez Wójta i jego współpracowników.  Zdajemy sobie sprawę, że znaczna część uwag ma wprowadzić poprawę i właściwą jakość działań samorządu, co jest głównym celem każdej kontroli. Błądzić to rzecz ludzka i nikt nie jest doskonały, jednak szereg opisywanych sytuacji była lekceważona i ignorowana przez Wójta i jego „świtę”, kiedy zwracaliśmy uwagę w czasie prac Rady Gminy. Dzisiaj są opisywane w protokole w naszym przekonaniu „na czerwono”.

W ustrońskim samorządzie mimo odpowiednich zakładek w bip-ie protokół RIO nie jest osiągalny dla mieszkańców, radnych, kontrolowanych osób itp. Czy jest objęty tajemnicą Wójta, Sekretarza i Skarbnika Gminy?
Zachęcamy do zapoznania się. Całość podzielona na części będzie dostępna do pobrania pod następującymi linkami (należy zapisać na komputerze):

http://wyslijto.pl/plik/g59rcwttw2  cz.  1

http://wyslijto.pl/plik/lam84icjo3   cz.  2

http://wyslijto.pl/plik/i1hbjwfoow  cz. 3

http://wyslijto.pl/plik/cm1urcdej3  cz. 4

http://wyslijto.pl/plik/qfbhp9qskc     cz. 5

http://wyslijto.pl/plik/fzqy2pwwsh cz . 6

Pierwszy wpis dotyczy nagród przyznanych pracownikom Urzędu Gminy w 2014 roku tj. w roku wyborczym.  Średnio ok. 7 tysięcy  zł nagrody otrzymało 36 osób (Czy w Urzędzie pracuje tyle osób?).

W 2015 roku, klub nasz dokonując zmian w budżecie Gminy na 2015 rok, między innymi obniżył plan wynagrodzeń w Urzędzie Gminy i zabrał upoważnienie Wójtowi do dokonywania przesunięć w tym zakresie. Jak Państwo pamiętacie spotkaliśmy się wówczas z ogromnym „hejtem” zamówionym za publiczne środki na stronie gminnej,  kołobrzeskich portalach oraz papierowej „propagandzie”.
W załączniku opis sytuacji, całość znajdziecie w części nr 4.

_gość

 • Gość
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #319 dnia: Marzec 06, 2018, 08:18:51 am »
kupowanie urzędników w szerokim tego słowa znaczeniu
milczenie i zachowanie tajemnicy odnośnie dokonań wojta
kupowanie głosów urzędników i ich rodzin bo w końcu dobry Pan, sypie monetami to trzeba zagłosować
i wiele innych

new mayor

 • Z nami na dłużej
 • ***
 • Wiadomości: 85
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #320 dnia: Marzec 06, 2018, 19:21:26 pm »
https://miastokolobrzeg.pl/region/gmina-ustronie-morskie/16649-zmiany-w-radzie-gminy-ustronie-morskie.html

Zmiany opisano na portalach kołobrzeskich.
Protokół RIO mówi o 36 osobach. Urząd na swojej stronie podaje nazwiska 33 zatrudnionych obecnie. Jestem przekonany, że w 2014 pracowało mniej. Nagrody 7 tys. zł średnio - to zapewne tak samo jak ze średnim wynagrodzeniem w naszym kraju

doXXX

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 134
  • Zobacz profil
radny Basarab już łamie statut
« Odpowiedź #321 dnia: Marzec 06, 2018, 21:05:44 pm »
Statut zawiera ramowy porządek każdej sesji. Na 09 marca zwołuje sesję nadzwyczajną... Dżizes - nawet tego nie umi  ;D ;D ;D i łamie statut, ale co tam, mają większość, po co im statut. paragraf 29 panie Basarab, dla ułatwienia.
a co do nagród to w Gryfinie nagrody średnio były wtedy po 500,00 pln, u nas po 7000 pln  ;D kuchnia się sama wyżywi

GTW

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 128
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #322 dnia: Marzec 07, 2018, 18:47:58 pm »
DZIWNA SPRAWA JA KUŁAKOWSKI NIE MIAŁ WIĘKSZOŚCI W RADZIE TO ZE WSZYSTKIM LATAŁ DO LOKALNYCH GAZET, NAWET TV, TERAZ JAKOŚ TRUDNO MU SIĘ WYTŁUMACZYĆ PRZED MIESZKAŃCAMI
NIE MA NA KOGO ZWALIĆ PROBLEMU TO GO WYSŁALI NA URLOP, ŻEBY CZASEM CAŁEJ PRAWDY NIE POWIEDZIAŁ JAK TO BYŁO
PEWNIE TO SPRAWA POSŁA LUB INNEGO OSŁA

Porozumienie Razem

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 123
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #323 dnia: Marzec 12, 2018, 18:06:52 pm »
28.02.2018 witryna gminna informuje o sesji Rady Gminy ( https://www.ustronie-morskie.pl/4762/sesja ), a właściwie o tym, że czas transparentnego funkcjonowania Rady Gminy się skończył. Były vice przewodniczący w krótkiej wypowiedzi skierowanej do Przewodniczącej Rady Gminy Bernadety Borkowskiej podziękował za pełną jawność prac Rady Gminy oraz niezależność tego organu od władzy wykonawczej (wójta).

Jak mocno zaniechane zostaną powyższe wartości, jak również funkcja kontrolna, przekonamy się wszyscy wkrótce.
 
Wójtowa witryna informuje: „Zmienił się też skład i nazwy komisji stałych rady gminy. W trakcie zgłaszania kandydatur do komisji, wszyscy radni „Porozumienia Razem” odmówili współpracy i nie wyrazili zgody na kandydowanie w komisjach stałych Rady Gminy Ustronie Morskie, nie podając uzasadnienia swojej decyzji.”

Zarzut nieprawdziwy, bo nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, żeby wydedukować, że radni nie zapiszą się do składów komisji określonych na podstawie uchwał, które uznają w oparciu o  zamówione niezależne opinie prawne za niezgodne z literą prawa. Z dużym prawdopodobieństwem zostaną uchylone przez wojewodę (opinie w załączniku).

Spór prawny trwa od uprawomocnienia się nowego Statutu w dniu 26.12.2018, który zmienił nazwy komisji. Zrezygnowano z rozbudowanych nazw: np. komisja budżetu i rozwoju gospodarczego, a wprowadzono skrótowe i w zasadzie stosowane tj. w tym przypadku: komisja budżetu. Z opiniami obsługi prawnej Gminy nie zgodziła się przewodnicząca Rady Gminy, która zgodnie z przysługującą jej inicjatywą uchwałodawczą wprowadziła do porządku sesji projekty porządkujące omawianą kwestię poprzez zmianę nazw starych komisji na określone odpowiednio w nowym Statucie.

Rozwiązanie jakie wprowadziła grupa Wójta, polega na powołaniu nowych składów komisji, bez uchylenia uchwał powołujących stare. Agnieszka Jakierowicz - radca prawny zatrudniony w Urzędzie Gminy, nie widzi takiej potrzeby.

Jeśli wojewoda zachodniopomorski nie potwierdzi naszego zdania i okaże się, że komisje zostały powołane zgodnie z prawem, to przystąpimy do prac obecnie powołanych i chyba już funkcjonujących.

Porozumienie Razem

 • Domownik
 • ****
 • Wiadomości: 123
  • Zobacz profil
Radna Sylwia Kręglewska odczytała przygotowany wniosek polegający na wycofaniu z uchwały w sprawie zmian w budżecie zadań inwestycyjnych pn. miejsca postojowe Jantarowa i przebudowa drogi na działce nr 275/1, czyli dojście od ul. Bolesława Chrobrego do dawnej „Alki” do prac w komisji budżetu. Szkoda tylko, że nie zauważyła pozostałych niezaopiniowanych zapisów – zwiększających wydatki bieżące, które z koniecznością podejmowania pilnych decyzji miały niewiele wspólnego – cel zwoływania sesji nadzwyczajnej.

Byliśmy przekonani, że „kryzys” śmieciowy był tym powodem i konieczność zwiększenia środków przed podpisaniem umowy z wykonawcą usług związanych z zagospodarowaniem odpadów. Sekretarz Gminy, w swojej wypowiedzi natychmiast wyprowadził nas z błędu, wskazując wymienione powyżej, projekt żłobka i inne, śmieci w zasadzie przy okazji.
Zabrakło nam sił na dyskusję po „głosie” Tomasza Grobli dotyczącym sytuacji odbioru odpadów w naszej Gminie. Zadowolony z siebie uznał, że powodem „śmieciowego” zamieszania są przekazywane nieprawdziwe informacje, a mieszkańcy rozumieją problem, bo tylko jedna osoba z uniesionym głosem odwiedziła Urząd Gminy. Ponadto nie są winni za zaistniałe przejściowe kłopoty, a jedyne prawdziwe informacje w tej sprawie są podawane przez nich! (na sesji w dniu 28.02. Wójt, Skarbnik powiedzieli, że zapłacili za styczeń i luty po ok.100tys zl. Kłamliwe źródła informacji mówią o ponad 211tys. zł. W celu ustalenie prawdy radny Tomasz Rymaszewski złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci umów dotyczących zamówień z wolnej ręki z „Zielenią Miejską” ).
 
Zdanie przewodniczącej Sylwii Kręglewskiej o wycofaniu pomysłów inwestycyjnych zostało poparte przez wszystkich. Przewidujemy jednak, że na kolejnej sesji wrócą jak bumerang i będą przedstawiane jako priorytetowe. 

Opisując to „nadzwyczajne spotkanie” i wniosek radnej „niezależnej” jesteśmy przekonani, że historia ta miała nam tylko „zamydlić oczy”. Pomysł okazał się skuteczny ponieważ nie przeanalizowaliśmy wydatku w wysokości 356 489,00 złotych na podatek od nieruchomości sklasyfikowany w ewidencji jako użytki B, Ba, Bi, Bp, Bz, który został wprowadzony do wydatków bieżących.

Co w tym takiego dziwnego?

Mianowicie zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które weszły w życie 01.01.2016 r., zwalnia się grunty i budynki lub ich części, stanowiące własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.

Oznacza to, że Gmina za 2018r nie powinna takiego podatku opłacać.
Nie zostaje nic innego jak zwrócić się do Wójta o stosowne pisemne wyjaśnienia!


Ps

Tymczasem przewodniczący Basarab zmienia głosami Samych Swoich Plan Pracy Rady Gminy, wykreślając terminy sesji, wprowadzając zasady panujące w OSP, czyli na wezwanie i do pożaru.  Wycinają wspólnie z uchwały sprawozdanie z działalności spółki Gminna Energia. Dlaczego? Czy Przewodniczący Rady Gminy Ustronie Morskie nie powinien dążyć do jawności ? Nie widzi, że będzie to powodować jeszcze większe domysły i zamieszanie? Czy może zakłada, że jest to najskuteczniejsza ucieczka przed niewygodną prawdą?
 Ponadto słuchając sekretarza T. Grobla, to relacje sesji online: https://www.ustronie-morskie.pl/4682/transmisje-online-sesje-rady-gminy będą dostępne, podsumowując krótko i niegrzecznie, jak jemu się zachce. Środki zostały wydatkowane, cały system jest zainstalowany i gotowy do użycia, e-sesja „kurzy się” w Urzędzie ale  … nie wskazane jest żeby mieszkańcy sami mogli przekonać się co kto powiedział, zaproponował, zagłosował, jak bardzo jest złośliwy… 
           

plus minus

 • Z nami na dłużej
 • ***
 • Wiadomości: 83
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #325 dnia: Marzec 13, 2018, 05:22:05 am »
grunt to samozadowolenie , nowa jakość w gminie, czemu się nie dziwię. a z tych dwóch tam "niezależne " to tak jak ze mnie James Bond

dddd

 • Gość
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #326 dnia: Marzec 13, 2018, 17:09:39 pm »
Panie niezależne to teraz taki "języczek uwagi" bo myślą ,że są naprawdę niezależne, ale niestety niezależność już dawno straciły
jak jeden pan z drugim spokojnym tonem powie tak panie posłusznie i niezależnie zrobią

ja

 • Z nami na dłużej
 • ***
 • Wiadomości: 87
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #327 dnia: Marzec 13, 2018, 18:46:10 pm »
Mówiąc w żargonie sportowym, zastanawiam się czy dwie "niezależne" zawodniki są w Klubie "Samych Swoich" na wypożyczeniu czy na zasadzie transferu definitywnego. Pytanie, w którym okienku transferowym ( letnim czy zimowym)  dołączyły do niego. No i najważniejsze, w którym roku? Czy wzbraniały się przed przejściem, czy też prowadziły z nim (czyt. klubem ) gierki od samego początku kadencji ?   

supergmina

 • Naprawdę lubię Ustronie
 • *****
 • Wiadomości: 245
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #328 dnia: Marzec 13, 2018, 21:14:32 pm »
grunt to samozadowolenie , nowa jakość w gminie, czemu się nie dziwię. a z tych dwóch tam "niezależne " to tak jak ze mnie James Bond


Pozdrawiam dwie Panie ,,niezależne'' :P
Panie Grobla kiedy Pan zamierza umieścić ostatnią sesję rady gminy! To jest ta transparentność urzędu ?

supergmina

 • Naprawdę lubię Ustronie
 • *****
 • Wiadomości: 245
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
Odp: Sprawy Rady Gminy
« Odpowiedź #329 dnia: Marzec 13, 2018, 21:24:01 pm »

Pozdrawiam dwie Panie ,,niezależne'' :P
Panie Grobla kiedy Pan zamierza umieścić ostatnią sesję rady gminy! To jest ta transparentność urzędu ?
A przepraszam ,kiedy szanownemu P.Grobli się zachce?